Hjem Arkiv Resultater Placerede hunde på vinderprøverne efteråret 2015
Placerede hunde på vinderprøverne efteråret 2015 Udskriv Email
Tirsdag, 06. oktober 2015 20:17

ENGELSKE RACER

Danmarksmesterskabet i Sydvestjylland søndag den 11. oktober 2015

ESK Melsgård Q. Whitney DK02345/2010 T Hvid/Sort Engelsk Setter
4.v. Senja's D. teis – Klintholms Afrodite Opdrætter Jane Mortensen
Ejer og fører Hans Peter Clausen, Videkærvej 21, 6740 Bramming
Danmarksmester og 1. vinder med HP

DPK Fugledes Tinka DK10159/2012 20.05.2012 T Herthafarvet Pointer
3.v. Fugledes Extra – Frierfjordens Lola Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer Peter Rafaelsen, Laveskov Allé 309, 3050 Humlebæk Fører Flemming Sørensen
2. vinder med HP

FJD Fugledes Ultra DK14437/2012 10.08.2012 T Herthafarvet Pointer
3.v. Stenbitens Sugarcane Hannover – Fugledes Juvel
Dobb.fører Opdrætter, ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken
3. vinder med HP

DBK Asta DK05213/2010 08.03.2010 T Hvid/sort Breton
1.v. Pancho De Kerveillant – Engbjergsvejs Abelone
Opdrætter, ejer og fører Kenneth Schultz, Solsortevej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ
4. vinder med HP

DJ Vest Fugledes Merlot DK03490/2009 12.02.2009 T Sort/Hvid Pointer
2.v. Black Luckys William – Fugledes Venus
Dobb.fører Opdrætter, ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken
5. vinder

DGSK Østjylland's Rb Liv DK04031/2007 10.02.2007 T Sort M. Brune Tan Gordon Setter
2.v. Entangen's B-Boss – Ronja
Opdrætter, ejer og fører Anton Dahl, Vesterskovvej 34, 6091 Bjert
6. vinder

Hovedsponsor:

PROFDOG hund

Dansk Breton Klubs vinderprøve 26. september 2015 ved Videbæk

DBK Asta DK05213/2010 08.03.2010 T Hvid/sort Breton
1.v. Pancho De Kerveillant – Engbjergsvejs Abelone
Opdrætter, ejer og fører Kenneth Schultz, Solsortevej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ

DBK Ritta DK04865/2011 03.11.2010 T Hvid/orange, Breton
2.v. Engbjergvejs Ruff – Brufjorden's Eb Anni Opdrætter Karen Vejby Skov
Ejer og fører Torbjön Rantanen Lund-Nielsen, Sønderkjærsvej 12, 6971 Spjald

DBK Jacques DK03703/2009 13.02.2009 H Hvid/orange Breton
3.v. Stevnsåens Louis – Thingmanns Mille Opdrætter Merete Larsen og Bent Olsen
Ejer og fører Allan Rasmussen, Nyvej 55, Meløse, 3320 Skævinge

DBK Midtvejs Loke DK23295/2009 09.12.2009 H Tricolour Breton
4.v. Midtvejs Camus – Midtvejs Coco
Opdrætter, ejer og fører Karsten Hinnerup, Kærvej 73, 7900 Nykøbing M

DBK Grand's Uniq Itro DK03296/2013 07.03.2013 H Hvid/sort Breton
5.v. Facco De La Malbirado – Midtvejs Corazón Opdrætter Hans-Henrik Grand
Ejer Anni og Jens Hansen, Nørrevej 14, 9970 Strandby Fører Jens Hansen

DBK Midtvejs Zidane DK11659/2009 14.06.2009 H Hvid/orange Breton
6.v. Loui – Midtvejs Bonni Opdrætter Karsten Hinnerup
Ejer og fører Allan Folmer Hansen, Silkeborgvej 80, 8680 Ry

Dansk Pointer Klubs vinderprøve 26. september 2015 ved Aabybro i Vendsyssel

DPK Villestofte's Victor DK18061/2012 H Sort/hvid Pointer
1.v. Jutevatnets Radar – Metrinelunds Gossi Opdrætter Gunnar Larsen
Ejer og fører Niels Holger Lykke, Kratvej 2, 6760 Ribe

DPK Spurvfugldalens Quincy DK13146/2012 07.07.2012 H Sort/hvid Pointer
2.v. Atrup's Fighter – Spurvfugldalens Katja Opdrætter Carlo Nørtoft Thomsen
Ejer og fører Lasse Weberg, Borgm. Schneiders Vej 87, Øverød, 2840 Holte

DPK Fugledes Tinka DK10159/2012 20.05.2012 T Herthafarvet Pointer
3.v. Fugledes Extra – Frierfjordens Lola Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer Peter Rafaelsen, Laveskov Allé 309, 3050 Humlebæk Fører Flemming Sørensen

DPK Frierfjorden's Randi DK03019/2011 05.10.2010 T Hvid/sort Pointer
4.v. Jutevatnets Radar – Fugledes Black Britt Opdr. Jan T. Nilsen og Helena M Kihlberg
Ejer og fører Jens Nielsen Have, Grønneled 2, Mejrup, 7500 Holstebro

DPK Fugledes Ultra DK14437/2012 10.08.2012 T Herthafarvet Pointer
5.v. Stenbitens Sugarcane Hannover – Fugledes Juvel
Opdr., ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

DPK Astrup's Zaza DK04121/2009 17.02.2009 H Gul/hvid Pointer
6.v. Astrup's Dirty Dancer – Idimum-Rona Opdrætter Aage Christiansen
Ejer og fører Jes Krag, Stenderupvej 88, 9870 Sindal

Engelsk Setter Klubs vinderprøve 27. september 2015 ved Terkelsbøl

ESK Stiesdal Tango DK12046/2012 21.06.2012 H Trefarvet Engelsk Setter
1.v. Senja's M. Chester – Zalza Opdrætter Øystein Grandorf
Ejer Allan Olesen, Nørretorp 4, 7400 Herning Fører Anne B. Hansen

ESK Tobølbjergs Hetja DK16136/2011 02.09.2011 T Blue Belton Engelsk Setter
2.v. Huntingfield Ikaros – Tobølbjergs Columbine
Opdrætter, ejer og fører Allan Nissen, Povlskrovej 27, 6360 Tinglev

ESK Harmattan DK03678/2012 18.02.2012 H Hvid/Sort Engelsk Setter
3.v. Østkysten's Ike – Lammefjordens Zr Opdrætter Marianne Chriel
Ejer og fører Jens Aage Madsen, Guldforhovedvej 4, 7441 Bording

ESK Melsgård Q. Whitney DK02345/2010 T Hvid/Sort Engelsk Setter
4.v. Senja's D. teis – Klintholms Afrodite Opdrætter Jane Mortensen
Ejer og fører Hans Peter Clausen, Videkærvej 21, 6740 Bramming

ESK Bjerndrup's Zanka DK06384/2011 02.04.2011 H Trefarvet Engelsk Setter
5.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco Opdrætter Jette Clausen og Sven Aage Vad
Ejer og fører Keld Hansen, Koldingvej 9, 6760 Ribe

ESK Hamlagrø's Purdey DK17465/2011 10.05.2011 H Engelsk Setter
6.v. Ramp – Frøya Opdrætter Terje Arnfinn Murberg
Ejer og fører Ole Dahl Madsen, Kvottrupvej 51, 8471 Sabro

Dansk Irsksetter Klubs vinderprøve 27. september 2015 ved Stubbekøbing på Falster

DISK Red Garlic's Red Pepper DK 04277/2013 06.01.2011 H Rød Irsk Setter
1.v. Vesper Du Val De Loue – Red Garlic's Epixé Opdrætter Agneta Andersson
Ejer og fører Brian Hinge Krogh, Lykken 13, Krejbjerg, 7860 Spøttrup

DISK Mårup Storm DK13101/2011 07.07.2011 H Rød Irsk Setter
2.v. Rosendales Sam – Mårup Klip Opdrætter Erik Rimmen
Ejer og fører Søren Gottfredsen, Bollervej 153, 8700 Horsens

DISK Vilslev Josefine DK14625/2008 24.06.2008 T Rød Irsk Setter
3.v. Rødrypa's Riders On The Storm – Chiss
Opdrætter, ejer og fører Flemming Vilslev Knudsen, Esbjergvej 123, 6670 Holsted

DISK Red Garlic's Red Onion Mix DK03427/2012 06.01.2011 H Rød Irsk Setter
4.v. Vesper Du Val De Loue – Red Garlic's Epixé Opdrætter Agneta Andersson
Ejer og fører Ole Schmith, Skovstræde 17, 4880 Nysted

Dansk Gordon Setter Klubs vinderprøve 26. september 2015 ved Bramming

DGSK Østjylland's Rbz Sandy DK17015/2009 19.07.09 T Sort M. Brune Tan Gordon Setter
1.v. Entangen's B-Boss – Ronja Opdrætter Anton Dahl
Dobb.fører Ejer og fører Søren Brøndum Thygesen, Mosvigvej 16, 6093 Sjølund

DGSK Østjylland's Rb Liv DK04031/2007 10.02.2007 T Sort M. Brune Tan Gordon Setter
2.v. Entangen's B-Boss – Ronja
Opdrætter, ejer og fører Anton Dahl, Vesterskovvej 34, 6091 Bjert

DGSK Østjylland's Pb Mal DK01372/2009 09.12.2008 H Sort M. Brune Tan Gordon Setter
3.v. Nørre Løgum's Beckham – Hammarkleiva's Ze-Pil Opdrætter Anton Dahl
Ejer og fører Ulrik Stadelhofer, Egevænget 407, 7190 Billund

DGSK Lyngmosegaards Gismo DK01315/2013 23.12.12 H Sort M. Brune Tan Gordon Setter
4.v. Kvannildalens Champion Diesel Turbo – Lyngmosegaard's Edna Opdr. K.Thomsen
Ejer og fører Ole Frank, Danevej 61, 9990 Skagen

DGSK Vinterdalens Tillaaen DK20740/2008 24.01.2008 T Sort M. Brune Tan Gordon Setter
5.v. Finnvola's Kid – Åshöjdens Vivi Opdrætter Carola og Johan Vedholm
Ejer Erik Petersen, Hedevænget 11, 8800 Viborg Fører Peter Jensen

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest lørdag den 3. oktober 2015

DJ Vest Østjylland's Sr Pointer DK13843/2013 20.06.2013 T Sort M Brune Tan Gordon Setter
1.v. Østjylland's Pb Ras – Østjylland's Rbz Sandy Opdrætter Anton Dahl
Dobb.fører Ejer og fører Søren Brøndum Thygesen, Mosvigvej 16, 6093 Sjølund

DJ Vest Fugledes Merlot DK03490/2009 12.02.2009 T Sort/Hvid Pointer
2.v. Black Luckys William – Fugledes Venus
Dobb.fører Opdrætter, ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

DJ Vest Bjerndrup's Messi DK06383/2011 02.04.2011 H Trefarvet Engelsk Setter
3.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco Opdrætter Jette Clausen og Sven Aage Vad
Ejer og fører Thorbjørn Riis, Dråbystræde 110, 7900 Nykøbing M

DJ Vest Aulumboens Pepsi DK21211/2008 16.09.2008 T Hvid/Orange Breton
4.v. Uman Du Bois Courcol – Perle
Opdrætter, ejer og fører Jan Nielsen, Troelstrupvej 8, 7490 Aulum

DJ Vest Piteraq DK03680/2012 18.02.2012 T Hvid/Sort Engelsk Setter
5.v. Østkysten's Ike – Lammefjordens Zr Opdrætter Mariann Chriel
Ejer og fører Jens Aage Madsen, Guldforhovedvej 4, 7441 Bording

DJ Vest Frierfjorden's Randi DK03019/2011 05.10.2010 T Sort/hvid Pointer
6.v. Jutevatnets Radar – Fugledes Black Britt Opdr. Jan T. Nilsen og Margaretha Kihlberg
Ejer og fører Jens Have Nielsen, Grønneled 2, 7500 Holstebro

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst søndag den 4. oktober 2015

DJ Øst Senja's R. Messi DK12878/2011 18.06.2011 H Hvid M Rødt Engelsk Setter
1.v. Senja's Zeibas – Senja's Nice Opdrætter Minna og Erling Clausen
Ejer og fører Jan Andreasen, Gudumkærvej 6, 7400 Herning

Dansk Kennel Klubs vinderprøve ved Vildbjerg søndag den 4. oktober 2015

DKK Mårup Storm DK13101/2011 07.07.2011 H Rød Irsk Setter
1.v. Rosendales Sam – Mårup Klip Opdrætter Erik Rimmen
Ejer og fører Søren Gottfredsen, Bollervej 153, 8700 Horsens

DKK Harmattan DK03678/2012 18.02.2012 H Hvid/Sort Engelsk Setter
2.v. Østkysten's Ike – Lammefjordens Zr Opdrætter Marianne Chriel
Ejer og fører Jens Aage Madsen, Guldforhovedvej 4, 7441 Bording

DKK Vilslev Kari DK19389/2011 07.10.2011 T Rød Irsk Setter
3.v. Erin Vom Kapellenpfad – Chiss
Opdr., Ejer og fører Flemming Vilslev Knudsen, Esbjergvej 123, 6670 Holsted

DKK Ritta DK04865/2011 03.11.2010 T Hvid/orange, Breton
4.v. Engbjergvejs Ruff – Brufjorden's Eb Anni Opdrætter Karen Vejby Skov
Ejer og fører Torbjön Rantanen Lund-Nielsen, Sønderkjærsvej 12, 6971 Spjald

DKK Vajskær Abidal 11957/2011 22.06.2011 H Sort M Brune Tan Gordon Setter
5.v. Nørre Løgum's Beckham – Rana Opdrætter Lorenz Clemmensen
Ejer og fører Robert Paulsen, Klosterbakken 43, 6230 Rødekro

Dansk Kennel Klubs 5. Vinderprøve i Sydvestsjælland lørdag den 3. oktober 2015

DKK 5.pr. Spurvfugldalens Quincy DK13146/2012 07.07.2012 H Sort/hvid Pointer
1.v. Atrup's Fighter – Spurvfugldalens Katja Opdrætter Carlo Nørtoft Thomsen
Ejer og fører Lasse Weberg, Borgm. Schneiders Vej 87, Øverød, 2840 Holte

DKK 5.pr. Nakkehages Bz Orkan DK06304/2013 24.04.2013 H Sort M Brune Tan Gordon Setter
2.v. Glavaris Dv Ztorm – Hunting Tianna's Blæs Becca
Opdrætter, ejer og fører Peter Eliasen, Nakkehage Strandvej 37, 4500 Nykøbing S

DKK 5.pr. Kirstinekjær's D Eddie DK06716/2009 15.03.2009 H Rød Irsk Setter
3.v. Östraby's Eire – Klippeøen's D. Donna Fører Gunnar Jensen
Opdrætter og ejer Birte og Gunnar Jensen, Lyngvej 18, 8660 Skanderborg

DKK 5.pr. Bjerndrup's Mikkel DK06382/2011 02.04.2011 H Hvid/Sort Engelsk Setter
4.v. Senja's Ilex – Bjerndrup's Blanco Opdrætter Jette Clausen og Sven Aage Vad
Ejer og fører Jan Marinussen, Strøhusvej 39, 2670 Greve

DKK 5.pr. Midtvejs Zidane DK11659/2009 14.06.2009 H Hvid/orange Breton
5.v. Loui – Midtvejs Bonni Opdrætter Karsten Hinnerup
Ejer og fører Allan Folmer Hansen, Silkeborgvej 80, 8680 Ry

FJDs vinderprøve i Vendsyssel fredag den 2. oktober 2015

FJD Tobølbjergs Hetja DK16136/2011 02.09.2011 T Blue Belton Engelsk Setter
1.v. Huntingfield Ikaros – Tobølbjergs Columbine
Opdrætter, ejer og fører Allan Nissen, Povlskrovej 27, 6360 Tinglev

FJD Hamlagrø's Purdey DK17465/2011 10.05.2011 H Lemon Belton Engelsk Setter
2.v. Ramp – Frøya Opdrætter Terje Arnfinn Murberg
Ejer og fører Ole Dahl Madsen, Kvottrupvej 51, 8471 Sabro

FJD Fugledes Ultra DK14437/2012 10.08.2012 T Herthafarvet Pointer
3.v. Stenbitens Sugarcane Hannover – Fugledes Juvel
Dobb.fører Opdrætter, ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

FJD Taco DK11869/2012 23.06.2012 H Hvid/Orange Breton
4.v. Vito – Akela Opdrætter Ole Larsen
Ejer og fører Keld Sørensen, Dokkedalvej 46, Mou, 9280 Storvorde

KONTINENTALE RACER

Danmarksmesterskabet i Sydvestjylland søndag den 11. oktober 2015

FJD 6.pr. Søborggård's Bess DK16726/2011 11.09.2011 T Brun Korthåret Hønsehund
1.v. Søborggård's Remus – Søborggård's Tess
Opdrætter, ejer og fører Uffe Jacobsen, Hvingelvej 3, Hee, 6950 Ringkjøbing
Danmarksmester og 1. vinder med HP

DRK Kærholt Mads DK00880/2009 06.01.2009 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Klokkemarkens Adam – Ally Opdrætter Jesper Kjærulff Hansen
Ejer og fører Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, 8960 Randers SØ
2. vinder med HP

DJ Øst Østervangen's Berta DK09647/2013 14.05.2013 T Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2. v. Kærholt Mads – Østervangen's Aja Opdrætter Tommy Hougaard
Ejer og fører Lars Sørensen, Engvej 12, 2625 Vallensbæk
3. vinder med HP

DJ Vest Hals Bondens Chanel DK04055/2012 02.03.2012 T Korthåret Hønsehund
1.v. Manbo Del Cakic – Nordboen Ena
Opdrætter, ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovsgårdsvej 28, 9370 Hals
4. vinder med HP

DKK 5.pr. Fredskovs Puls DK15005/2011 19.08.2011 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Fredskovs Woodo – Fredskovs Søster Opdrætter Søren og Wiese Nielsen
Ejer og fører Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup
5. vinder

DMK Fuglevang's Kiki DK09224/2009 20.04.2009 T Brun/hvid Kleiner Münsterländer
2.v. Chip Eben-Ezer – Fuglevang Heik Opdrætter John Hansen
Ejer og fører Kenneth Hansen, Sognevej 91, 4000 Roskilde
6. vinder

Hovedsponsor:

PROFDOG hund

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 1 26. september 2015 på Lolland-Falster

DRK Kærholt Mads DK00880/2009 06.01.2009 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Klokkemarkens Adam – Ally Opdrætter Jesper Kjærulff Hansen
Ejer og fører Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, 8960 Randers SØ

DRK Hjortlund's Zuki DK10444/2007 08.05.2007 T Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Luchs Lii V.D.Wupperaue – Hjortlund's Elise Opdrætter Jens Velling
Ejer og fører Flemming Thune-Stephensen, Møllebakken 47, 8382 Hinnerup

DRK Fredskovs Puls DK15005/2011 19.08.2011 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Fredskovs Woodo – Fredskovs Søster Opdrætter Søren og Wiese Nielsen
Ejer og fører Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup

DRK Trudvang Ludwig DK15647/2013 04.04.2013 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Hjortlund's Arnold – Trudvang Gefjon Opdrætter C. M. Gray
Ejer og fører Niels-Jørgen Christiansen, Ørrildvej 73, 8920 Randers NV

DRK Sai-Gha's Congo DK06886/2010 10.04.2010 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
5.v. Lilleheden's D Odin – Havreballegaard Ghana Opdrætter Hanne Buhr
Ejer og fører Jens Toft Nielsen, Fjellebrovej 11, 5750 Ringe

DRK Lykkeager's Batman DK17345/2012 04.10.2012 H Sortskimmel Ruhåret Hønsehund
6.v. Lille Skovbo's Alf – Lykkeager's Freja Opdrætter Steen Henningsen
Ejer og fører Jan Petersen, Myrtuevej 18, 6710 Esbjerg

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 2 27. september 2015 på Lolland-Falster

DRK Bøgeskoven's Gus DK 13422/2006 06.06.2006 H L/Sk Ruhåret Hønsehund
1.v. Stubbestulens Krutt – Kragborg Mille Opdrætter Michael Dammand
Ejer og fører Per Ivanhoe, Mølleager 11, 7100 Vejle

DRK Smørmosen's D Choke DK15297/2012 12.08.2012 H Brunskim. Ruhåret Hønsehund
2.v. Trollängens Ragnar – Smørmosen's B Tanni Opdrætter Søren Holst
Ejer og fører Mikkel Pedersen, Tunevej 30, 4000 Roskilde

DRK Haugaardens Ezau DK00878/2012 21.12.2011 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Athos – Egholt's Kiki Opdrætter Torben Haugaard
Ejer og fører Kristian Møller, Smedebækkevej 38, 7361 Ejstrupholm

DRK Smørmosen's C Bacchus DK03631/2011 14.02.11 H Brunskimm. Ruhåret Hønsehund
4.v. Waldmann Vom Liether-Moor – Smørmosen's B Tanni Opdrætter Søren Holst
Ejer og fører Kim Nielsen, Vadebrovej 35, 4800 Nykøbing F

DRK Bøgeskoven's Messi DK09421/2013 01.05.2013 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
5.v. Atlas – Bøgeskoven's Frigg – Opdrætter Michael Dammand
Ejer og fører Per Ivanhoe, Mølleager 11, 7100 Vejle

DRK Østervangen's Fanny DK11489/2010 03.06.2010 T Ruhåret Hønsehund
6.v. Bommelunds Nimbus – Østervangen's Aja Fører Tommy Hougaard
Opdrætter og ejer Tommy og Pia Hougaard, Kløvervangen 5, 8961 Allingåbro

Korthaarklubbens vinderprøve 26. september 2015 i Sønderjylland

KHK Bakkevænget H. Trolle DK11836/2007 01.06.2007 H Brun Korthåret Hønsehund
1.v. Kamager's Azi – Fuglsig's Fie Opdrætter Christian Hansen
Ejer og fører Allan Grundahl, Traneholmvej 3, Jersie, 2680 Solrød Strand

KHK Bislevs Hilde DK10795/2011 11.06.2011 T Brun Korthåret Hønsehund
2.v. Norboen Baxter – Bislevs Dina Opdrætter Poul Bislev
Ejer og fører Niels Korsbæk Nielsen, Kettrupvej 92, 9690 Fjerritslev

KHK Hals Bondens Chanel DK04055/2012 02.03.2012 T Korthåret Hønsehund
3.v. Manbo Del Cakic – Nordboen Ena
Opdrætter, ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovsgårdsvej 28, 9370 Hals

KHK Weim-Bo's Casi DK06904/2012 05.04.2012 H BMBA Korthåret Hønsehund
4.v. Bakkevænget H. Trolle – Nordboen Nelli Opdrætter Birte Johansen
Ejer og fører Allan Grundahl, Traneholmvej 3, Jersie, 2680 Solrød Strand

KHK Bislevs Goss DK10789/2011 11.06.2011 H Brun Korthåret Hønsehund
5.v. Nordboen Baxter – Bislevs Dina Opdrætter Poul Bislev Fører Per Morville Jensen
Ejer Pernille Hansen, Gammelsbækvej 2, 9330 Dronninglund,

KHK Græsdalen Ras DK05490/2009 27.02.2009 H Korthåret Hønsehund
6.v. Søborggård's Thor – Græsdalens Gritt Fører Mads Winther Jensen
Opdrætter og ejer Per Winther Jensen, Græsdalvej, 9830 Tårs

Dansk Münsterländer Klubs vinderprøve 27. september 2015 ved Ringsted

DMK Asja DK05873/2013 27.03.2013 T Brun/Hvid Kleiner Münsterländer
1.v. Rogstabergets Jackson Browne – Høegstoft Dharma Opdrætter Rune Riishøj
Ejer og fører Michael Østergård, Skovtoften 10, 6900 Skjern

DMK Fuglevang's Kiki DK09224/2009 20.04.2009 T Brun/hvid Kleiner Münsterländer
2.v. Chip Eben-Ezer – Fuglevang Heik Opdrætter John Hansen
Ejer og fører Kenneth Hansen, Sognevej 91, 4000 Roskilde

DMK Nesko Vom Heeker Eichengrund DK04215/2009 07.12.08 H Kleiner Münsterländer
3.v. Enzo Von Ibbenbüren – Donna Vom Velsengrund Opdrætter Heinz Amshove
Ejer og fører Peter Thomsen / John Hilmer Hansen, Fanøvej 7, 4060 Kirke Såby

DMK Fuglevang's Maggie DK05984/2011 01.04.2011 T Brun/Hvid Kleiner Münsterländer
4.v. Nesko Vom Heeker Eichengrund – Fuglevang's Freya
Opdrætter, ejer og fører John Hilmer Hansen, Fanøvej 7, 4060 Kirke Såby

DMK Løvmosen's Senta DK18069/2013 12.10.2013 T Kleiner Münsterländer
5.v. Brisko Von Der Grossen Breite – Løvmosen's Gaia Opdrætter Søren B. Schmidt
Ejer og fører Morten Andersen, Skovageren 3, 8752 Østbirk

DMK Münsterdalens Bounty DK17568/2011 11.10.11 T Brunskim. Kleiner Münsterländer
6.v. Münsterledets Benja – Hedeskovs Coco
Opdrætter, ejer og fører Pia Nielsen, Slettenvej 12, 8586 Ørum Djurs

5-klubbernes vinderprøve 26. september 2015 på Samsø

5-klub Smækbjerg Chita DK16133/2008 11.07.2008 T brunskimmel Tysk Langhår
1.v. Riko Vom Wasserplatz – Tedtildas Zita Opdrætter Niels Grønbæk
Ejer og fører Torben Gildbjerg, Tanderup Mark 11, 7400 Herning

5-klub Thasjani's Holly DK05030/2011 27.03.2011 T Rødgul Vizslag korthåret
2.v. Vadászfai Sólyom – Sprel
Opdrætter, ejer og fører Hjalmar Bartholin og Marianne Nielsen, Skanderborgvej 90, 8762 Flemming
Fører Hjalmar Bartholin

5-klub Smilla DK08819/2012 13.05.2012 T Lys-skimmel Tysk Langhår
3.v. Aslak – Smækbjerg Chita Opdrætter Torben Gildbjerg
Ejer og fører Tommy Thomsen, Silkeborgvej 69, 7400 Herning

5-klub Thasjani's Gismo DK01020/2010 28.12.2009 H Rødgul Vizsla korthåret
4.v. Thasjani's D. Piaf – Sprel Opdrætter Hjalmar Bartholin og Marianne Nielsen
Ejer og fører Sofie Skovly, Lykkebrovej 2, 4672 Klippinge

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest lørdag den 3. oktober 2015

DJ Vest Hals Bondens Chanel DK04055/2012 02.03.2012 T Korthåret Hønsehund
1.v. Manbo Del Cakic – Nordboen Ena
Opdrætter, ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovsgårdsvej 28, 9370 Hals

DJ Vest Smilla DK08819/2012 13.05.2012 T Lys-skimmel Tysk Langhår
2.v. Aslak – Smækbjerg Chita Opdrætter Torben Gildbjerg
Ejer og fører Tommy Thomsen, Silkeborgvej 69, 7400 Herning

DJ Vest Kærholt Emma DK02299/2008 10.01.2008 T Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Solo Vom Oechtringer-Forst – Ally
Opdrætter, ejer og fører Jesper Kjærulff Hansen, Rimmervej 50, 9370 Hals

DJ Vest Birkemosen's Tenna DK08591/2008 22.04.2008 T Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Luchs Lii V.D.Wupperaue – Birkemosen's Donna Opdrætter Jens Abildgaard
Ejer og fører Jesper Andersen, V. Starengvej 367, 9700 Brønderslev

DJ Vest Bislevs H-Fie DK10792/2011 11.06.2011 T BMBA korthåret hønsehund
5.v. Nordboen Baxter – Bislevs Dina
Opdrætter, ejer og fører Poul Bislev, Houvej 356, Ø. Hassing, 9362 Gandrup

DJ Vest Smækbjerg Chita DK16133/2008 11.07.2008 T brunskimmel Tysk Langhår
6.v. Riko Vom Wasserplatz – Tedtildas Zita Opdrætter Niels Grønbæk
Ejer og fører Torben Gildbjerg, Tanderup Mark 11, 7400 Herning

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst ved Slagelse søndag den 4. oktober 2015

DJ Øst Gyvellunds Magnus DK02785/2008 17.01.2008 H Lys-Skimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Skovgårdmosens Ras – Fjordgårdens Falli Opdrætter Arne Laursen
Ejer og fører Jan Feldborg, Tuse Byvej 35, Tuse, 4300 Holbæk

DJ Øst Østervangen's Berta DK09647/2013 14.05.2013 T Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2. v. Kærholt Mads – Østervangen's Aja Opdrætter Tommy Hougaard
Ejer og fører Lars Sørensen, Engvej 12, 2625 Vallensbæk

DJ Øst Charli DK03713/2013 13.02.2013 H BMBA Korthåret Hønsehund
3.v. Stenholt Hus's Fox – Rie Von Der Jydebæk Opdrætter Uffe Søndergaard
Ejer og fører René Jørgensen, Nykøbingvej 22, 4990 Sakskøbing

DJ Øst Stenholt Hus's Ice DK08659/2007 21.04.2007 H Brun Korthåret Hønsehund
4.v. Baron Vom Donauland – Staal A-Kia Opdrætter Teddy Pedersen
Ejer og fører John Olsen, Valbyvej 50 A, 2630 Taastrup

DJ Øst Bakkevænget H. Trolle DK11836/2007 01.06.2007 H Brun Korthåret Hønsehund
5.v. Kamager's Azi – Fuglsig's Fie Opdrætter Christian Hansen
Ejer og fører Allan Grundahl, Traneholmvej 3, Jersie, 2680 Solrød Strand

DJ Øst Fuglevang's Kiki DK09224/2009 20.04.2009 T Brun/hvid Kleiner Münsterländer
6. v. Chip Eben-Ezer – Fuglevang Heik Opdrætter John Hansen
Ejer og fører Kenneth Hansen, Sognevej 91, 4000 Roskilde

Dansk Kennel Klubs vinderprøve ved Nørager søndag den 4. oktober 2015

DKK Hekla DK11088/2009 17.05.2009 T Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Egemosen's Gonzo – Dambos Zilla Opdrætter Henning Frandsen
Ejer og fører Morten Juul, Ahornvej 5, 8920 Randers NV

DKK Bislevs Goss DK10789/2011 11.06.2011 H Brun Korthåret Hønsehund
2.v. Nordboen Baxter – Bislevs Dina Opdrætter Poul Bislev Fører Per Morville Jensen
Ejer Pernille Hansen, Gammelsbækvej 2, 9330 Dronninglund.

DKK Engager's Viktor DK09156/2011 18.05.2011 H Lys-Skimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Sølvrævens Nemo – Britt
Opdrætter, ejer og fører Per Svendsen, Mølholtvej 43, 9370 Hals

DKK Smørmosen's D Rex DK15300/2012 12.08.2012 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Trollängens Ragnar – Smørmosen's B Tanni Opdrætter Søren Holst
Ejer og fører Michael Riis Jensen, Rughaven 6, 9320 Hjallerup

DKK Græsdalen Ras DK05490/2009 27.02.2009 H Korthåret Hønsehund
5.v. Søborggård's Thor – Græsdalens Gritt Fører Mads Winther Jensen
Opdrætter og ejer Per Winther Jensen, Græsdalvej, 9830 Tårs

DKK Petermann's Maggie DK14900/2011 13.08.2011 T Korthåret Hønsehund
6.v. Okslund's Hansi – Petermann's Jolly
Opdrætter, ejer og fører Erik Petermann, Søndergade 44, 6670 Holsted

Dansk Kennel Klubs 5. vinderprøve i Sønderjylland fredag den 2. oktober 2015

DKK 5.pr. Lykkeager's Hector DK03836/2013 07.03.2013 H Sortskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Lille Skovbo's Alf – Lykkeager's Diva
Opdrætter, ejer og fører Steen Henningsen, Baunshøjvej 3, 6870 Ølgod

DKK 5.pr. Fredskovs Puls DK15005/2011 19.08.2011 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Fredskovs Woodo – Fredskovs Søster Opdrætter Søren og Wiese Nielsen
Ejer og fører Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup

DKK 5.pr. Nordboen Ebbe DK02800/2009 02.02.2009 H BMBA Korthåret Hønsehund
3.v. Bredgaard's Elo – Nordboen Zuki Opdrætter Søren Andersen
Ejer og fører Vivian Kliver, Fjelstrupvej 54, 6100 Haderslev

DKK 5.pr. Bakkevænget H. Balder DK11837/2007 01.06.2007 H Brun Korthåret Hønsehund
4.v. Kamagers Azi – Fuglsig's Fie
Opdrætter, ejer og fører Christian Hansen, Bakkevænget 11, 6310 Broager

DKK 5.pr. Leleu Feigh's Chili DK20147/2008 22.09.2008 T Lys-Skimmel Ruhåret Hønsehund
5.v. Uri Vom Liether-Moor – Lita
Opdrætter, ejer og fører Jan Leleu Feigh, Hammerichsvej 8, 4760 Vordingborg

DKK 5.pr. Scott DK13671/2009 30.06.2009 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
6.v. Hjortlund's Basso – Byrvang's Lucca Opdrætter Asker Hesel
Ejer og fører Brian Søgaard, Søndervold 143, 7200 Grindsted

FJD's vinderprøve i Sydjylland lørdag den 3. oktober 2015

FJD Teena DK14081/2010 03.07.2010 T Brun Korthåret Hønsehund
1.v. Okslund's Jack – Birdie Opdrætter Niels Jensen Hansen
Ejer og fører Jesper Wienke Iversen, Løkkegårdsvej 64, 6230 Rødekro

FJD Asja DK05873/2013 27.03.2013 T Brun/Hvid Kleiner Münsterländer
2.v. Rogstabergets Jackson Browne – Høegstoft Dharma Opdrætter Rune Riishøj
Ejer og fører Michael Østergård, Skovtoften 10, 6900 Skjern

FJD Bakkevænget J. Diana DK11755/2009 04.06.2009 T BMBA Korthåret Hønsehund
3.v. Kamager's Azi – Fuglsig's Fie
Opdrætter, ejer og fører Christian Hansen, Bakkevænget 11, 6310 Broager

FJD Lykkeager's Wendy DK06947/2010 005.04.2010 T Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Waldmann Vom Liether-Moor – Lykkeager's Sheila
Opdrætter, ejer og fører Steen Henningsen, Baunshøjvej 3, 6870 Ølgod

FJD Weim-Bo's Casi DK06904/2012 05.04.2012 H BMBA Korthåret Hønsehund
5.v. Bakkevænget H. Trolle – Nordboen Nelli Opdrætter Birte Johansen
Ejer og fører Allan Grundahl, Traneholmvej 3, Jersie, 2680 Solrød Strand

FJD's 6. vinderprøve for kontinentale racer søndag den 4. oktober 2015 ved Hobro

FJD 6.pr. Søborggård's Bess DK16726/2011 11.09.2011 T Brun Korthåret Hønsehund
1.v. Søborggård's Remus – Søborggård's Tess
Opdrætter, ejer og fører Uffe Jacobsen, Hvingelvej 3, Hee, 6950 Ringkjøbing

FJD 6.pr. Kærholt Sax DK12277/2010 11.06.2010 H Ruhåret Hønsehund
2.v. Bøgeskoven's Gus – Ally Opdrætter Jesper Kjærulff Hansen
Ejer og fører Michael Skov Pedersen, Borupvej 80 A 3330 Gørløse

FJD 6. pr. Kærholt Mads DK00880/2009 06.01.2009 H Brunskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Klokkemarkens Adam – Ally Opdrætter Jesper Kjærulff Hansen
Ejer og fører Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, 8960 Randers SØ

FJD 6.pr. Fjelstrup's Gry DK07284/2012 22.04.2012 T Korthåret Hønsehund
4.v. Skovby Boens Sillas – Fjelstrup's Enya
Opdrætter, ejer og fører Martin Ellegaard, Rønkærgårdsvej 14, 6100 Haderslev

FJD 6. pr. Kragborg Freja DK06163/2006 03.04.2006 T L/Sk Ruhåret Hønsehund
5.v. Atlas – Schou's Caty Opdrætter Anders Due
Ejer og fører Carsten Bøgh Leopold Jacobsen, Vielshøjen 3, 9500 Hobro

Senest opdateret: Tirsdag, 20. oktober 2015 17:24
 

Kalender

2018
2019
2020