Hjem Arkiv Resultater Placerede hunde efteråret 2014
Placerede hunde efteråret 2014 Udskriv Email
Mandag, 06. oktober 2014 19:02

ENGELSKE RACER

Danmarksmesterskabet i Vendsyssel søndag den 12. oktober 2014

DKK Ritta DK04865/2011 03.11.2010 T breton Fører Jan Nielsen
1.v. Engbjergvejs Ruf – Brufjorden's Eb Anni Opdrætter Karen Vejby Skov
Ejer og fører Torbjörn Rantanen Lund-Nielsen, Sønderkjærsvej 12, 6971 Spjald
Danmarksmester og 1. vinder med HP 

DJ 5.pr. Nordvestjyden's Ciwa DK14098/2009 25.06.2009 T engelsk setter
1.v. Østkysten's Flying Scotsman – Nordvestjyden's Sawa
Opdrætter, ejer og fører Kurt Nedergaard, Efterskolevej 37, Tøving, 7950 Erslev
2. vinder med HP 

DGSK. Blacksetter Aldo DK10535/2010 23.05.2010 H gordon setter
3.v. Finnvola's Kid – Åens G. Blackie
Opdrætter, ejer og fører Ole Halberg, Skovbovej 73, 4632 Bjæverskov
3. vinder med HP 

DGSK Østjylland's Rbz Sandy DK17015/2009 19.07.2009 T gordon setter
2.v. Entangen's B-Boss – Ronja Opdrætter Anton Dahl
Ejer og fører Søren Brøndum Thygesen, Mosvigvej 16, 6093 Sjølund
4. vinder 

DISK Erica DK11463/2009 24.05.2009 T irsk setter
2.v. Klippeøen's C. Tjaco – Askedalen's Bonni
Opdrætter, ejer og fører Ulrik Kjærsgaard, Sulsted Landevej 128B, 9381 Sulsted
5. vinder

DPK Astrup's Loke DK04039/2012 25.02.2012 H pointer
3.v. Matresse's Nick – Astrup's Zita Opdrætter Aage Christiansen
Ejer og fører Christian Johansen, Bilstrupvej 32, 7800 Skive
6. vinder

Dansk Breton Klubs vinderprøve 20. september 2014 ved Aabybro i Vendsyssel

DBK Midtvejs Zidane DK11659/2009 14.06.2009 H breton
1.v. Loui – Midtvejs Bonni Opdrætter Karsten Hinnerup
Ejer og fører Allan Folmer Hansen, Silkeborgvej 80, 8680 Ry

DBK Facco De La Malbirado DK02637/2011 04.03.2010 H breton
2.v. Shun De La Source Aux Perdrix – Calie De La Malbirado Opdr. Jean Serrasse
Ejer og fører Jens Hansen, Nørrevej 14, 9970 Strandby

DBK Asta DK05213/2010 08.03.2010 T breton
3.v. Pancho De Kerveillant – Engbjergsvejs Abelone
Opdrætter, ejer og fører Kenneth Schultz, Solsortevej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ

DBK Tessa DK11872/2012 23.06.2012 T breton
4.v. Vito – Akela
Opdrætter, ejer og fører Ole Larsen, Orøvej 3, Østerby Havn, 9940 Læsø

DBK Fønsvigs Darwin DK06790/2009 28.03.2009 H breton
5.v. PVN's Poker – Vitesse Opdrætter Torben Andreasen
Ejer og fører Flemming Knudsen, Kærhaven 3, 9270 Klarup

DBK Engbjergvejs Fanch DK09469/2010 04.05.2010 H breton
6.v. Marki – Engbjergvejs Aggi
Opdrætter, ejer og fører Asger Bak, Engbjergvej 3, Kjelstrup, 7700 Thisted

Dansk Pointer Klubs vinderprøve 27. september 2014 ved Aabybro i Vendsyssel

DPK Astrup's Zaza DK04121/2009 17.02.2009 H pointer
1.v. Astrup's Dirty Dancer – Idimum-Rona Opdrætter Aage Christiansen
Ejer og fører Jes Krag, Stenderupvej 88, 9870 Sindal

DPK Matresse's Black Magic Junior DK09258/2009 26.04.2009 H pointer
2.v. Fugledes Black Magic – Fie Opdrætter Jan Espersen
Ejer Lars Bæk Nielsen, Siltoftevej 8, 6280 Højer Fører Flemming Sørensen

DPK Astrup's Loke DK04039/2012 25.02.2012 H pointer
3.v. Matresse's Nick – Astrup's Zita Opdrætter Aage Christiansen
Ejer og fører Christian Johansen, Bilstrupvej 32, 7800 Skive

DPK Fugledes Thor DK10153/2012 20.05.2012 H pointer
4.v. Fugledes Extra – Frierfjordens Lola Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer og fører Flemming Sørensen, Solvig, Åbenråvej 26, 6270 Tønder

DPK Fugledes Juvel DK17705/2007 23.08.2007 T pointer
5.v. Fugledes Black Magic – Fugledes Ulla
Opdrætter, ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

DPK Frierfjorden's Randi DK03019/2011 05.10.2010 T pointer
6.v. Jutevatnets Radar – Fugledes Black Britt Opdr. Jan T. Nilsen og Helena M Kihlberg
Ejer og fører Jens Nielsen Have, Grønneled 2, Mejrup, 7500 Holstebro

Engelsk Setter Klubs vinderprøve 20. september 2014 på Sydsjælland

ESK Bjerndrup's Phineas DK06381/2011 02.04.2011 H engelsk setter
1.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco Opdrætter Jette Clausen og Sven Aage Vad
Ejer Thomas Klit, Hallundbækvej 3, Blåhøj, 7330 Brande, Fører Sven Aage Vad

ESK Bjerndrup's Bojana DK11215/2009 22.05.2009 T engelsk setter
2.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco Opdrætter Jette Clausen og Sven Aage Vad
Ejer og fører Sven Aage Vad, Gørdingvej 5, 6740 Bramming

ESK Hamlagrø's Purdey DK17465/2011 10.05.2011 H engelsk setter
3.v. Ramp – Frøya Opdrætter Terje Arnfin Murberg
Ejer og fører Ole Dahl Madsen, Kvottrupvej 51, 8471 Sabro

ESK Tobølbjergs Columbine DK18216/2007 17.08.2007 T engelsk setter
4.v. Vitus De L'echo De La Foret – Troldmarkens Freja
Opdrætter, ejer og fører Allan Nissen, Povlskrovej 27, Uge, 6360 Tinglev

ESK Drongstrup D. Sasja DK09462/2010 01.05.2010 T engelsk setter
5.v. Østkysten's Frey – Østkysten's Monic
Opdrætter, ejer og fører Lars Drongstrup, Østergade 18, 7361 Ejstrupholm

Dansk Irsksetter Klubs vinderprøve 28. september 2014 ved Stubbekøbing på Falster

DISK Mårup Klip DK02208/2007 07.01.2007 T irsk setter
1.v. Rødrypa's Riders On The Storm – Klippeøen's C. Sill
Opdrætter, ejer og fører Erik Rimmen, Havhusvej 5, Lønstrup, 9800 Hjørring

DISK Erica DK11463/2009 24.05.2009 T irsk setter
2.v. Klippeøen's C. Tjaco – Askedalen's Bonni
Opdrætter, ejer og fører Ulrik Kjærsgaard, Sulsted Landevej 128B, 9381 Sulsted

DISK Unika DK05893/2007 23.03.2007 T irsk setter
3.v. Ibber – Flanny Opdrætter Kim Jacobsen
Ejer og fører Lene Knudsen, Løserupvej 44, Tuse Næs, 4300 Holbæk

DISK Vilslev Josefine DK14625/2008 24.06.2008 T irsk setter
4.v. Rødrypa's Riders On The Storm – Chiss
Opdrætter, ejer og fører Flemming Vilslev Knudsen, Esbjergvej 123, 6670 Holsted

Dansk Gordon Setter Klubs vinderprøve 28. september 2014 på Sydsjælland

DGSK Østjylland's Rb Liv DK04031/2007 10.02.2007 T gordon setter
1.v. Entangen's B-Boss – Ronja
Opdrætter, ejer og fører Anton Dahl, Vesterskovvej 34, 6091 Bjert

DGSK Østjylland's Rbz Sandy DK17015/2009 19.07.2009 T gordon setter
2.v. Entangen's B-Boss – Ronja Opdrætter Anton Dahl
Ejer og fører Søren Brøndum Thygesen, Mosvigvej 16, 6093 Sjølund

DGSK. Blacksetter Aldo DK10535/2010 23.05.2010 H gordon setter
3.v. Finnvola's Kid – Åens G. Blackie
Opdrætter, ejer og fører Ole Halberg, Skovbovej 73, 4632 Bjæverskov

DGSK Østjylland's Pb Mal DK01372/2009 09.12.2008 H gordon setter
4.v. Nørre Løgum's Beckham – Hammarkleiva's Ze-Pil Opdrætter Anton Dahl
Ejer og fører Ulrik Stadelhofer, Egevænget 407, 7190 Billund

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest fredag den 3. oktober 2014

DJ Vest Aulumboens B-Pepsi DK21211/2008 16.09.2008 T breton
1.v. Uman Du Bois Courcol – Perle
Opdrætter, ejer og fører Jan Nielsen, Troelstrupvej 9, 7490 Aulum

DJ Vest Ln's Pointmann Piere DK12295/2011 06.06.2011 H pointer
2.v. Everest Des Braies De L'oridelle – Bendt's A-Ditte Opdrætter Laust Nørskov
Ejer og fører Martin Mortensen, Ahornvej 4, 8550 Ryomgård

DJ Vest Nordvestjyden's Filip DK10122/2011 23.05.2011 H engelsk setter
3.v. Senja's Ilex – Nordvetsjyden's Victoria Opdrætter Kurt Nedergaard
Ejer og fører Martin Ry Krog, Bygvænget 11, 7900 Nykøbing M

DJ Vest Erica DK11463/2009 24.05.2009 T irsk setter
4.v. Klippeøen's C. Tjaco – Askedalen's Bonni
Opdrætter, ejer og fører Ulrik Kjærsgaard, Sulsted Landevej 128B, 9381 Sulsted

DJ Vest Gribskovens Cæsar DK21497/2008 09.10.2008 H breton
5.v. Syrach – Ulicia L'isle De Callac Opdrætter Søren Stenhøj og Lene Mortensen
Ejer og fører John Hjernø, Bøgeløkken 17, Tarup, 5210 Odense NV

DJ Vest Midtvejs Loke DK23295/2009 09.12.2009 H breton
6.v. Midtvejs Camus – Midtvejs Coco
Opdrætter, ejer og fører Karsten Hinnerup, Kærvej 73, 7900 Nykøbing M

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst søndag den 5. oktober 2014

DJ Øst Nordvestjyden's Gaga DK20214/2011 10.12.2011 T engelsk setter
1.v. Senja's Ilex – Nordvestjyden's Ciwa Opdrætter Kurt Nedergaard
Ejer og fører Leif Andersen, Lykkegårdsvej 16, 8700 Horsens

DJ Øst Jacques DK03703/2009 13.02.2009 H breton
2.v. Stevnsåens Louis – Thingmanns Mille Opdrætter Merete Larsen og Bent Olsen
Ejer og fører Allan Rasmussen, Nyvej 55, Meløse, 3320 Skævinge

DJ Øst Senja's R. Messi DK12878/2011 18.06.2011 H engelsk setter
3.v. Senj's Zeibas – Senja's Nice Opdrætter og fører Erling Clausen
Jan Andreasen, Gudumkærvej 6, Nybo, 7400 Herning

DJ Øst Hamlagrø's Purdey DK17465/2011 10.05.2011 H engelsk setter
4.v. Ramp – Frøya Opdrætter Terje Arnfin Murberg
Ejer og fører Ole Dahl Madsen, Kvottrupvej 51, 8471 Sabro

DJ Øst Bjerndrup's Bojana DK11215/2009 22.05.2009 T engelsk setter
5.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco Opdrætter Jette Clausen og Sven Aage Vad
Ejer og fører Sven Aage Vad, Gørdingvej 5, 6740 Bramming

Dansk Kennel Klubs vinderprøve ved Vildbjerg søndag den 5. oktober 2014

DKK Ritta DK04865/2011 03.11.2010 T breton
1.v. Engbjergvejs Ruf – Brufjorden's Eb Anni Opdrætter Karen Vejby Skov
Ejer og fører Torbjörn Rantanen Lund-Nielsen, Sønderkjærsvej 12, 6971 Spjald

DKK Asta DK05213/2010 08.03.2010 T breton
2.v. Pancho De Kerveillant – Engbjergsvejs Abelone
Opdrætter, ejer og fører Kenneth Schultz, Solsortevej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ

DKK Bjerndrup's Zanka DK06384/2011 02.04.2011 H engelsk setter
3.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco Opdrætter Jette Clausen og Sven Aage Vad
Ejer og fører Keld Hansen, Koldingvej 9, 6760 Ribe

DKK Fugledes Opal DK14265/2009 03.07.2009 T pointer
4.v. Fugledes Extra – Fugledes Yatsi Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer og fører Mathias Nissen, Povlskrovej 27, Uge, 6360 Tinglev

DKK Bjerndrup's Messi DK06383/2011 02.04.2011 H engelsk setter
5.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco Opdrætter Jette Clausen og Sven Aage Vad
Ejer og fører Thorbjørn Riis, Dråbystræde 110, Sønder Dråby, 7900 Nykøbing M

DKK Kragereden Debbi DK13553/2007 28.06.2007 T irsk setter
6.v. Ibber – Douedal's Kyra Opdrætter Palle Krag
Ejer og fører John Skovgård Nielsen, Rosenvænget 14, 5540 Ullerslev

Danmarks Jægerforbunds 5. Vinderprøve ved Bramming lørdag den 4. oktober 2014

DJ 5.pr. Nordvestjyden's Ciwa DK14098/2009 25.06.2009 T engelsk setter
1.v. Østkysten's Flying Scotsman – Nordvestjyden's Sawa
Opdrætter, ejer og fører Kurt Nedergaard, Efterskolevej 37, Tøving, 7950 Erslev

DJ 5.pr. Fønsvigs Da Vinci DK06792/2009 28.03.2009 H breton
2.v. PVN's Poker – Vitesse Opdrætter Torben Andreasen
Ejer og fører Thomas Klit, Hallundbækvej 3, Blåhøj, 7330 Brande

DJ 5.pr. Østjylland's Pb Inez DK01366/2009 09.12.2008 T gordonsetter
3.v. Nørre Løgum's Beckham – Hammarkleiva's Ze-Pil Opdrætter Anton Dahl
Ejer og fører Lorenz Clemmensen, Povlskrovej 36, Uge Mark, 6360 Tinglev

DJ 5.pr. Facco De La Malbirado DK02637/2011 04.03.2010 H breton
4.v. Shun De La Source Aux Perdrix – Calie De La Malbirado Opdr. Jean Serrasse
Ejer og fører Jens Hansen, Nørrevej 14, 9970 Strandby

DJ 5.pr. Vajskær Abidal DK11957/2011 22.06.2011 H gordon setter
5.v. Nørre Løgum's Beckham – Rana Opdrætter Lorenz Clemmensen
Ejer og fører Robert Paulsen, Klosterbakken 43, 6230 Rødekro

FJDs vinderprøve på Sydsjælland lørdag den 4. oktober 2014

FJD Unika DK05893/2007 23.03.2007 T irsk setter
1.v. Ibber – Flanny Opdrætter Kim Jacobsen
Ejer og fører Lene Knudsen, Løserupvej 44, Tuse Næs, 4300 Holbæk

FJD Nørre Løgum's Daphne Af 5 Maj 07 DK12038/2008 30.04.2008 T gordon setter
2.v. Carolinas All Hat, No Cattle – Åshöjdens Locky Opdrætter Karl Chr. Jensen
Ejer og fører Lauge S. Larsen, Vanløsevej 8, Vanløse, 4370 Store Merløse

FJD Astrup's Rik DK07587/2013 17.04.2013 H pointer
3.v. Idimum – Rona Opdrætter Aage Christiansen
Ejer og fører Erik Henriksen Aarø, Hjaltesvej 45, 7800 Skive

FJD Ln's Pointmann Cisa DK14050/2011 24.07.2011 T pointer
4.v. Everest Des Braies De L'oridelle – Frances Opdrætter Laust Nørskov
Ejere Tom og Anne Boelsgaard Hansen, Tanderupvej 58, 7400 Herning Fører Tom

FJD Gribskoven's Faru DK07505/2007 31.03.2007 H breton
5.v. Bølle – Ulicia De L'isle De Callac Fører Claus Nielsen
Opdrætter og ejer Søren Stenhøj og Lene Mortensen, Gribskovvej 19, 3400 Hillerød

KONTINENTALE RACER

Danmarksmesterskabet i Vendsyssel søndag den 12. oktober 2014

DKK 6.pr. Kærholt Mads DK00880/2009 06.01.2009 H ruhåret hønsehund
1.v. Klokkemarkens Adam – Ally Opdrætter Jesper Kjærulff Hansen
Ejer og fører Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, Assentoft, 8960 Randers
Danmarksmester og 1. vinder med HP

DKK 6.pr. Bommelunds Kura DK13266/2005 20.06.2005 T ruhåret hønsehund
3.v. Athos – Bommelunds Lina
Opdrætter, ejer og fører Orla Didricksen, Mosevej 4, Grønnebæk, 6630 Rødding
2. Vinder med HP

DJ Øst Jalte DK09823/2009 02.05.2009 H ruhåret hønsehund
2.v. Bommelunds Nimbus – Porsemosens B Ayla Opdrætter Søren Lehnert
Ejer og fører Leif Daae, Bruntoftevej 14, Sørup, 4863 Eskilstrup
3. vinder med HP

DKK Haugaardens Ezau DK00878/2012 21.12.2011 H ruhåret hønsehund
6.v. Athos – Egholt's Kiki Opdrætter Torben Haugaard
Ejer og fører Kristian Møller, Smedebækvej 38, 7361 Ejstrupholm
4. vinder

DJ 5.pr. Fjelstrup's Gry DK07284/2012 22.04.2012 T korthåret hønsehund
2.v. Skovby Boen's Sillas – Fjelstrup's Enya
Opdrætter, ejer og fører Martin Ellegaard, Rønkærgårdsvej 14, 6100 Haderslev
5. vinder

DJ Vest Bislevs H-Fie DK10792/2011 11.06.2011 T korthåret hønsehund
3.v. Nordboen Baxter – Bislevs Dina
Opdrætter, ejer og fører Poul Bislev, Houvej 356, Ø. Hassing, 9362 Gandrup
6. vinder

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 1 27. september 2014 på Lolland-Falster

DRK Leleu Feigh's Chili DK20147/2008 22.09.2008 T ruhåret hønsehund
1.v. Uri Vom Liether-Moor – Lita
Opdrætter, ejer og fører Jan Leleu Feigh, Hammerichsvej 8, 4760 Vordingborg

DRK Kørvel's Benn DK14247/2010 15.07.2010 H ruhåret hønsehund
2.v. Max – Hashøjgård's Sibbe Opdrætter Ole Kørvel
Ejer og fører Jørgen Hansen, Nørhågårdsvej 8, Nørhå, 7752 Snedsted

DRK Barmosen's Wilma DK01003/2011 28.12.2010 T ruhåret hønsehund
3.v. Ulan V.D.Dachswiese – Barmosen's C. Nynne
Opdrætter, ejer og fører Bo Christensen, Granvej 20, 4760 Vordingborg

DRK Nordsøens E Zitta 20096/2006 19.10.2006 T ruhåret hønsehund
4.v Nyramskov's D. Gismo – Hjortekærs J-Fie Opdrætter Bent Pedersen
Ejer og fører Axel Hansen, Årupvej 29, 5492 Vissenbjerg

DRK Gyvellunds Magnus DK02785/2008 17.01.2008 H ruhåret hønsehund
5.v. Skovgårdmosens Ras – Fjordgårdens Falli Opdrætter Arne Laursen
Ejer og fører Jan Feldborg, Tuse Byvej 35, Tuse, 4300 Holbæk

DRK Birkemosen's Tenna DK08591/2008 22.04.2008 T ruhåret hønsehund
6.v. Luchs Lii V.D.Wuperaue – Birkemosen's Donna OPdrætter Jens Abildgård
Ejer og fører Jesper Andersen, V. Starengvej 367, 9700 Brønderslev

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 2 28. september 2014 på Lolland-Falster

DRK Kærholt Sax DK12277/2010 11.06.2010 H ruhåret hønsehund
1.v. Bøgeskovens Gus – Ally Opdrætter Jesper Kjærulff Hansen
Ejer og fører Michael Skov Pedersen, Borupvej 80, 3330 Gørløse

DRK Esmann's M. Ronja DK10803/2008 24.05.2008 T ruhåret hønsehund
2.v Damsagers Dux – Esmann's K Freja
Opdrætter, ejer og fører Jens Esmann, Hundslevvej 20, 5350 Rynkeby

DRK Bøgeskoven's Gus 13422/2006 06.06.2006 H ruhåret hønsehund
3.v. Stubbestulens Krutt – Kragborg Mille Opdrætter Michael Dammand
Ejer og fører Per Ivanhoe, Mølleager 11, Lindved, 7100 Vejle

DRK Kravnssø's Skot DK06745/2010 20.03.2010 H ruhåret hønsehund
4.v. Kobborgs Hamilton – Lykkeagers Mille Opdrætter Hans Gregersen
Ejer og fører H. C. Clausen, Gåsebakken 3, Hostrup, 6710 Esbjerg

DRK Carlos DK08235/2011 02.05.2011 H ruhåret hønsehund
5.v. Lille Skovbos Alf – Ørbækskovens N Tøsen Opdrætter Peter Brosbøl
Ejer og fører Jesper Kjærgaard, Østerbrogade 27, 8500 Grenå

DRK Vallumsøens Jessie DK23346/2007 19.10.2007 T ruhåret hønsehund
6.v. Esmanns K Max – Vallumsøens Alice Opdrætter Christian Holm Pedersen
Ejer og fører Hasse Keinicke, Solbjergvej 20, Gierslev, 4270 Høng

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 3 27. september 2014 på Lolland-Falster

DRK Fredskovs Puls DK15005/2011 19.08.2011 H ruhåret hønsehund
1.v. Fredskovs Woodo – Fredskovs Søster
Opdrætter, ejer og fører Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup Midtsjælland

DRK Smørmosen's C Bacchus DK03631/2011 H ruhåret hønsehund
2.v. Waldmann Vom Liether-Moor – Smørmosen's B Tanni Opdrætter Søren Holst
Ejer og fører Kim Nielsen, Vadebrovej 35, 4800 Nykøbing F

DRK Chicca DK20831/2007 09.10.2007 T ruhåret hønsehund
3.v. Birch – Ålskovs Kit Opdrætter Torben Haugaard
Ejer bog fører Birgit Møller, Bækdalvcej 17, Rimmerhus, 6920 Videbæk

DRK Strandkanten's Sofus DK15477/2012 26.06.2012 H ruhåret hønsehund
4.v. Tækkemandens Arki – Strandkanten's Mie
Opdrætter, ejer og fører Ole Andersen, Kalvevasen 22, Sødring, 8970 Havndal

DRK Hjortlund's Zuki DK10444/2007 08.05.2007 T ruhåret hønsehund
5.v. Luchs Lii V.D.Wupperaue – Hjortlunds Elise Opdrætter Jens Arne Velling
Ejer og fører Flemming Thune-Stephensen, Møllebakken 47, 8382 Hinnerup

DRK Snedker's Raki DK08550/2010 16.004.2010 T ruhåret hønsehund
6.v. Bommelunds Nimbus – Lisbjergets Bess
Opdrætter, ejer og fører Annette Rasmussen, Vestermarken 53, Kølkær, 7400 Herning

Korthaarklubbens vinderprøve 27. september 2014 på Lolland Falster

KHK Bislevs Asi DK09319/2006 09.05.2006 H korthåret hønsehund
1.v. Toes' Brahms – Nørre Skindbjergs Steffi Opdrætter Poul Bislev
Ejer og fører Jes Peter Petersen, Fuglevænget 10, Hjordkær, 6230 Rødekro

KHK Gaia DK11564/2011 10.06.2011 T korthåret hønsehund
2.v. Nordboen Buster – Trille Opdrætter Allan Grundahl
Ejer og fører Flemming Djarn, Ankerstræde 19, 4682 Tureby

KHK Stenholt Hus's Ice DK08659/2007 21.04.2007 H korthåret hønsehund
3.v. Baron Vom Donauland – Staal A-Kia Opdrætter Teddy Pedersen
Ejer og fører John Olsen, Valbyvej 50 A, 2630 Taastrup

KHK Okslund's Kalle 19445/2006 09.10.2006 H korthåret hønsehund
4.v. Kluivert – Okslund's Hold Opdrætter Skjold Jepsen
Ejer Villy Andersen, Gl. Kongevej 16, 9460 Brovst Fører Mona Madsen

KHK Broengen Troja DK13069/2008 09.06.2008 T korthåret hønsehund
5.v. Bengo – Broengen Flora
Opdrætter, ejer og fører John Christensen, Rishøjgårdsvej 16, 4000 Roskilde

KHK Hals Bondens Chanel DK04055/2012 02.03.2012 T korthåret hønsehund
6.v. Manbo Del Cakic – Nordboen Ena
Opdrætter, ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovsgårdsvej 28, 9370 Hals

Dansk Münsterländer Klubs vinderprøve 28. september 2014 på Falster

DMK Fuglevang's Maggie DK05984/2011 01.04.2011 T kleiner münsterländer
1.v. Nesko Vom Heeker Eichengrund – Fuglevang's Freya Opdrætter John Hilmer Hansen
Ejer og fører Peter Lykke Thomsen, Fuglesangsvej 29, 3460 Birkerød

DMK Uldjydens Pedro DK15349/2011 22.08.2011 T kleiner münsterländer
2.v. Horsia's Miki – Spangkildes Mille Opdrætter Anne Grethe Larsen
Ejer og fører Hans Lau Jensen, Sinding Hedevej 45, 8600 Silkeborg

DMK Høegstoft Dharma DK08897/2009 21.04.2009 T kleiner münsterländer
3.v. Hedeskov's Amigo – Ræhrbakken's Ajka Opdrætter Mikael Svendsen
Ejer og fører Rune Riishøj, Over Spangen 6, Kisum, 7800 Skive

DMK Ejsbøl A. Chang DK09463/2006 12.05.2006 H kleiner münsterländer
4.v. Astor Vom Kieferwalde – Lyngbylund's G. Zindy Opdrætter Helmuth Jensen
Ejer og fører Egon Møller Jensen, Rovtsvej 11, Hejlsminde, 6094 Hejls

DMK Vestjyden's Abby DK12541/2010 17.06.2010 T kleiner münsterländer
5.v. Dyk Vom Viöler – Land – Thyboen's Maxine
Opdrætter, ejer og fører Jacob Mærsk Jensen, Timringvej 9, Barde, 6920 Videbæk

5-klubbernes vinderprøve 27. september 2014 på Samsø

5-klub Sjørslev's Etta DK09048/2010 28.04.2010 T Langhåret Hønsehund
1.v. Endo Von Heek - Bine
Opdrætter, ejer og fører Holger Pedersen, Højvangsvej 21, Brundby, 8305 Samsø

5-klub Sjørslev's China DK21450/2007 21.10.2007 T Langhåret Hønsehund
2.v. Soudu-Kay's Albert – Bine
Opdrætter, ejer og fører Holger Pedersen, Højvangsvej 21, Brundby, 8305 Samsø

5-klub Gido Von Heek DK08575/2009 22.02.2009 H Langhåret Hønsehund
3.v. Westfalen's Cuno – Anka Von Heek Opdrætter Heinz Amshove
Ejer og fører Just Mikkelsen, Hammelev Bygade 9, Hammelev, 6500 Vojens

5-klub Chili DK04691/2008 01.02.2008 T Langhåret Hønsehund
4.v. Lysbjergs B. Bob – Wysiwyg L. Sønder Askjærs Sascha Opdrætter Charlotte Bech
Ejer og fører Hans Petter Lauridsen, Bøllundvej 32, 7330 Brande

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest lørdag den 4. oktober 2014

DJ Vest Birkemosen's Tenna DK08591/2008 22.04.2008 T ruhåret hønsehund
1.v. Luchs Lii V.D.Wuperaue – Birkemosen's Donna OPdrætter Jens Abildgård
Ejer og fører Jesper Andersen, V. Starengvej 367, 9700 Brønderslev

DJ Vest Søborggård's Ax DK01829/2010 05.01.2010 H korthåret hønsehund
2.v. Søborggård's Thor – Trille Opdrætter Uffe Jacobsen
Ejer og fører Per Kaa Kristophersen, Engtoften 21, Læsten, 8920 Randers NV

DJ Vest Bislevs H-Fie DK10792/2011 11.06.2011 T korthåret hønsehund
3.v. Nordboen Baxter – Bislevs Dina
Opdrætter, ejer og fører Poul Bislev, Houvej 356, Ø. Hassing, 9362 Gandrup

DJ Vest Græsdalen Rich DK05487/2009 27.02.2009 H korthåret hønsehund
4.v. Søborggård's Thor – Græsdalen Gritt
Opdrætter, ejer og fører Per Winther Jensen, Græsdalvej 34, Græsdal, 9830 Tårs

DJ Vest Midtfjord's Bonzo DK00073/2011 16.12.2010 H ruhåret hønsehund
5.v. Kobborgs Hamilton – Midtfjord's Sofie Opdrætter Egon W. Svenstrup
Ejer og fører Evan Holst Jørgensen, Brogade 56, Aggersund, 9670 Løgstør

DJ Vest Frøjkbæks Ronja DK08406/2011 06.05.2011 T ruhåret hønsehund
6.v. Nyramskov's H. Gonzo – Frøjkbæks Malou Opdrætter, ejer og fører Tommy Rosendal Hansen, Ole Rømers Vej 11, 7500 Holstebro

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst ved Slagelse søndag den 5. oktober 2014

DJ Øst Katholts Gustav DK07627/2010 14.04.2010 H ruhåret hønsehund
1.v. Uri Vom Ostetal – Katholts D. Ida Opdrætter Eline Noiesen
Ejer og fører Peter Pedersen, Vor Frue Kirkevej 17, 4000 Roskilde

DJ Øst Jalte DK09823/2009 02.05.2009 H ruhåret hønsehund
2.v. Bommelunds Nimbus – Porsemosens B Ayla Opdrætter Søren Lehnert
Ejer og fører Leif Daae, Bruntoftevej 14, Sørup, 4863 Eskilstrup

DJ Øst Smørmosen's C Bacchus DK03631/2011 H ruhåret hønsehund
3.v. Waldmann Vom Liether-Moor – Smørmosen's B Tanni Opdrætter Søren Holst
Ejer og fører Kim Nielsen, Vadebrovej 35, 4800 Nykøbing F

DK Øst Barmosen's E. Ulan DK01007/2011 28.12.2010 H ruhåret hønsehund
4.v. Ulan V.D.Dachswiese – Barmosen's C. Nynne Opdrætter Bo Christensen
Ejer og fører Bjarne Hansen, Strøbjergvej 15, 3600 Frederikssund

DJ Øst Sai-Gha's Congo DK06886/2010 10.04.2010 H ruhåret hønsehund
5.v. Lilleheden's D. Odin – Havreballegaard Ghana Opdrætter Hanne Buhr
Ejer og fører Jens Toft Nielsen, Fjellebrovej 11, 5750 Ringe

Danmarks Jægerforbunds 5. vinderprøve i Sønderjylland torsdag den 2. oktober 2014

DJ 5.pr. Nordboen Ebbe DK02800/2009 02.02.2009 H korthåret hønsehund
1.v. Bredsgaard's Elo – Norboen Zuki Opdrætter Søren Andersen
Ejer og fører Vivian Kliver, Fjelstrupvej 54, 6100 Haderslev

DJ 5.pr. Fjelstrup's Gry DK07284/2012 22.04.2012 T korthåret hønsehund
2.v. Skovby Boen's Sillas – Fjelstrup's Enya
Opdrætter, ejer og fører Martin Ellegaard, Rønkærgårdsvej 14, 6100 Haderslev

DJ 5.pr. Lykkeager's Diva DK17835/2009 22.08.2009 T ruhåret hønsehund
3.v. Hjortlunds Arnold – Lykkeager's Sheila Opdrætter Steen Henningsen
Ejer og fører Svend Henningsen, Lykkesvej 2, 6800 Varde

DJ 5.pr. Søborggård's Krieger DK01831/2010 05.01.2010 H korthåret hønsehund
4.v. Søborggård's Thor – Trille Opdrætter Uffe Jacobsen
Ejer og fører Preben Bach Christensen, Nørskovvej 6, Vrold, 8660 Skanderborg

DJ 5.pr. Rävehulens Mary Lou DK16189/2011 14.09.2011 T korthåret hønsehund
5.v. Midtals Gorm – Fasantorpedens Ua Zeta Opdrætter Mikkel Petersen
Ejer og fører Kenneth Rehhoff, Svendsgade 9, 5000 Odense C

DJ 5.pr. Smørmosen's D Rex DK15300/2012 12.08.2012 H ruhåret hønsehund
6.v. Trollängens Ragnar – Smørmosen's B Tann Opdrætter Søren Holst
Ejer og fører Michael Riis Jensen, Rughaven 6, 9320 Hjallerup

Dansk Kennel Klubs vinderprøve ved Nørager søndag den 5. oktober 2014

DKK Sjørslev's China DK21450/2007 21.10.2007 T Langhåret Hønsehund
1.v. Soudu-Kay's Albert – Bine
Opdrætter, ejer og fører Holger Pedersen, Højvangsvej 21, Brundby, 8305 Samsø

DKK Græsdalen Ras DK05490/2009 27.02.2009 H korthåret hønsehund
2.v. Søborggård's Thor – Græsdalens Gritt Fører Mads Winther Jensen
Opdrætter og ejer Per Winther Jensen, Græsdalvej, 9830 Tårs

DKK Emb-Åens Adam DK01858/2012 18.01.2012 H ruhåret hønsehund
3.v. Frøjbæks Lukas – Benja li V.D.Rotbuche
Opdrætter, ejer og fører Bent Riis-Jensen, Grå Stensvej 5, Emb, 7990 Øster-Assels

DKK Søborggård's Bess DK16726/2011 11.09.2011 T korthåret hønsehund
4.v. Søborggård's Remus – Søborggård's Tess
Opdrætter, ejer og fører Uffe Jacobsen, Hvingelvej 3, Hee, 6950 Ringkøbing

DKK Sølvrævens Sanne DK09797/2009 02.05.2009 T ruhåret hønsehund
5.v. Barmosen's A. Jeff – Hera Opdrætter Lars Helbo og Gitte Albrechtsen
Ejer og fører Holger B. Hansen, Landtingvej 6, Hanning, 6900 Skjern

DKK Haugaardens Ezau DK00878/2012 21.12.2011 H ruhåret hønsehund
6.v. Athos – Egholt's Kiki Opdrætter Torben Haugaard
Ejer og fører Kristian Møller, Smedebækvej 38, 7361 Ejstrupholm

Dansk Kennel Klubs 6. vinderprøve kontinentale racer fredag den 3. oktober 2014

DKK 6.pr. Kærholt Mads DK00880/2009 06.01.2009 H ruhåret hønsehund
1.v. Klokkemarkens Adam – Ally Opdrætter Jesper Kjærulff Hansen
Ejer og fører Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, Assentoft, 8960 Randers

DKK 6.pr. Toes' Krøyer DK07759/2010 18.04.2010 H korthåret hønsehund
2.v. Skovby Boen's Silas – Toes' Alaske Opdrætter Kurt Grün
Ejer og fører Gorm Bülow Henriksen, Ørnevej 6, Rindum, 6950 Ringkøbing

DKK 6.pr. Bommelunds Kura DK13266/2005 20.06.2005 T ruhåret hønsehund
3.v. Athos – Bommelunds Lina
Opdrætter, ejer og fører Orla Didricksen, Mosevej 4, Grønnebæk, 6630 Rødding

DKK 6.pr. Hals Bondens Chanel DK04055/2012 02.03.2012 T korthåret hønsehund
4.v. Mambo Del Cakic – Nordboen Ena
Opdrætter, ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovsgårdsvej 28, 9370 Hals
DKK 6.pr. Carlos DK08235/2011 02.05.2011 H ruhåret hønsehund
5.v. Lille Skovbo's Alf – Ørbækskovens N Tøsen Opdrætter Peter Brosbøl
Ejer og fører Jesper Kjærgaard, Østerbrogade 27, 8500 Grenå

DKK 6.pr. Østervangen's Fanny DK11489/2010 03.06.2010 T ruhåret hønsehund
6.v. Bommelunds Nimbus – Østervangen's Aja
Opdrætter, ejer og fører Tommy Hougaard, Kløvervangen 5, 8961 Allingåbro

FJDs vinderprøve på Sydsjælland lørdag den 4. oktober 2014

FJD Staal D-Kenya DK00440/2011 21.12.2010 T korthåret hønsehund
1.v. Tirsbæk Kejser – Staal A-Tikka
Opdrætter, ejer og fører Kim Peter Staal, Klokkevangen 20, 4983 Dannemare

FJD Fredensvej's Effi DK06327/2012 30.03.2012 T kleiner münsterländer
2.v. Ulsjydens Gismo – Fredensvej's Centa
Opdrætter, ejer og fører Arne Nielsen, Fredensvej 17, 4295 Stenlille

FJD Sundby Kahles DK09534/2007 30.04.2007 H ruhåret hønsehund
3.v. Egemosens Gonzo – Fjeldsøes E.S.Zitta Opdrætter Kim Nielsen
Ejer og fører Mikkel Pedersen, Nordmarksvej 4, Brordrup, 4621 Gadstrup

FJD Stenholt Hus's Ice DK08659/2007 21.04.2007 H korthåret hønsehund
4.v. Baron Vom Donauland – Staal A-Kia Opdrætter Teddy Pedersen
Ejer og fører John Olsen, Valbyvej 50 A, 2630 Taastrup

FJD Fredskovs Woodo DK11812/2008 22.05.2008 H ruhåret hønsehund
5.v. Skovgårdmosens Ras – Dutlig Fører Søren Nielsen
Opdrætter og ejer Grete Wiese og Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup

FJD Barmosens Nynne DK09099/2006 24.04.2006 T ruhåret hønsehund
6.v. Nick V.D.Herzogstadt – Ellidsbøl's D. Liva
Opdrætter, ejer og fører Bo Christensen, Granvej 20, 4760 Vordingborg

 

Senest opdateret: Tirsdag, 18. november 2014 09:46
 

Kalender

2018
2019
2020