Hjem Arkiv Resultater Kvalificerede hunde til DM 2013
Kvalificerede hunde til DM 2013 Udskriv Email
Tirsdag, 08. oktober 2013 05:50

KVALIFICEREDE HUNDE TIL DANMARKSMESTERSKABET 2013

ENGELSKE RACER

DBK Aulumboens B-Pepsi DK21211/2008 16.09.2008 T breton
1.v. Uman Du Bois Courcol – Perle
Opdrætter, ejer og fører Jan Nielsen, Troelstrupvej 9, 7490 Aulum

DBK Asta DK05213/2010 08.03.2010 T breton
2.v. Pancho De Kerveillant – Engbjergvejs Abelone
Opdrætter, ejer og fører Kenneth Ringgård Schultz, Solsortevej 16, 8960 Randers SØ

DBK Fønsvigs Debit DK06794/2009 28.03.2009 T breton
3.v. PVN's Poker – Vitesse
Opdrætter, ejer og fører Torben Andreasen, Jydekrogen 1, 5580 Nørre Aaby

DBK Aulumboens Becky DK21213/2008 16.09.2008 T breton
4.v. Uman Du Bois Courcol – Perle Opdrætter Jan Nielsen
Ejer Jens Hansen, Nørrevej 14, 9970 Strandby Fører Anni Hansen

DPK Fugledes Nike DK06390/2009 19.03.2009 H pointer
1.v. Fugledes Vento – Fugledes Dina Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer og fører Jan Koch, Kærhusvej 10, 8783 Hornsyld

DPK Zico DK17999/2007 16.08.2007 H pointer
2.v. Saphir De La Perdrisette – Flemløse's Røskva
Opdrætter, ejer og fører Laust Nørskov, Hørupvej 1, 9632 Møldrup

ESK Hagaliens Flying Akki S21947/2009 16.02.2009 H engelsk setter
1.v. Gårdarnas K Marco – Sydvindens Friska Opdrætter Kjell Gustafsson
Ejer og fører Morten Petersen, Ahlervej 7, Borris, 6900 Skjern

ESK Nordvestjydens Eto DK04533/2010 27.02.2010 H engelsk setter
2.v. Østkystens Flying Scotsmann – Nordvestjydens Victoria Opdr. Kurt Nedergaard
Ejer og fører Allan Højrup, Midtkærvej 12, Vesterhede, 7250 Hejnsvig

ESK Västfrontens Nestor S33988/2004 24.04.2004 H engelsk setter
3.v. Hagalidens Orvar – Västfrontens Grazia
Opdrætter, ejer og fører Andras Talpai, Pregestadsvägen 420, 275 67 Vollsjö, Sverige

ESK Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 25.06.2009 T engelsk setter
4.v. Østkystens Flying Scotsmann - Nordvestjydens Sawa
Opdrætter, ejer og fører Kurt Nedergaard, Efterskolevej 37, Tøving, 7950 Erslev

ESK Martallens Iasy 18042/2006 18.03.2006 T engelsk setter
5.v. Martallens Göte - Tværgaard Black Hunter Opdrætter Benny & Birgitta Melin
Ejer Minna og Erling Clausen, Stratvej 11, Sejstrup, 6740 Bramming Fører Erling

DISK Freja DK16870/2008 26.07.2008 T irsk setter
1.v. Klippeøens C. Bimbo - Bess Opdrætter Henrik Keinicke
Ejer og fører Per Christophersen, Åhusene 14, Ejby, 4070 Kirke Hyllinge

DISK Ginkgo DK 11462/2009 24.05.2009 H irsk setter
2.v. Klippeøen's C. Tjako – Askedalen's Bonni Opdrætter Ulrik Kjærsgaard
Ejer og fører Alex Røge Hermansen, Brogårdsvej 95, 9830 Tårs

DGSK Vinterdalens Tillaaen DK20740/2008 24.01.2008 T Gordon setter
1.v. Finnvola's Kis – Åshöjdens Vivi Opdrætter Carola Hedlund og Johan Vedholm
Ejer og fører Erik Petersen, Hedevænget 11, 8800 Viborg

DGSK Østjyllands Pb Inez DK01366/2009 09.12.2008 T gordonsetter
2.v. Nørre Løgums Beckham - Hammarkleivas ZE-Pil Opdrætter Anton Dahl
Ejer og fører Lorenz Clemmensen, Povlskrovej 36, Uge Mark, 6360 Tinglev

DJ Vest Senja's L. Sally 09834/2005 24.04.2005 T engelsk setter
1.v. Senja's C. Feuda – Senja's D Taya Opdrætter Minna og Erling Clausen
Ejer og fører Flemming Østergaard, Lundgårdsparken 31, 7490 Aulum

DJ Vest Fugledes Ici DK09214/2007 30.04.2007 T pointer
2.v. Black Luckys Matador – Fugledes Yatsi Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer og fører Allan Diederichsen, Riglandsegvej 3, Drenderup, 6580 Vamdrup

DJ Øst Nørre Løgum's Dina Af 5. Maj 07 DK12037/2008 30.04.2008 T gordonsetter
2.v. Carolinas Aa Hat No Cattle – Åshöjdens Locky Opdrætter Karl Jensen
Ejer og fører Ásgeir Páll Júlíusson, Øvej 17, 4100 Ringsted

DJ Øst Lammefjordens Lady DK06289/2008 21.03.2008 T engelsk setter
3.v. Chjak – Stærkærs Scarlett
Opdrætter, ejer og fører Asger Mogensen, Vejrhøjvej 6, 4534 Hørve

DKK Senja's Hkh Pingo DK11962/2009 18.05.2009 H engelsk setter
2.v. Myrhedens G-Granat – Senja's D Taya Opdrætter Minna og Erling Clausen
Ejer Tage Skov og Kirsten Christensen, Klintholmvej 4, 7400 Herning Fører Tage

DKK Sikas Rap DK14899/2009 13.07.2009 H engelsk setter
3.v. Heegård's T Felix – Sikas li Gry Opdrætter Knud Overgaard og Steen Boilesen
Ejer og fører Gunner Christensen,Iglsøvej 26, 7850 Stoholm

FJD Astrups Zaza DK04121/2009 17.02.2009 H pointer
1.v. Astrup's Dirty Dancer - Idimum-Rona Opdrætter Aage Christiansen
Ejer og fører Jes Krag, Stenderupvej 88, Tolne, 9870 Sindal

FJD Spurvfugldalens Katja 07553/2006 06.04.2006 T pointer
2.v. Idimum Laky – Spurvfugldalens Hertha Opdrætter Carlo Nørtoft Thomsen
Ejer og fører Alfred Vemmelund, Hvedemarken 21, 7400 Herning

FJD Facco De La Malbirado DK02637/2011 04.03.2010 H breton
4.v. Shun De La Source Aux Perdrix – Calie De La Malbirado Opdr. J & P Serrasse
Ejer og fører Jens Hansen, Nørrevej 14, 9970 Strandby

FJD 5.pr. Fugledes Juvel DK17705/2007 23.08.2007 T pointer
1.v. Fugledes Black Magic – Fugledes Ulla
Opdrætter, ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

FJD 5.pr. Blacksetter Aldo DK10535/2010 23.05.2010 H gordonsetter
2.v. Finnvola's Kid – Åens G. Blackie
Opdrætter, ejer og fører Ole Halberg, Skovbovej 73, 4632 Bjæverskov

KONTINENTALE RACER

DRK 1 Bommelunds Boss DK17654/2009 22.08.2009 H ruhår
3.v. Nordsøens F Tolle – Bommelunds Kura
Opdrætter, ejer og fører Orla Didriksen, Mosevej 4, Grønnebæk, 6630 Rødding

DRK 2 Bøgeskoven's Gus 13422/2006 06.06.2006 H ruhår
1.v. Stubbestulens Krutt – Kragborg Mille Opdrætter Michael Dammand
Ejer og fører Per Ivanhoe Nielsen, Mølleager 11, Lindved, 7100 Vejle

DRK 3 Midtfjord's Bonzo DK00073/2011 16.12.2010 H ruhår
1.v. Kobborgs Hamilton – Midtfjord's Sofie Opdrætter Egon W. Svenstrup
Ejer og fører Evan Holst Jørgensen, Brogade 56, Aggersund, 9670 Løgstør

KHK Broengen Riko DK09715/2006 04.05.2006 H korthår
1.v. Hejnerups Bax – Broengen Mira Opdrætter John Christensen
Ejer og fører Kaj Olsen, Masnedøvej 50 A, 4760 Vordingborg

DMK Fuglevang's Hector DK00523/2007 16.12.2006 H kleiner münsterländer
1.v. Hedeskovs Amigo – Fuglevangs Freya Opdrætter John Hilmer Hansen
Ejer og fører Henrik Hansen, Gilsagervej 26, 4100 Ringsted

5-klub Krudtens Fanta 12898/2004 09.06.2004 T vizsla korthåret
1.v. Csatárkai Zabos – Nørredalens Kiwi Opdrætter Helle Drost
Ejer og fører Anders Mortensen, Idrætsvej 8, 5463 Harndrup

DJ Vest Toes' Krohg DK07762/2010 18.04.2010 H korthår
1.v. Skovby Boen's Sillas – Toes' Alaska
Opdrætter, ejer og fører Kurt Grün, Bjørnstrupvej 130, 9830 Tårs

DJ Vest Birkemosens Tenna DK08591/2008 22.04.2008 T ruhår
2.v. Luchs V.D.Wupperaue – Birkemosens Donna Opdrætter Jens Abildgaard
Ejer og fører Jesper Andersen, V. Starengvej 367, 9700 Brønderslev

DJ Vest Ajstrupmosens Thera DK10475/2008 09.05.2008 T ruhår
3.v. Springbjerglunds Milton – Ajstrupmosens Noa
Opdrætter, ejer og fører Finn Jensen, Ajstrup Mosevej 25, 9381 Sulsted

DJ Øst Sundby Kahles DK09534/2007 30.04.2007 H ruhår
1.v. Egemosen's Gonzo – Fjeldsøes E. S. Zitta Opdrætter Kim Nielsen
Ejer og fører Mikkel Pedersen, Nordmarksvej 4, Brordrup, 4621 Gadstrup

DJ Øst Fredskovs Woodo DJ11812/2008 22.05.2008 H ruhår
2.v. Skovgårdmosens Ras – Dutlig Opdrætter og ejer Søren Nielsen og Grete Wiese
Fører Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup

DJ Øst Fuglevangs Marco DK05981/2011 01.04.2011 H kleiner münsterländer
3.v. Nesko Vom Heeker Eichengrund – Fuglevangs Freya Opdrætter John Hansen
Ejer og fører Michael Pedersen, Gårdvejen 2, 4500 Nykøbing S

DJ 6.pr. Hjortlund's Zuki DK10444/2007 08.05.2007 T ruhår
1.v. Luchs v.d. Wupperaue – Hjortlunds Elise Opdrætter Jens Velling
Ejer og fører Flemming Thune Stephensen, Møllebakken 47, 8382 Hinnerup

DJ 6.pr. Nordboen Ebbe DK02800/2009 02.02.2009 H korthår
2.v. Bredsgård's Elo – Nordboen Zuki Opdrætter Søren Andersen
Ejer og fører Vivian Kliver, Fjelstrupvej 54, 6100 Haderslev

DKK Dambos Zenia 15756/2005 12.07.2005 T ruhår
1.v. Nyramskov's D. Gismo – Stenagergård's Mylla Opdrætter Jørn Lund-Thomsen
Ejer og fører John Stevnsgård Nielsen, Stoubyvej 47, 8983 Gjerlev J

DKK Scott DK13671/2009 30.06.2009 H ruhår
2.v. Hjortlund's Basso – Byrvang's Lucca Opdrætter Asker Hessel
Ejer og fører Brian Søgaard, Søndervold 143, 7200 Grindsted

DKK Bredsgaard's Nemo DK20482/2010 14.10.2010 H korthår
3.v. Vasco Von Bockhöft- Bredsgaard's Kimmi Opdrætter Allan Bredsgaard
Ejer og fører Lars Koch, Bottrupvej 21, 8723 Løsning

DKK Hals Bondens Bella DK09941/2010 09.05.2010 T korthår
4.v. Baron Vom Donauland – Mølholts Kia Opdrætter Karl Georg Kristensen
Ejer og fører Henning Juncher Mogensen, Vesterbro 32, 8970 Havndal

FJD Bommelunds Freja DK17658/2009 22.08.2009 T Ruhår
1.v. Nordsøens F Tolle – Bommelunds Kura Opdrætter Orla Didriksen
Ejer og fører Finn Kjeldstrøm, Hjartbrovej 15, 6541 Bevtoft

FJD Søborggård's Mille DK01826/2010 05.01.2010 T korthår
2.v. Søborggård's Thor – Trille Opdrætter Uffe Jacobsen
Ejer og fører Jørgens Peder Karlsen, Bjørnøvænget 46, 5500 Middelfart

FJD Ambi DK03549/2008 07.02.2008 T korthår
3.v. Græsdalen Chicago – Lippa Opdrætter Orla L. Chrisstensen
Jakob Poulsen, Kærbøl Markvej 25, Kærbøl Mark, 6760 Ribe

FJD Søborggård's Krieger DK01831/2010 H korthår
4.v. Søborggård's Thor – Trille Opdrætter Uffe Jacobsen
Ejer og fører Preben Bach Christensen, Nørskovvej 6, Vrold, 8660 Skanderborg

FJD Hjortlund's Olivia DK10443/2007 08.05.2007 T ruhår
5.v. Luchs Lii V. D. Wupperaue – Hjortlunds Elise
Opdrætter, ejer og fører Jens Arne Velling, Tranevej 6, 7200 Grindsted

FJD 5.pr. Sundby Canis DK09532/2007 30.04.2007 H ruhår
1.v. Egemosens Gonzo – Fjeldsøes E. S. Zitta Opdrætter Kim Nielsen
Ejer og fører Palle Eriksen, Orebyvej 315, 4990 Sakskøbing

FJD 5.pr. Kærholt Mads DK00880/2009 06.01.2009 H ruhår
2.v. Klokkemarkens Adam – Ally Opdrætter Jesper Kjærulf Hansen Fører Kjær Poulsen
Ejer og fører Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, Assentoft, 8960 Randers SØ

FJD 5.pr. Hals Bondens Bono DK09937/2010 09.05.2010 H korthår
3.v. Bislevs Ax – Mølholts Kia Opdrætter Karl Georg Kristensen
Ejer og fører Svend W. Larsen, Enggårdsvej 17, 4060 Kirke Saaby

 

 

Kalender

2018
2019
2020