Hjem Arkiv Resultater Placerede hunde efterår 2017
Placerede hunde efterår 2017 Udskriv Email
Søndag, 08. oktober 2017 20:29

PLACEREDE HUNDE EFTERÅRET 2017

ENGELSKE RACER

Danmarksmesterskabet i Vendsyssel søndag den 15. oktober 2017

ESK Tobølbjergs L-Sus Dk08018/2015 20.04.2015 T hvid/sort Engelsk Setter
5.v. Mac Persson's A Max - Tobølbjergs C-Sally O: Allan Nissen
E F: Søren Gottfredsen, Bollervej 155, 8700 Horsens
Danmarksmester og 1. vinder med CK

DKK Frierfjorden's Randi Dk03019/2011 05.10.2010 T sort/hvid Engelsk Pointer
2.v. Jutevatnets Radar – Fugledes Black Britt O: Jan Nilsen og Helena Margaretha
E F: Jens Nielsen Have, Grønneled 2, Mejrup, 7500 Holstebro
2. vinder med CK

DPK Fugledes Tinka Dk10159/2012 20.05.2012 T herthafarvet Engelsk Pointer
1.v. Fugledes Extra – Frierfjorden's Lola O Flemming Fuglede Jørgensen
E: Peter Rafaelsen, Laveskov allé 309, 3050 Humlebæk F: Flemming Sørensen,
3. vinder med CK

DBK Engbjergvejs Fanch Dk09469/2010 04/05.2010 H hvid/orange Breton
1.v. Marki – Engbjergvejs Aggi
O E F: Asger Bak, Engbjergvej 3, Kjelstrup, 7700 Thisted
4. vinder med CK

FJD Otis Dk18077/2015 04.10.2015 H hvid m. rødt Engelsk Setter
1v. Kroif – Senja's Pink Star O Line Clausen
E F: Tue Winther Iversen, Gl. Viborgvej 363, 8920 Randers NV
5. vinder

DBK Grand's Uniq Itro Dk03296/2013 07/03,2013 H hvid/sort Breton
2.v. Facco De La Malbirado – Midtvejs Corazon O Hans-Henrik Grand
E: Anni og Jens Hansen, Foldenvej 85 9981 Jerup F: Jens Hansen
6. vinder

Dansk Breton Klubs vinderprøve 23. september 2017 ved Aabybro i Vendsyssel

DBK Engbjergvejs Fanch Dk09469/2010 04/05.2010 H hvid/orange Breton
1.v. Marki – Engbjergvejs Aggi
O E F: Asger Bak, Engbjergvej 3, Kjelstrup, 7700 Thisted

DBK Grand's Uniq Itro Dk03296/2013 07/03,2013 H hvid/sort Breton
2.v. Facco De La Malbirado – Midtvejs Corazon O Hans-Henrik Grand
E: Anni og Jens Hansen, Foldenvej 85 9981 Jerup F: Jens Hansen

DBK Midtvejs Loke Dk23295/2009 09.12.2009 H tricolour Breton
3.v. Midtvejs Camus – Midtvejs Coco
O E F: Karsten Hinnerup, Kærvej 73, 7900 Nykøbing M

DBK Egsgård Tjalfe Dk16982/2013 15.09.2013 H hvid/orange Breton
4.v. Orreskogen's B-Røm – Stenhøj N. Tjui O: Thomas Eg Severinsen
E F: John Madsen, Birkebækvej 50, 7321 Gadbjerg

DBK Strandbys Bon Dk06237/2014 08.04.2014 H hvid/orange Breton
5.v. Stenhøj Noah – Aulumboens Becky O Anni og Jens Hansen
E F: Jens Stenhøj Jørgensen, Rosenvoldvej 25, 7140 Stouby

Dansk Pointer Klubs vinderprøve 24. september 2017 ved Assens

DPK Fugledes Tinka Dk10159/2012 20.05.2012 T herthafarvet Engelsk Pointer
1.v. Fugledes Extra – Frierfjorden's Lola O Flemming Fuglede Jørgensen
E: Peter Rafaelsen, Laveskov allé 309, 3050 Humlebæk F: Flemming Sørensen,

DPK Fugledes Ural Dk14435/2012 10.08.2012 H sort/hvid Engelsk Pointer
2.v. Stenbitens Sugarcane Hannover – Fugledes Juvel O: Flemming Fuglede Jørgensen
E F: Thomas Kristensen, Højbjerg Møllevej 35, 8840 Rødkærsbro

DPK Fugledes Ultra Dk14437/2012 10.08.2012 T herthafarvet Engelsk Pointer
3.v. Stenbitens Sugarcane Hannover – Fugledes Juvel
O E F: Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

DPK Spurvfugldalens Quincy Dk13146/2012 07.07.2012 H sort/hvid Engelsk Pointer
4.v. Astrup's Fighter – Spurvfugldalens Katja O: Carlo Nørtoft Thomsen
E F: Lasse Weberg, Borgmester Schneiders Vej 87, Øverød, 2840 Holte

DPK Alsbjergs Evita Dk16202/2013 21.08.2013 T gul/hvid Engelsk Pointer
5.v. Spurvfugldalens Qvan – Alsbjergs Plet
O E F: Søren Alsbjerg, Trevadvej 19, Kjeldbjerg, 7800 Skive

Engelsk Setter Klubs vinderprøve 30. september 2017 på Falster

ESK Bjerndrup's Mikkel Dk06382/2011 02.04.2011 H hvid/sort Engelsk Setter
1.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco O: Jette Clausen og Sven Aage Vad
E F: Jan Marinussen, Strøhusvej 39, 2670 Greve

ESK Piteraq Dk03680/2012 18.02.2012 T hvid/sort Engelsk Setter
2.v. Østkysten's Ike – Lammefjorden's Zr O Mariann Chriel
E F: Jens Aage Madsen, Guldforhovedvej 4, 7441 Bording

ESK Senja's U. Selfie Dk12001/2014 27.05.2014 H hvid/sort Engelsk Setter
3.v. Lammefjordens Schack – Martallens Iasy O: Erling og Minna Clausen
E: Hans Jørgen Mogensen, Rødkildevej 3, 8660 Skanderborg F:Erling Clausen

ESK Senja's R. Messi Dk12878/2011 18.06.2011 H hvid med sort Engelsk Setter
4.v. Senja's Zeibas – Senja's Nice O: Erling og Minna Clausen
E F: Jan Andreasen, Gudumkærvej 6, 7400 Herning

ESK Tobølbjergs L-Sus Dk08018/2015 20.04.2015 T hvid/sort Engelsk Setter
5.v. Mac Persson's A Max - Tobølbjergs C-Sally O: Allan Nissen
E F: Søren Gottfredsen, Bollervej 155, 8700 Horsens

ESK Heegårds Zuki Dk06680/2014 04.04.2014 H hvid/sort Engelsk Setter
6.v. Bjerndrup's Messi – Heegårds Z. Freja O: Jørgen Heegaard Nielsen
E F: Erling Clausen, Stratvej 11, Sejstrup, 6740 Bramming

Dansk Irsksetter Klubs vinderprøve 23. september 2017 ved Terkelsbøl

DISK Bjerkaasen's Bs-Siff Dk03265/2015 26.04.2014 T rød Irsk Setter
1.v. Rosenlia's Shadow - Bjerkaasen's Et-Erte Berte O Bjerke Elisabeth Haukaas
E F: Heidi Nørgaard Jensen, Tiendemarken 15, Gudum, 9280 Storvorde

DISK Settermosen Charites Dk01279/2015 02.01.2015 T rød Irsk Setter
2.v. Apache Des Sorcieres Du Sancy – Settermosen Alba
O E F: Frank Krøyer, Ejby Mosevej 199, 2600 Glostrup

DISK Vilslevs Ready To Take Off Dk04134/2014 26.02.2014 H rød Irsk Setter
3.v. J. Janås Essoess – Vilslevs Josefine O Flemming Vilslev Knudsen
E F: Jan Justesen, Ringshøj 2, 8382 Hinnerup

DISK Kragereden Maggie DK03589/2010 12.02.2010 T rød Irsk Setter
4.v. Ibber – Douedal's Kyra O: Palle Krag
E F: Christian Bak, Maderne 2, 4480 Store Fuglede

DISK Kirstinekjær's D Eddie Dk06716/2009 15.03.2009 H rød Irsk Setter
5.v. Östraby's Eire – Klippeøen's D. Donna
O E: Birte og Gunnar Jensen, Lyngvej 18, 8660 Skanderborg F: Gunnar Jensen

Dansk Gordon Setter Klubs vinderprøve 24. september 2017 på Falster

DGSK Nakkehages Bz Orkan Dk06304/2013 24.04.2013 sort m. brune Tan Gordon Setter
1.v. Glavaris Dv Ztorm – Hunting Tianna's Blæs Becca
O E F: Peter Eliasen, Nakkehage Strandvej 37, 4500 Nykøbing Sj

DGSK Vajskær Abidal Dk11957/2011 22.06.2011 sort m. brune Tan Gordon Setter
2.v. Nørre Løgum's Beckham – Rana O Lorenz Clemmensen
E F: Robert Paulsen, Klosterbakken 43, 6230 Rødekro

DGSK Lilleskogens Wayne Dk02947/2015 22.04.2014 H sort m. brune Tan Gordon Setter
3.v. Milomix Bolt – Østjyllands Pb Fie O Leif Bjørnbakk
E F: Søren Brøndum Thygesen, Mosvigvej 16, 6093 Sjølund

DGSK Åens Hot Beauty Dk20280/2014 22.01.2014 T sort m. brune Tan Gordon Setter
4.v. Glavaris Dv Ztorm – Vinterdalens Tillaaen O Geir Morten Søgård
E F Bjarke Farsinsen, Valmuevej 17, Faarup, 7900 Nykøbing M

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest torsdag den 5. oktober 2017 ved Assens

DJ Vest Tobølbjergs Hetja Dk16136/2011 02.09.2011 T blue belton Engelsk Setter
1.v. Huntingfield Ikaros – Tobølbjergs Columbine
O E F: Allan Nissen, Povlskrovej 27, Uge Mark, 6360 Tinglev

DJ Vest Fugledes Tinka Dk10159/2012 20.05.2012 T herthafarvet Engelsk Pointer
2.v. Fugledes Extra – Frierfjorden's Lola O Flemming Fuglede Jørgensen
E: Peter Rafaelsen, Laveskov allé 309, 3050 Humlebæk F: Flemming Sørensen,

DJ Øst Tobølbjergs L-Sus Dk08018/2015 20.04.2015 T hvid/sort Engelsk Setter
3.v. Mac Persson's A Max - Tobølbjergs C-Sally O: Allan Nissen
E F: Søren Gottfredsen, Bollervej 155, 8700 Horsens

DJ Vest Heegårds Max Dk09829/2013 24.05.2013 H trefarvet Engelsk Setter
4.v. Senja's Ilex – Heegårds V. Lill O: Jørgen Heegård Nielsen
E F: Harris Jensen, Ramsevej 24, Bøjden, 5600 Faaborg

DJ Vest Heimstulen's Malala Dk09159/2014 01.11.2012 T trefarvet Engelsk Setter
5. v Senja's Ilex – Heimstulen's U-Betty O Harald Carlsen
E F: Jane Mortensen, Esbjergvej 123, V. Holsted, 6670 Holsted

Danmarks Jægerforbunds 5. Vinderprøve fredag den 6. oktober 2017 på Falster

DJ 5. pr. Kirstinekjær's D Eddie Dk06716/2009 15.03.2009 H rød Irsk Setter
1.v. Östraby's Eire – Klippeøen's D. Donna
O E: Birte og Gunnar Jensen, Lyngvej 18, 8660 Skanderborg F: Gunnar Jensen

DJ 5. pr. Settermosen Charites Dk01279/2015 02.01.2015 T rød Irsk Setter
2.v. Apache Des Sorcieres Du Sancy – Settermosen Alba
O E F: Frank Krøyer, Ejby Mosevej 199, 2600 Glostrup

DJ 5. pr Bjerndrup's Mikkel Dk06382/2011 02.04.2011 H hvid/sort Engelsk Setter
3.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco O: Jette Clausen og Sven Aage Vad
E F: Jan Marinussen, Strøhusvej 39, 2670 Greve

DJ 5. pr. Red Garlic's Red Pepper Dk04277/2013 06.01.2011 H rød Irsk Setter
4.v. Vesper Du Val De Loue – Red Garlic's Epixé O: Agneta Andersson
E F: Brian Hinge Krogh, Lykken 13, Krejbjerg, 7860 Spøttrup

DJ 5 pr. Ln's Pointmann Zeppo Dk12296/2011 06.06.2011 H sort/hvid Engelsk Pointer
5.v. Everest Des Braies De L'oridelle – Bendt's A-Ditte O Laust Nørskov
E F: Bent Petersen, Kjærvej 27, 4700 Næstved

FJD's vinderprøve lørdag den 7. oktober 2017 ved Hejnsvig

FJD Otis Dk18077/2015 04.10.2015 H hvid m. rødt Engelsk Setter
1v. Kroif – Senja's Pink Star O Line Clausen
E F: Tue Winther Iversen, Gl. Viborgvej 363, 8920 Randers NV

FJD Fugledes Ultra Dk14437/2012 10.08.2012 T herthafarvet Engelsk Pointer
2.v. Stenbitens Sugarcane Hannover – Fugledes Juvel
O E F: Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

FJD Bjerndrup's Messi Dk06383/2011 02.04.2011 H trefarvet Engelsk Setter
3.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco O: Jette og Sven Aage Vad
E F: Thorbjørn Riis, Dråbystræde 110, Sønder Dråby, 7900 Nykøbing M

FJD Troldmarkens Jill-Sif Dk05435/2015 T sort m. brune Tan Gordon Setter
4.v. Østjylland's Sr Eck – Nørre Løgum's Diva O Kristian Frøkjær
E F: Anton Dahl, Vesterskovvej 34, Binderup, 6091 Bjert

FJD Boelsgaard's A Monet Dk15690/2013 12.08.2013 H gul/hvid Engelsk Pointer
5.v. Frierfjordens Rossi – Boelsgaard's Cille O: Tom Boelsgaard Hansen
E F: Henning Hansen, Toften 3, 6933 Kibæk

FJD Heegaards Sivah Dk09833/2013 24.05.2013 T trefarvet Engelsk Setter
6.v. Senja's Ilex – Heegaards V Lill O: Jørgen Heegaard Nielsen
E F: Kurt Kjærsgaard, Dorfgade 34, 9330 Dronninglund

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst søndag den 8. oktober 2017 ved Ruds Vedby

DJ Øst Bjerndrup's Zanka Dk06384/2011 02.04.2011 H trefarvet Engelsk Setter
1 v Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco O: Jette og Sven Aage Vad
E F: Keld Hansen, Koldingvej 9, 6760 Ribe

DJ Øst Fugledes A. Mille Dk15248/2015 13.08.2015 T sort/hvid Engelsk Pointer
2.v. Franchanna's Pointer Albert – Fugledes Opal O: Flemming Fuglede Jørgensen
E F: Flemming Sørensen, Tøndervej 7, 6280 Højer

DJ Øst Østkysten's S. N. Brisa Dk03237/2013 05.03.2013 T trefarvet Engelsk Setter
3.v. Lammefjorden's Schack – Østkysten's Naja O. Ingerlise og Poul Rasmussen
E F: Øystein Grandorf, Engsvinget 35, 3400 Hillerød

DJ Øst Jørlundes Happy Dk03646/2012 02.03.2012 T hvid/sort Breton
4.v. PVN's Darwin – Thingmanns Mille
O E: Merete Larsen og Bent Olsen, Egevej 1, 3550 Slangerup F: Bent Olsen

Dansk Kennel Klubs vinderprøve søndag den 8. oktober 2017 ved Vildbjerg

DKK Vajskær Cora Dk03770/2014 15.02.2014 T sort med brune Tan Gordon setter
1.v. Troldmarkens Chicko – Rana
O E F: Lorenz Clemmensen, Povlskrovej 36, Uge Mark, 6360 Tinglev

DKK Frierfjorden's Randi Dk03019/2011 05.10.2010 T sort/hvid Engelsk Pointer
2.v. Jutevatnets Radar – Fugledes Black Britt O: Jan Nilsen og Helena Margaretha
E F: Jens Nielsen Have, Grønneled 2, Mejrup, 7500 Holstebro

DKK Harmattan Dk03678/2012 18.02.2012 H hvid/sort Engelsk Setter
3.v. Østkysten's Ike – Lammefjordens Zr O: Marian Chriel
E F: Jens Aage Madsen, Guldforhovedvej 4, 7441 Bording

DKK Mårup Cato Dk13100/2011 07.07.2011 H rød Irsk Setter
4.v. Rosendales Sam – Mårup Klip O: Erik Rimmen
E F: Per Pedersen, Lykkesvej 24 Tilsted, 7700 Thisted

DKK Grand's Uniq Itro Dk03296/2013 07/03,2013 H hvid/sort Breton
5.v. Facco De La Malbirado – Midtvejs Corazon O Hans-Henrik Grand
E: Anni og Jens Hansen, Foldenvej 85 9981 Jerup F: Jens Hansen

DKK Matresse's Thyra Dk05847/2015 20.03.2015 T gul/hvid Engelsk Pointer
6.v. Astrup's Basse – Matresse's Ylva O: Jan Espersen
E F: Anne Boelsgaard Hansen, Ljørringvej 24, 7490 Aulum

KONTINENTALE RACER

Danmarksmesterskabet i Vendsyssel søndag den 15. oktober 2017

DJ 5.pr. Line Dk12541/2011 09.07.2011 T lys-skimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Kravnsø's Skot – Klattrupgaards Funa
O E F: H. C. Clausen, Gåsebakken 3, Hostrup, 6710 Esbjerg V
Danmarksmester og 1. vinder med CK

KHK Petermann's N-Emmie Dk11254/2013 05.05.2013 T brun Korthåret Hønsehund
4.v. Bakkevænget H. Trolle – Petermann's Jolly O: Erik Petermann
E F: John Okholm, Fogedvænget 144, 8722 Hedensted
2. vinder med CK

KHK Ørstedmark's Cita Dk00778/2014 15.12.2013 T bsmb. Korthåret Hønsehund
3.v. Toes' Krøyer – Nordboen Etha
O E F: Jørn Rasmussen, Ørstedvej 25, Ørsted, 6560 Sommersted
3. vinder med CK

KHK Ørstedmark's Kaya Dk00782/2014 15.12.2013 T bsmb. Korthåret Hønsehund
1.v. Toes' Krøyer – Nordboen Etha O Jørn Rasmussen
E F: Jan Pico Sørensen, Elmevænget 3, Ejby, 4623 Lille Skensved
4. vinder

FJD Bandit DK10392/2015 30.05.2015 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Ruko – Hekla O Morten Juul
E F: Kaj Verner Nielsen, Irupvej 5, Koldby, 7752 Snedsted
5. vinder

DJ 5 pr. Katholts Gustav Dk07627/2010 14.04.2010 H brunskimmel Ruhåret hønsehund
1.v. Uri Vom Ostetal – Katholts D. Ida O: Eline Noiesen
E & F: Peter Pedersen, Vor Frue Kirkevej 17, 4000 Roskilde
6. vinder

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 1 23. september 2017 på Sydsjælland og Lolland-Falster

DRK 1 Lykkeager's Hector Dk03836/2013 07.03.2013 H sortskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Lille Skovbo's Alf – Lykkeager's Diva
O E F: Steen Henningsen, Baunshøj vej 3, Strellev, 6870 Ølgod

DRK 1 Lykkeager's Batman Dk17345/2012 04.10.2012 H sortskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Lille Skovbo's Alf – Lykkeager's Freja O Steen Henningsen
E F: Jan Petersen, Myrtuevej 18, 6710 Esbjerg V

DRK 1 Østervangen's Una Dk16188/2014 29.08.2014 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Carlos – Østervangen's Aja
O E: Pia og Tommy Hougaard, Kløvervangen 5, 8961 Allingåbro F Tommy Hougaard

DRK 1 Hørup Åens Tess Dk10665/2009 04.06.2009 T lys-skimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Bøgeskoven's Gus – Dyrvig's J. Bella
O E F: Poul-Erik Rasmussen, Åvangen 25, 5771 Stenstrup

DRK 1 Bandit DK10392/2015 30.05.2015 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
5.v. Ruko – Hekla O Morten Juul
E F: Kaj Verner Nielsen, Irupvej 5, Koldby, 7752 Snedsted

DRK 1 Katholts Gustav Dk07627/2010 14.04.2010 H brunskimmel Ruhåret hønsehund
6.v. Uri Vom Ostetal – Katholts D. Ida O: Eline Noiesen
E & F: Peter Pedersen, Vor Frue Kirkevej 17, 4000 Roskilde

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 2 24. september 2017 på Sydsjælland og Lolland-Falster

DRK 2 Engager's Frida Dk15018/2013 16.08.2013 T lysskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Sølvrævens Nemo – Britt
O E F: Per Svendsen, Mølholtvej 43, 9370 Hals

DRK 2 Bit Dk07745/2014 01.05.2014 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Midtfjord's Bonzo – Hekla
O E F: Morten Juul, Ahornvej 5, Ø Bjerregrav, 8920 Randers NV

DRK 2 Viggo DK07743/2014 01.05.2014 H brunskimmel Ruhåret hønsehund
3.v. Midtfjord's Bonzo – Hekla O Morten Juul
E F: Per Fisker, Vorningvej 89, Vorning, 8830 Tjele

DRK 2 Risvig's Ento DK05687/2012 25.03.2012 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Egemosen's Gonzo – Cille O Kirstein Henriksen
E F: Peter Jensen, Mosevænget 8, 7160 Tørring

DRK 2 Smørmosen's D Choke DK15297/2012 12.08.2012 H brunskim. Ruhåret Hønsehund
5.v. Trollängens Ragnar – Smørmosen's B Tanni O Søren Holst
E F: Mikkel Pedersen, Tunevej 30, Vindinge, 4000 Roskilde

DRK 2 Esmann's O Rita DK13305/2013 13.07.2013 T lys-skimmel Ruhåret Hønsehund
6.v. Athos – Esmann's L Puk
O E F: Erik Esmann, Hundslevvej 20, 5350 Rynkeby

Korthaarklubbens vinderprøve 30. september 2017 i Sønderjylland

KHK Ørstedmark's Kaya Dk00782/2014 15.12.2013 T bsmb. Korthåret Hønsehund
1.v. Toes' Krøyer – Nordboen Etha O Jørn Rasmussen
E F: Jan Pico Sørensen, Elmevænget 3, Ejby, 4623 Lille Skensved

KHK Weim-Bo's Casi Dk06904/2012 05.04.2012 H bsmb. Korthåret Hønsehund
2.v. Bakkevænget H Trolle – Nordboen Nelli O: Birte Johansen
E F: Allan Grundahl, Traneholmvej 3, Jersie, 2680 Solrød Strand

KHK Ørstedmark's Cita Dk00778/2014 15.12.2013 T bsmb. Korthåret Hønsehund
3.v. Toes' Krøyer – Nordboen Etha
O E F: Jørn Rasmussen, Ørstedvej 25, Ørsted, 6560 Sommersted

KHK Petermann's N-Emmie Dk11254/2013 05.05.2013 T brun Korthåret Hønsehund
4.v. Bakkevænget H. Trolle – Petermann's Jolly O: Erik Petermann
E F: John Okholm, Fogedvænget 144, 8722 Hedensted

KHK Sydvestjyden's G. Kaisa Dk06851/2014 03.04.2014 T brun Korthåret Hønsehund
5.v. Toes' Krohg – Ambi
O E F: Jakob Poulsen, Kærbøl Markvej 25, Kærbøl Mark, 6760 Ribe

KHK Kato Dk17466/2014 12.10.2014 H bsmb. Korthåret Hønsehund
6.v. Hansi – Aya O Johnny Lægteskov
E F: Jesper Brummerstedt Skounborg, Hagenvej 107 B, Mørkholt, 7080 Børkop

Dansk Münsterländer Klubs vinderprøve 30. september 2017 ved Skive

DMK Fuglevang's Rocky Dk09138/2015 25.04.2015 H brun/hvid Kleiner Münsterländer
1.v. Uldjyden's Heino – Fuglevang's Heiki O John Hilmer Hansen
E F: Michael Pedersen, Gårdvejen 2, Tengslemark, 4500 Nykøbing Sj.

DMK Fuglevang's Maggie Dk05984/2011 01.04.2011 T brun/hvid Kleiner Münsterländer
2.v. Nesko Vom Heeker Eichengrund – Fuglevang's Freya O F: John Hilmer Hansen
E: Peter Lykke Thomsen, Strandvænget 2, 3050 Humlebæk

DMK Uldjydens Sikki Dk04761/2013 19.02.2013 T brun/hvid Kleiner Münsterländer
3.v. Dyk Vom Viöler-Land – Quitta Vom Hesseltal O: Anne Grethe Larsen
E F: Ellen Greve, Enebærhaven 11, 3500 Værløse

DMK Ayla Dk05874/2013 27.03.2013 T brunskimmel Kleiner Münsterländer
4.v. Rogstabergets Jackson Browne – Høegtoft Dharma
O E F: Rune Riishøj, Over Spangen 6, Kisum, 7800 Skive

DMK Fuglevang's Jaco Dk09705/2009 15.04.2009 H brun/hvid Kleiner Münsterländer
5.v. Amor Vom Eichenkamp – Fuglevang's Freya O John Hilmer Hansen
E F: Per Madsen, Lykkegårdsvej 14 O, 6700 Esbjerg

5-klubbernes vinderprøve 23. september 2017 på Samsø

5-klub Smækbjerg Chita Dk16133/2008 11/07.2008 T brunskimmel Tysk Langhår
1.v. Riko Vom Wassenplatz - Tedtildas Zita O Niels Grønbæk
E F Torben Gildbjerg, Tanderup Mark 11, Snejbjerg, 7400 Herning

5-klub Tor Dk08811/2012 13/05-2012 H brun m. hvide aftegn. Tysk Langhår
2.v. Aslak – Smækbjerg Chita O Torben Gildbjerg
E F: Kim Jensen, Ålholmvej 122, Tjørring, 7400 Herning

5-klub Dybdalgaard's Bijoux Dk07826/2011 28.03.2011 T brun Tysk Langhår
3.v. Soudu-Kay's Albert – Sasha
O E F: Jørgen Gram Petersson, Hyllerødvej 2, 8783 Hornsyld

5-klub Lillebrusen's Vigdis DK10338/2013 19.05.2013 T brun og hvid Tysk Langhår
4.v. Vidar Von Der Hafkesdell – A' Carla O Gitte Becher
E F Charlotte Bæk Lauridsen, Bøllundvej 32, 7330 Brande

5-klub Sjørlev's Figo Dk10500/2012 02/06-2012 H brun Tysk Langhår
5.v. Ben V. Kiekenbruch – Sjørslev's Diva O Holger Pedersen
E F Bjørn Lindberg, Mågevej 2, Sønderby, 4050 Skibby

Danmarks Jægerforbunds 5. vinderprøve lørdag den 7. oktober ved Assens

DJ 5 pr. Katholts Gustav Dk07627/2010 14.04.2010 H brunskimmel Ruhåret hønsehund
1.v. Uri Vom Ostetal – Katholts D. Ida O: Eline Noiesen
E & F: Peter Pedersen, Vor Frue Kirkevej 17, 4000 Roskilde

DJ 5.pr. Fjelstrup's Gry Dk07284/2012 22.04.2012 T bmba Korthåret Hønsehund
2.v. Skovby Boen's Sillas – Fjelstrup's Enya
O E F: Martin Ellegaard, Rønkærgårdsvej 14, Fjelstrup, 6100 Haderslev

DJ 5.pr. Line Dk12541/2011 09.07.2011 T lys-skimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Kravnsø's Skot – Klattrupgaards Funa
O E F: H. C. Clausen, Gåsebakken 3, Hostrup, 6710 Esbjerg V

DJ 5. pr. Jagthyttens Hejmaxi Dk16803/2012 17.09.2012 T brun/hvid Kleiner Münsterländer
4.v. Fuglevangs Jaco – Emma von der Harlerhöhe O: Pia Kristiansen og Mogens Halkjær
E F: Mona Storgaard, Karl Jensensvej 16, 6737 Tjæreborg

DJ 5. pr. Fjelstrup's Gordon Dk07277/201222.04.2012 T bmba Korthåret Hønsehund
5.v. Skovby Boen's Sillas – Fjelstrup's Enyan O: Martin Ellegaard
E F: Andreas Dahl Andersen, Seggelundvej 3, 6070 Christiansfeld

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest lørdag den 7. oktober 2017 ved Hjallerup

DJ Vest Kærholt Emma Dk02299/2008 10.01.2008 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Solo Vom Oechtringer-Forst – Ally
O E F: Jesper Kjærulff Hansen, Rimmervej 50, Ulsted, 9370 Hals

DJ Vest Græsdalen Laura Dk19304/2012 06.10.2012 T brun korthåret Hønsehund
2.v. Græsdalen Ras – Græsdalen Rita
O E F: Per Winther Jensen, Græsdalvej 34, Græsdal, 9830 Tårs

DJ Vest Bislevs H-Fie Dk10792/2011 11.06.2011 bmba Korthåret Hønsehund
3.v. Nordboen Baxter – Bislevs Dina
O E F: Poul Bislev, Houvej 356, Ø. Hassing, 9362 Gandrup

DJ Vest Løvmosen's Senta Dk18069/2013 T brun/hvid Kleiner Münsterländer
4.v. Brisko Von Der Grossen Breite – Løvmosen's Gaia O: Søren Berggreen
E F: Morten Andersen, Skovageren 3, Vestbirk, 8752 Østbirk

DJ Vest Toes' Collet Dk05290/2011 18.03.2011 T brun Korthåret Hønsehund
5.v. Skovby Boen's Silas – Toes' Alaska
O E F: Kurt Grün, Bjørnstrupvej 130, 9830 Tårs

DJ Vest Ørstedmark's Cinne Dk00779/2014 15.12.2013 T bmba Korthåret Hønsehund
6.v. Toes' Krøyer – Nordboen Etna O: Jørn Rasmussen
E F: Birte Johansen, Dengsøvej 11, Vester Velling, 8860 Ulstrup

FJD's vinderprøve lørdag den 7. oktober 2017 ved Hobro

FJD Zar Dk09815/2015 04.05.2015 H brun Korthåret Hønsehund
1.v. Søborggård's Krieger – Toes' Tuxen O: Kurt Pedersen
E F: Preben Bach Christensen, Nørskovvej 6, Vrold, 8660 Skanderborg

FJD Bandit DK10392/2015 30.05.2015 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Ruko – Hekla O Morten Juul
E F: Kaj Verner Nielsen, Irupvej 5, Koldby, 7752 Snedsted

FJD Kærholt Sax Dk12277/2010 11.06.2010 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Bøgeskoven's Gus – Ally O: Jesper Kjærulff Hansen
E F: Michael Skov Pedersen, Berupvej 80 A, 3330 Gørløse

FJD Kærholt Ronja Dk05552/2012 14.03.2012 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Charlie – Kærholt Emma O Jesper Kjærulff Hansen
E F: Peter Sørensen, Landevejen 23, Håsum, 7860 Spøttrup

FJD Charletan's Jackie Dk17821/2014 28.09.2014 T hmba. Gammel Dansk Hønsehund
5.v. Alf – Charletan's Etna O: Jenny og Niels Bertram Mikkelsen
E F: Christian Aasberg Poulswen, Sletten 119, 6800 Varde

FJD Vallumsøens Phine Dk00770/2015 12.12.2014 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
6.v. Dambos Z-Tais – Vallumsøens Nellie O: Christian Holm Pedersen
E F: Thorleif Kjær, Hovedvejen 109, 8581 Nimtofte

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst søndag den 8. oktober 2017 ved Slagelse

DJ Øst Ayla Dk05874/2013 27.03.2013 T brunskimmel Kleiner Münsterländer
1.v. Rogstabergets Jackson Browne – Høegtoft Dharma
O E F: Rune Riishøj, Over Spangen 6, Kisum, 7800 Skive

DJ Øst Weim-Bo's Casi Dk06904/2012 05.04.2012 H bsmb. Korthåret Hønsehund
2.v. Bakkevænget H Trolle – Nordboen Nelli O: Birte Johansen
E F: Allan Grundahl, Traneholmvej 3, Jersie, 2680 Solrød Strand

DJ Øst Katholts Iris Dk07857/2013 11.04.2013 T sortskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Trollängens Ragnar – Katholts Frida O: Eline Noiesen
E F: Uffe Beck Andersen, Horsevang 17, 2740 Skovlunde

DJ Øst Fredskovs Puls Dk15005/2011 19.08.2011 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Fredskovs Woodo – Fredskovs Søster
O E: Grete Wiese og Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup F Søren Nielsen

DJ Øst Fuglevang's Queen Dk05729/2014 22.03.2014 T brun/hvid Kleiner Münsterländer
5.v. Larcchan Vom Forstweg – Fuglevang's Heiki
O E F: John Hilmer Hansen, Fanøvej 7, 4060 Kirke Såby

DJ Øst Uldjydens Sikki Dk04761/2013 19.02.2013 T brun/hvid Kleiner Münsterländer
6.v. Dyk Vom Viöler-Land – Quitta Vom Hesseltal O: Anne Grethe Larsen
E F: Ellen Greve, Enebærhaven 11, 3500 Værløse

Dansk Kennel Klubs vinderprøve søndag den 8. oktober 2017 ved Grenå

DKK Bit Dk07745/2014 01.05.2014 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Midtfjord's Bonzo - Hekla
O E F: Morten Juul, Ahornvej 5, Ø. Bjerregrav, 8920 Randers NV

DKK Østervangen's Fanny Dk11489/2010 0306.2010 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Bommelunds Nimbus – Østervangen's Aja
O E: Pia og Tommy Hougaard, Kløvervangen 5, 8961 Allingåbro F Tommy Hougaard

DKK Fredskovs Didde Dk15168/2014 14.08.2014 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Fredskovs Woodo – Fredskovs Søster O: Grete Wiese og Søren Nielsen
E F: Orla Didriksen, Mosevej 4, Grønnebæk, 6630 Rødding

DKK Kærholt Mads Dk00880/2009 06.01.2009 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Klokkemarkens Adam – Ally O: Jesper Kjærulff Hansen
E F: Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, 8960 Randers SØ

DKK Falk Vom Heidegarden
5.v. E F: Jesper Kjærgaard

DKK Østervangen's Una Dk16188/2014 29.08.2014 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
6.v. Carlos – Østervangen's Aja
O E: Pia og Tommy Hougaard, Kløvervangen 5, 8961 Allingåbro F Tommy Hougaard

Dansk Kennel Klubs 6. vinderprøve søndag den 8. oktober 2017 ved Hellevad

DKK 6. pr. Lykkeager's Hector Dk03836/2013 07.03.2013 H sortskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Lille Skovbo's Alf – Lykkeager's Diva
O E F: Steen Henningsen, Baunshøj vej 3, Strellev, 6870 Ølgod

DKK 6. pr. Kajser Dk09814/2015 04.05.2015 H brun Korthåret Hønsehund
2.v. Søborggård's Krieger – Toes' Tuxen
O E F: Kurt Pedersen, Varde Landevej 73, 6800 Varde

DKK 6. pr. Bilde's Hilde Dk15593/2013 19.08.2013 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Cindor II Vom Liether-Moor – Bilde's Ditte O: Bente og Hans Bilde Sellerup
E F: Torben Jensen, Ankersgade 31, 6400 Sønderborg

DKK 6. pr. Fie DK04286/2013 24.02.2013 T brun Korthåret Hønsehund
4.v. Stenholt Hus's Fox – Søborggård's Sille
O E F: Steen Kirk Jensen, Kildebakken 6, 6940 Lem St.

DKK 6. pr. Toes' Krøyer Dk07759/2010 18.04.2010 H bmba Korthåret Hønsehund
5.v. Skovby Boen's Sillas – Toes' Alaska O: Kurt Grün
E F: Gorm Bülow Henriksen, Ørnevej 6, Rindum, 6950 Ringkøbing

DKK 6. pr. Bøgeskovens Messi Dk09421/2013 01.05.2013 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
6.v. Atlas – Bøgeskoven's Frigg O: Michael Dammand
E F: Per Ivanhoe, Mølleager 11, Lindved, 7100 Vejle

Senest opdateret: Onsdag, 18. oktober 2017 15:13
 

Kalender

2017
2018
2019