Hjem Arkiv Resultater Placerede hunde på VK efteråret 2013
Placerede hunde på VK efteråret 2013 Udskriv Email
Tirsdag, 08. oktober 2013 05:42

PLACEREDE HUNDE EFTERÅRET 2013

ENGELSKE RACER

Danmarksmesterskabet på Falster søndag den 13. oktober 2013

FJD 5.pr. Blacksetter Aldo DK10535/2010 23.05.2010 H gordonsetter
2.v. Finnvola's Kid – Åens G. Blackie
Opdrætter, ejer og fører Ole Halberg, Skovbovej 73, 4632 Bjæverskov
Danmarksmester og 1. vinder med HP

DBK Fønsvigs Debit DK06794/2009 28.03.2009 T breton
3.v. PVN's Poker – Vitesse
Opdrætter, ejer og fører Torben Andreasen, Jydekrogen 1, 5580 Nørre Aaby
2. vinder med HP

DGSK Vinterdalens Tillaaen DK20740/2008 24.01.2008 T Gordon setter
1.v. Finnvola's Kis – Åshöjdens Vivi Opdrætter Carola Hedlund og Johan Vedholm
Ejer og fører Erik Petersen, Hedevænget 11, 8800 Viborg
3. vinder med HP

ESK Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 25.06.2009 T engelsk setter
4.v. Østkystens Flying Scotsmann - Nordvestjydens Sawa
Opdrætter, ejer og fører Kurt Nedergaard, Efterskolevej 37, Tøving, 7950 Erslev
4. vinder

DPK Fugledes Nike DK06390/2009 19.03.2009 H pointer
1.v. Fugledes Vento – Fugledes Dina Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer og fører Jan Koch, Kærhusvej 10, 8783 Hornsyld
5. vinder

ESK Martallens Iasy 18042/2006 18.03.2006 T engelsk setter
5.v. Martallens Göte - Tværgaard Black Hunter Opdrætter Benny & Birgitta Melin
Ejer Minna og Erling Clausen, Stratvej 11, Sejstrup, 6740 Bramming Fører Erling
6. vinder

Dansk Breton Klubs vinderprøve 29. september 2013

DBK Aulumboens B-Pepsi DK21211/2008 16.09.2008 T breton
1.v. Uman Du Bois Courcol – Perle
Opdrætter, ejer og fører Jan Nielsen, Troelstrupvej 9, 7490 Aulum

DBK Asta DK05213/2010 08.03.2010 T breton
2.v. Pancho De Kerveillant – Engbjergvejs Abelone
Opdrætter, ejer og fører Kenneth Ringgård Schultz, Solsortevej 16, 8960 Randers SØ

DBK Fønsvigs Debit DK06794/2009 28.03.2009 T breton
3.v. PVN's Poker – Vitesse
Opdrætter, ejer og fører Torben Andreasen, Jydekrogen 1, 5580 Nørre Aaby

DBK Aulumboens Becky DK21213/2008 16.09.2008 T breton
4.v. Uman Du Bois Courcol – Perle Opdrætter Jan Nielsen
Ejer Jens Hansen, Nørrevej 14, 9970 Strandby Fører Anni Hansen

DBK Elling Å's Smilla DK19407/2006 11.10.2006 T breton
5.v. Marki – Stevnsåens Vicki
Opdrætter, ejer og fører Mikael Birklykke, Vestergårdsvej 24, 9900 Frederikshavn

DBK Stevnsåens Gucci 21139/2004 15.10.2004 T breton
6.v. Parogo's Zico – Stevnsåens Emma
Opdrætter, ejer og fører Poul Vestervang, Køgevej 58, St. Tårnby, 4652 Hårlev

Dansk Pointer Klubs vinderprøve 21. september 2013

DPK Fugledes Nike DK06390/2009 19.03.2009 H pointer
1.v. Fugledes Vento – Fugledes Dina Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer og fører Jan Koch, Kærhusvej 10, 8783 Hornsyld

DPK Zico DK17999/2007 16.08.2007 H pointer
2.v. Saphir De La Perdrisette – Flemløse's Røskva
Opdrætter, ejer og fører Laust Nørskov, Hørupvej 1, 9632 Møldrup

DPK Frierfjorden's Rex DK16575/2011 05.10.2010 H ponter
3.v. Jutevatnets Radar – Fugledes Black Brit Opdr. J.T.Nilsen og H.M. Kihlberg
Ejer og fører Allan Diederichsen, Riglandsegvej 3, Drenderup, 6580 Vamdrup

DPK Niholys Chang 03412/2006 12.02.2006 H pointer
4.v. Idimum Laky - Astrup's Nadia
Opdrætter, ejer og fører Niels Holger Lykke, Kratvej 2, Horslund, 6760 Ribe

DPK Astrups Zaza DK04121/2009 17.02.2009 H pointer
5.v. Astrup's Dirty Dancer - Idimum-Rona Opdrætter Aage Christiansen
Ejer og fører Jes Krag, Stenderupvej 88, Tolne, 9870 Sindal

DPK Fugledes Opal DK14265/2009 03.07.2009 T pointer
6.v. Fugledes Extra – Fugledes Yatsi Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer og fører Mathias Nissen, Povlskrovej 27, Uge, 6360 Tinglev

Engelsk Setter Klubs vinderprøve 29. september 2013

ESK Hagaliens Flying Akki S21947/2009 16.02.2009 H engelsk setter
1.v. Gårdarnas K Marco – Sydvindens Friska Opdrætter Kjell Gustafsson
Ejer og fører Morten Petersen, Ahlervej 7, Borris, 6900 Skjern

ESK Nordvestjydens Eto DK04533/2010 27.02.2010 H engelsk setter
2.v. Østkystens Flying Scotsmann – Nordvestjydens Victoria Opdr. Kurt Nedergaard
Ejer og fører Allan Højrup, Midtkærvej 12, Vesterhede, 7250 Hejnsvig

ESK Västfrontens Nestor S33988/2004 24.04.2004 H engelsk setter
3.v. Hagalidens Orvar – Västfrontens Grazia
Opdrætter, ejer og fører Andras Talpai, Pregestadsvägen 420, 275 67 Vollsjö, Sverige

ESK Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 25.06.2009 T engelsk setter
4.v. Østkystens Flying Scotsmann - Nordvestjydens Sawa
Opdrætter, ejer og fører Kurt Nedergaard, Efterskolevej 37, Tøving, 7950 Erslev

ESK Martallens Iasy 18042/2006 18.03.2006 T engelsk setter
5.v. Martallens Göte - Tværgaard Black Hunter Opdrætter Benny & Birgitta Melin
Ejer Minna og Erling Clausen, Stratvej 11, Sejstrup, 6740 Bramming Fører Erling

ESK Sikas Stoffer DK14897/2009 13.07.2009 H engelsk setter
6.v. Heegårds T Felix – Sikas li Gry Opdrætter Steen Boilesen og Knud Overgaard
Ejer og fører Knud Overgaard, Lysgårdsvej 17, 7480 Vildbjerg

Dansk Irsksetter Klubs vinderprøve 29. september 2013

DISK Freja DK16870/2008 26.07.2008 T irsk setter
1.v. Klippeøens C. Bimbo - Bess Opdrætter Henrik Keinicke
Ejer og fører Per Christophersen, Åhusene 14, Ejby, 4070 Kirke Hyllinge

DISK Ginkgo DK 11462/2009 24.05.2009 H irsk setter
2.v. Klippeøen's C. Tjako – Askedalen's Bonni Opdrætter Ulrik Kjærsgaard
Ejer og fører Alex Røge Hermansen, Brogårdsvej 95, 9830 Tårs

DISK Erica DK11463/2009 24.05.2009 T irsk setter
3.v. Klippeøen's C. Tjako – Askedalen's Bonni
Opdrætter, Ejer og fører Ulrik Kjærsgaard, Sulsted Landevej 128B, 9381 Sulsted

DISK Mårup Cato DK13100/2011 07.07.2011 H irsk setter
4.v. Rosendales Sam – Mårup Klip Opdrætter Erik Rimmen
Ejer og fører Per Pedersen, Lykkesvej 34, Tilsted, 7700 Thisted

DISK Felix 24005/2004 11.12.2004 H irsk setter
5.v. Sprinter – Chili Opdrætter Flemming Jensen
Ejer og fører Ole Schmith, Skovstræde 17, 4880 Nysted

Dansk Gordon Setter Klubs vinderprøve 28. september 2013

DGSK Vinterdalens Tillaaen DK20740/2008 24.01.2008 T Gordon setter
1.v. Finnvola's Kis – Åshöjdens Vivi Opdrætter Carola Hedlund og Johan Vedholm
Ejer og fører Erik Petersen, Hedevænget 11, 8800 Viborg

DGSK Østjyllands Pb Inez DK01366/2009 09.12.2008 T gordonsetter
2.v. Nørre Løgums Beckham - Hammarkleivas ZE-Pil Opdrætter Anton Dahl
Ejer og fører Lorenz Clemmensen, Povlskrovej 36, Uge Mark, 6360 Tinglev

DGSK Nørre Løgum's Beckham 20475/2004 18.09.2004 H gordonsetter
3.v. Troldmarkens Chicko – Åshöjdens Locky Opdrætter Karl Jensen
Ejer og fører Lorenz Clemmensen, Povlskrovej 36, Uge Mark, 6360 Tinglev

DGSK Nørre Løgum's Cicka DK00759/2007 29.11.2006 T gordonsetter
4.v. Troldmarkens Echo - Åshöjdens Locky Opdrætter Karl Jensen
Ejer og fører Kim Weber

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest ved Hejnsvig fredag den 4. oktober 2013

DJ Vest Senja's L. Sally 09834/2005 24.04.2005 T engelsk setter
1.v. Senja's C. Feuda – Senja's D Taya Opdrætter Minna og Erling Clausen
Ejer og fører Flemming Østergaard, Lundgårdsparken 31, 7490 Aulum

DJ Vest Fugledes Ici DK09214/2007 30.04.2007 T pointer
2.v. Black Luckys Matador – Fugledes Yatsi Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer og fører Allan Diederichsen, Riglandsegvej 3, Drenderup, 6580 Vamdrup

DJ Vest Nordvestjyden's Ecy DK04535/2010 27.02.2010 h engelsk setter
3.v. Østkysten's Flying Scotsmann – Nordvestjyden's Victoria Opdr. Kurt Nedergaard
Ejer og fører Asbjørn Møller Jensen, Ilkjæret 8, 7950 Erslev

DJ Vest Senja's Nitte DK15785/2008 24.06.2008 H engelsk setter
4.v. Senja's Ilex – Senja's Jubii Opdrætter Minna og Erling Clausen
Ejer Aksel og Anette Nielsen, Svanningehuse 31, 5600 Faaborg Fører Aksel Nielsen

DJ Vest Nørre Løgum's Beckham 20475/2004 18.09.2004 H gordonsetter
5.v. Troldmarkens Chicko – Åshöjdens Locky Opdrætter Karl Jensen
Ejer og fører Lorenz Clemmensen, Povlskrovej 36, Uge Mark, 6360 Tinglev

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst på Vestsjælland søndag den 6. oktober 2013

DJ Øst Martallens Iasy 18042/2006 18.03.2006 T engelsk setter
1.v. Martallens Göte - Tværgaard Black Hunter Opdrætter Benny & Birgitta Melin
Ejer Minna og Erling Clausen, Stratvej 11, Sejstrup, 6740 Bramming Fører Erling

DJ Øst Nørre Løgum's Dina Af 5. Maj 07 DK12037/2008 30.04.2008 T gordonsetter
2.v. Carolinas Aa Hat No Cattle – Åshöjdens Locky Opdrætter Karl Jensen
Ejer og fører Ásgeir Páll Júlíusson, Øvej 17, 4100 Ringsted

DJ Øst Lammefjordens Lady DK06289/2008 21.03.2008 T engelsk setter
3.v. Chjak – Stærkærs Scarlett
Opdrætter, ejer og fører Asger Mogensen, Vejrhøjvej 6, 4534 Hørve

DJ Øst Lohmann's Jaffa 06083/2005 05.05.2004 T irsk setter
4.v. Lomann's Dietze – Tilde Opdrætter Andreas Lohmann
Ejer og fører Frank Krøyer, Ejby Mosevej 199, 2600 Glostrup

DJ Øst Gribskoven's Faru DK07505/2007 31.03.2007 H breton
5.v. Bølle – Ulicia De L'Isle De Callac
Opdrætter, ejer og fører Søren Stenhøj Jørgensen, Gribskovvej 19, 3400 Hillerød

Dansk Kennel Klubs vinderprøve ved Vildbjerg søndag den 6. oktober 2013

DGSK Vinterdalens Tillaaen DK20740/2008 24.01.2008 T Gordon setter
1.v. Finnvola's Kis – Åshöjdens Vivi Opdrætter Carola Hedlund og Johan Vedholm
Ejer og fører Erik Petersen, Hedevænget 11, 8800 Viborg

DKK Senja's Hkh Pingo DK11962/2009 18.05.2009 H engelsk setter
2.v. Myrhedens G-Granat – Senja's D Taya Opdrætter Minna og Erling Clausen
Ejer Tage Skov og Kirsten Christensen, Klintholmvej 4, 7400 Herning Fører Tage

DKK Sikas Rap DK14899/2009 13.07.2009 H engelsk setter
3.v. Heegård's T Felix – Sikas li Gry Opdrætter Knud Overgaard og Steen Boilesen
Ejer og fører Gunner Christensen,Iglsøvej 26, 7850 Stoholm

DKK Zaro 15066/2006 04.06.2006 H pointer
4.v. Zar – Oxspring Rose Opdrætter Michael Konstantin
Ejer og fører Erik Henriksen Aarø, Hjaltesvej 45, 7800 Skive

DKK Sikas Stoffer DK14897/2009 13.07.2009 H engelsk setter
5.v. Heegårds T Felix – Sikas li Gry Opdrætter Steen Boilesen og Knud Overgaard
Ejer og fører Knud Overgaard, Lysgårdsvej 17, 7480 Vildbjerg

FJD's vinderprøve i Vendsyssel torsdag den 3. oktober 2013

FJD Astrups Zaza DK04121/2009 17.02.2009 H pointer
1.v. Astrup's Dirty Dancer - Idimum-Rona Opdrætter Aage Christiansen
Ejer og fører Jes Krag, Stenderupvej 88, Tolne, 9870 Sindal

FJD Spurvfugldalens Katja 07553/2006 06.04.2006 T pointer
2.v. Idimum Laky – Spurvfugldalens Hertha Opdrætter Carlo Nørtoft Thomsen
Ejer og fører Alfred Vemmelund, Hvedemarken 21, 7400 Herning

FJD Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 25.06.2009 T engelsk setter
3.v. Østkystens Flying Scotsmann - Nordvestjydens Sawa
Opdrætter, ejer og fører Kurt Nedergaard, Efterskolevej 37, Tøving, 7950 Erslev

FJD Facco De La Malbirado DK02637/2011 04.03.2010 H breton
4.v. Shun De La Source Aux Perdrix – Calie De La Malbirado Opdr. J & P Serrasse
Ejer og fører Jens Hansen, Nørrevej 14, 9970 Strandby

FJD Fugledes Merlot DK03490/2009 12.02.2009 T pointer
5.v. Black Luckys William – Fugledes Venus
Opdrætter, ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

FJD Mørups Britta DK05562/2008 24.03.2008 T pointer
6.v. Niholys Pax – Makeos Mai
Opdrætter, ejer og fører Hugo Nielsen, Østerhovedvej 13, 7480 Vildbjerg

FJDs 5. vinderprøve på Vestsjælland lørdag den 5. oktober 2013

FJD 5.pr. Fugledes Juvel DK17705/2007 23.08.2007 T pointer
1.v. Fugledes Black Magic – Fugledes Ulla
Opdrætter, ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

FJD 5.pr. Blacksetter Aldo DK10535/2010 23.05.2010 H gordonsetter
2.v. Finnvola's Kid – Åens G. Blackie
Opdrætter, ejer og fører Ole Halberg, Skovbovej 73, 4632 Bjæverskov

FJD 5.pr. Niholys Chang 03412/2006 12.02.2006 H pointer
3.v. Idimum Laky - Astrup's Nadia
Opdrætter, ejer og fører Niels Holger Lykke, Kratvej 2, Horslund, 6760 Ribe

FJD 5.pr. Røsnæs Guizo DK00356/2008 01.12.2007 H gordon setter
4.v. Rippy's Tex – Røsnæs Flossie
Opdrætter og ejer Karin og Niels Erik Krüger, Fører Niels Erik Krüger

FJD 5.pr. Bjerndrup's Zanka DK06384/2011 02.04.2011 H engelsk setter
5.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco Opdrætter Jette Clausen og Sven Aage Vad
Ejer og fører Keld Hansen, Koldingvej 9, 6760 Ribe

KONTINENTALE RACER

Danmarksmesterskabet på Falster søndag den 13. oktober 2013

FJD Ambi DK03549/2008 07.02.2008 T korthår
3.v. Græsdalen Chicago – Lippa Opdrætter Orla L. Chrisstensen
Jakob Poulsen, Kærbøl Markvej 25, Kærbøl Mark, 6760 Ribe
Danmarksmester og 1. vinder med HP

DJ Øst Sundby Kahles DK09534/2007 30.04.2007 H ruhår
1.v. Egemosen's Gonzo – Fjeldsøes E. S. Zitta Opdrætter Kim Nielsen
Ejer og fører Mikkel Pedersen, Nordmarksvej 4, Brordrup, 4621 Gadstrup
2. vinder

DJ Øst Fredskovs Woodo DJ11812/2008 22.05.2008 H ruhår
2.v. Skovgårdmosens Ras – Dutlig Opdrætter og ejer Søren Nielsen og Grete Wiese
Fører Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup
3. vinder

DRK 2 Bøgeskoven's Gus 13422/2006 06.06.2006 H ruhår
1.v. Stubbestulens Krutt – Kragborg Mille Opdrætter Michael Dammand
Ejer og fører Per Ivanhoe Nielsen, Mølleager 11, Lindved, 7100 Vejle
4. vinder

FJD 5.pr. Sundby Canis DK09532/2007 30.04.2007 H ruhår
1.v. Egemosens Gonzo – Fjeldsøes E. S. Zitta Opdrætter Kim Nielsen
Ejer og fører Palle Eriksen, Orebyvej 315, 4990 Sakskøbing
5. vinder

FJD 5.pr. Kærholt Mads DK00880/2009 06.01.2009 H ruhår
2.v. Klokkemarkens Adam – Ally Opdrætter Jesper Kjærulf Hansen Fører Kjær Poulsen
Ejer Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, Assentoft, 8960 Randers SØ
6. vinder

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 1 28. september 2013

DRK 1 Sundby Kahles DK09534/2007 30.04.2007 H ruhår
1.v. Egemosen's Gonzo – Fjeldsøes E. S. Zitta Opdrætter Kim Nielsen
Ejer og fører Mikkel Pedersen, Nordmarksvej 4, Brordrup, 4621 Gadstrup

DRK 1 Hjortlund's Zuki DK10444/2007 08.05.2007 T ruhår
2.v. Luchs v.d. Wupperaue – Hjortlunds Elise Opdrætter Jens Velling
Ejer og fører Flemming Thune Stephensen, Møllebakken 47, 8382 Hinnerup

DRK 1 Bommelunds Boss DK17654/2009 22.08.2009 H ruhår
3.v. Nordsøens F Tolle – Bommelunds Kura
Opdrætter, ejer og fører Orla Didriksen, Mosevej 4, Grønnebæk, 6630 Rødding

DRK 1 Kravnsø's Bella DK06748/2010 20.03.2010 T ruhår
4.v. Kobborgs Hamilton – Lykkeager's Mille
Opdrætter, ejer og fører Hans Gregersen, Kravnsøvej 6, 6710 Esbjerg V

DRK 1 Katholts Gustav DK07627/2010 14.04.2010 H ruhår
5.v. Uri vom Ostetal – Katholts D. Ida Opdrætter Eline Noiesen
Ejer og fører Peter Pedersen, Vor Frue Kirkevej 17, 4000 Roskilde

DRK 1 Langebjerggaard's Ea DK01438/2007 10.01.2007 T ruhår
6.v. Archi – Langebjerggaards Cif
Opdrætter, ejer og fører Bent Clemen Jensen, Valmuevangen 2, 2680 Solrød Strand

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 2 28. september 2013

DRK 2 Bøgeskoven's Gus 13422/2006 06.06.2006 H ruhår
1.v. Stubbestulens Krutt – Kragborg Mille Opdrætter Michael Dammand
Ejer og fører Per Ivanhoe Nielsen, Mølleager 11, Lindved, 7100 Vejle

DRK 2 Kærholt Emma DK02299/2008 10.01.2008 T ruhår
2.v. Solo vom Oechtringer-Forst – Ally
Opdrætter , ejer og fører Jesper Kjærulff Hansen, Rimmervej 50, Ulste, 9370 Hals

DRK 2 Kærholt Mads DK00880/2009 06.01.2009 H ruhår
3.v. Klokkemarkens Adam – Ally Opdrætter Jesper Kjærulf Hansen
Ejer og fører Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, Assentoft, 8960 Randers SØ

DRK 2 Birkemosens Tenna DK08591/2008 22.04.2008 T ruhår
4.v. Luchs V.D.Wupperaue – Birkemosens Donna Opdrætter Jens Abildgaard
Ejer og fører Jesper Andersen, V. Starengvej 367, 9700 Brønderslev

DRK 2 Bella DK15427/2009 11.07.2009 T ruhår
5.v. Fredskovs Bill – Porsemosens B. Dina Opdrætter Per Jensen
Ejer og fører Mogens Nielsen, Gartnervænget 4, 4130 Viby Sjælland

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 3 29. september 2013

DRK 3 Midtfjord's Bonzo DK00073/2011 16.12.2010 H ruhår
1.v. Kobborgs Hamilton – Midtfjord's Sofie Opdrætter Egon W. Svenstrup
Ejer og fører Evan Holst Jørgensen, Brogade 56, Aggersund, 9670 Løgstør

DRK 3 Sai-Gha's Congo DK06886/2010 10.04.2010 H ruhår
2.v. Lillehedens D Odin – Havreballegaard Ghana Opdrætter Hanne Buhr
Ejer og fører Jens Toft Nielsen, Fjellebrovej 11, Fjellebro, 5750 Ringe

DRK 3 Gromliens Puk DK18744/2011 06.06.2011 T ruhår
3.v. Guriskogens Tob Freke – Fia Opdrætter Arne og Kristian Aalberg
Ejer og fører Kjær Poulsen, Galtenvej 11, 8670 Låsby

DRK 3 Chicca DK20831/2007 09.10.2007 T ruhår
4.v. Birch – Ålskov's Kit Opdrætter Torben Haugaard
Ejer Birgit Møller, Bækdalvej 17, 6920 Videbæk Fører Orla Boo Møller

DRK 3 Sheba 10592/2006 16.05.2006 T ruhår
5.v. Fredskovs Bill – Akka Opdrætter Lars Juul Christoffersen
Ejer og fører Kurt Drasbæk Sørensen, Strandhaven 6, 3060 Espergærde

Korthaarklubbens vinderprøve 28. september 2013

KHK Broengen Riko DK09715/2006 04.05.2006 H korthår
1.v. Hejnerups Bax – Broengen Mira Opdrætter John Christensen
Ejer og fører Kaj Olsen, Masnedøvej 50 A, 4760 Vordingborg

KHK Bakkevænget H. Trolle DK11836/2007 01.06.2007 H korthår
2.v. Kamager's Azi – Fuglsig's Fie
Opdrætter, ejer og fører Allan Grundahl, Traneholmvej 3, Jersie, 2680 Solrød Strand

KHK Nordboen Ena DK02809/2009 02.02.2009 T korthår
3.v. Bredgaard's Elo – Nordboen Zuki Opdrætter Søren Andersen
Ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovsgårdsvej 28, 9370 Hals

KHK Hals Bondens Bono DK09937/2010 09.05.2010 H korthår
4.v. Bislevs Ax – Mølholts Kia Opdrætter Karl Georg Kristensen
Ejer og fører Svend W. Larsen, Enggårdsvej 17, 4060 Kirke Saaby

KHK Lucky DK11796/2009 31.05.2009 H korthår
5.v. Staal A-Faust – Nørre Skindbjergs Sofie Opdrætter Henrik Wolff-Sneedorff
Ejer Jette og René Jørgensen, Nykøbingvej 22, 4990 Sakskøbing Fører René

KHK Rie Von Der Jydebæk DK01479/2009 15.06.2008 T korthår
6.v. Erko Engholms – Hera Von Der Jydebek Opdrætter Claus-Peter Andersen
Ejer og fører Uffe Søndergaard, Højbjerg Huse 34, 8840 Rødkærsbro

Dansk Münsterländer Klubs vinderprøve 28. september 2013

DMK Fuglevang's Hector DK00523/2007 16.12.2006 H kleiner münsterländer
1.v. Hedeskovs Amigo – Fuglevangs Freya Opdrætter John Hilmer Hansen
Ejer og fører Henrik Hansen, Gilsagervej 26, 4100 Ringsted

DMK Høegstoft Dharma DK08897/2009 21.04.2009 T kleiner münsterländer
2.v. Hedeskovs Amigo – Ræhrbakkens Ajka Opdrætter Mikael Svendsen
Ejer og fører Rune Rishøj, Spangen 6, Kisum, 7800 Skive

DMK Bonjami's F Røskva DK05852/2007 05.03.2007 T kleiner münsterländer
3.v. Fuglevangs Echo – Bonjami's Kajsa Opdrætter Mogens Nielsen
Ejer og fører Morten Vestergaard, Flådevej 25, 4040 Jyllinge

DMK Ichelle Indira v.d.Chesannehof DK16581/2009 T kleiner münsterländer
4.v. Fedja v. Menkema – Mille Opdrætter J. Mentrop-Joosten
Ejer og fører Michael Østergård, Skovtoften 10, 6900 Skjern

DMK Hedeskov's Guffe DK09329/2009 29.04.2009 H kleiner münsterländer
5.v. Uldjydens Heino – Bonjami's Donna Opdrætter Johannes Mørch
Ejer og fører Jette Andersen, Sydtoften 3, 8700 Horsens

DMK Rico DK06374/2011 02.04.2011 H kleiner münsterländer
6.v. Uldjydens Heino – Høegstoft Celia Opdrætter Jan Germandsen
Ejer og fører Jan Larsen, Bakkebo 22, 9240 Nibe

5-klubbernes vinderprøve 28. september 2013

5-klub Krudtens Fanta 12898/2004 09.06.2004 T vizsla korthåret
1.v. Csatárkai Zabos – Nørredalens Kiwi Opdrætter Helle Drost
Ejer og fører Anders Mortensen, Idrætsvej 8, 5463 Harndrup

5-klub Sjørslev's Etta DK09048/2010 28.04.2010 T langhår
2.v. Endo Von Heek – Bine
Opdrætter, ejer og fører Holger Pedersen, Højvangsvej 21, Brundby, 8305 Samsø

5-klub Thasjani's Gismo DK01020/2010 28.12.2009 H vizsla korthåret
3.v. Thasjani's D. Piaf – Sprel Opdrætter Hjalmar Bartholin Nielsen
Ejer og fører Sofie Skovly, Lykkebrovej 2, 4672 Klippinge

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest ved Hjallerup lørdag den 5. oktober 2013

DJ Vest Toes' Krohg DK07762/2010 18.04.2010 H korthår
1.v. Skovby Boen's Sillas – Toes' Alaska
Opdrætter, ejer og fører Kurt Grün, Bjørnstrupvej 130, 9830 Tårs

DJ Vest Birkemosens Tenna DK08591/2008 22.04.2008 T ruhår
2.v. Luchs V.D.Wupperaue – Birkemosens Donna Opdrætter Jens Abildgaard
Ejer og fører Jesper Andersen, V. Starengvej 367, 9700 Brønderslev

DJ Vest Ajstrupmosens Thera DK10475/2008 09.05.2008 T ruhår
3.v. Springbjerglunds Milton – Ajstrupmosens Noa
Opdrætter, ejer og fører Finn Jensen, Ajstrup Mosevej 25, 9381 Sulsted

DJ Vest Nordboen Ena DK02809/2009 02.02.2009 T korthår
4.v. Bredgaard's Elo – Nordboen Zuki Opdrætter Søren Andersen
Ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovsgårdsvej 28, 9370 Hals

DJ Vest Bøgeskoven's Gus 13422/2006 06.06.2006 H ruhår
5.v. Stubbestulens Krutt – Kragborg Mille Opdrætter Michael Dammand
Ejer og fører Per Ivanhoe Nielsen, Mølleager 11, Lindved, 7100 Vejle

DJ Vest Lille Skovbo's Elina DK14344/2011 12.08.2011 T ruhår
6.v. Iras Vom Fuchsberg – Lille Skovbo's Anis Opdrætter Jakob Callesen
Ejer og fører Tue Iversen, Gl. Viborgvej 382, Ålum, 8920 Randers NV

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst ved Slagelse søndag den 6. oktober 2013

DJ Øst Sundby Kahles DK09534/2007 30.04.2007 H ruhår
1.v. Egemosen's Gonzo – Fjeldsøes E. S. Zitta Opdrætter Kim Nielsen
Ejer og fører Mikkel Pedersen, Nordmarksvej 4, Brordrup, 4621 Gadstrup

DJ Øst Fredskovs Woodo DJ11812/2008 22.05.2008 H ruhår
2.v. Skovgårdmosens Ras – Dutlig Opdrætter og ejer Søren Nielsen og Grete Wiese
Fører Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup

DJ Øst Fuglevangs Marco DK05981/2011 01.04.2011 H kleiner münsterländer
3.v. Nesko Vom Heeker Eichengrund – Fuglevangs Freya Opdrætter John Hansen
Ejer og fører Michael Pedersen, Gårdvejen 2, 4500 Nykøbing S

DJ Øst Hashøjgård's Sascha DK05561/2007 09.03.2007 T ruhår
4.v. Egemosens Gonzo – Kragborg Selene
Opdrætter, ejer og fører Holger Uth Nielsen, Skælskør Landevej 10, 4200 Slagelse

DJ Øst Vallumsøens Jessie DK23346/2007 19.10.2007 T ruhår
5.v. Esmann's Max – Vallumsøens Alice Opdrætter Christian Holm Pedersen
Ejer Hasse, Tom og Marianne Keinicke, Solbjergvej 20, 4270 Høng Fører Hasse

DJ Øst Lindelunds Ludvig DK09397/2008 27.04.2008 H ruhår
6.v. Frammerslev Hof – Lindelunds Tessa Opdrætter Jørn Torp
Ejer og fører Morten nannberg, Regnholmvej 2, Meløse, 3320 Skævinge

Danmarks Jægerforbunds 6. vinderprøve ved Terkelsbøl lørdag den 5. oktober 2013

DJ 6.pr. Hjortlund's Zuki DK10444/2007 08.05.2007 T ruhår
1.v. Luchs v.d. Wupperaue – Hjortlunds Elise Opdrætter Jens Velling
Ejer og fører Flemming Thune Stephensen, Møllebakken 47, 8382 Hinnerup

DJ 6.pr. Nordboen Ebbe DK02800/2009 02.02.2009 H korthår
2.v. Bredsgård's Elo – Nordboen Zuki Opdrætter Søren Andersen
Ejer og fører Vivian Kliver, Fjelstrupvej 54, 6100 Haderslev

DJ 6.pr. Hørup Åen Tessa DK10665/2009 04.06.2009 T ruhår
3.v. Bøgeskoven's Gus – Dyrvig's J Bella
Opdrætter, ejer og fører Poul-Erik Rasmussen, Åvangen 25, Kirkeby, 5771 Stenstrup

DJ 6.pr. Bommelunds Kura 13266/2005 20.06.2005 T ruhår
4.v. Athos – Bommelund's Lina
Opdrætter, ejer og fører Orla Didriksen, Mosevej 4, 6630 Rødding

DJ 6.pr. Hjortlunds Alma DK03034/2011 06.02.2011 T ruhår
5.v. Lille Skovbo's Alf – Hjortlunds Olivia
Opdrætter, ejer og fører Jens Arne Velling, Tranevej 6, 7200 Grindsted

Dansk Kennel Klubs vinderprøve ved Nørager søndag den 6. oktober 2013

DKK Dambos Zenia 15756/2005 12.07.2005 T ruhår
1.v. Nyramskov's D. Gismo – Stenagergård's Mylla Opdrætter Jørn Lund-Thomsen
Ejer og fører John Stevnsgård Nielsen, Stoubyvej 47, 8983 Gjerlev J

DKK Scott DK13671/2009 30.06.2009 H ruhår
2.v. Hjortlund's Basso – Byrvang's Lucca Opdrætter Asker Hessel
Ejer og fører Brian Søgaard, Søndervold 143, 7200 Grindsted

DKK Bredsgaard's Nemo DK20482/2010 14.10.2010 H korthår
3.v. Vasco Von Bockhöft- Bredsgaard's Kimmi Opdrætter Allan Bredsgaard
Ejer og fører Lars Koch, Bottrupvej 21, 8723 Løsning

DKK Hals Bondens Bella DK09941/2010 09.05.2010 T korthår
4.v. Baron Vom Donauland – Mølholts Kia Opdrætter Karl Georg Kristensen
Ejer og fører Henning Juncher Mogensen, Vesterbro 32, 8970 Havndal

DKK Midtfjord's Bonzo DK00073/2011 16.12.2010 H ruhår
5.v. Kobborgs Hamilton – Midtfjord's Sofie Opdrætter Egon W. Svenstrup
Ejer og fører Evan Holst Jørgensen, Brogade 56, Aggersund, 9670 Løgstør

DKK Fjordgaarden A Boss DK06202/2009 02.03.2009 H ruhår
6.v. Birkemosens Oscar – Bonnie Opdrætter Vagn Poulsen
Ejer og fører E. H. Hermansen, Præstbrovej 378, 7950 Erslev

FJD's vinderprøve i Sønderjylland fredag den 4. oktober 2013

FJD Bommelunds Freja DK17658/2009 22.08.2009 T Ruhår
1.v. Nordsøens F Tolle – Bommelunds Kura Opdrætter Orla Didriksen
Ejer og fører Finn Kjeldstrøm, Hjartbrovej 15, 6541 Bevtoft

FJD Søborggård's Mille DK01826/2010 05.01.2010 T korthår
2.v. Søborggård's Thor – Trille Opdrætter Uffe Jacobsen
Ejer og fører Jørgens Peder Karlsen, Bjørnøvænget 46, 5500 Middelfart

FJD Ambi DK03549/2008 07.02.2008 T korthår
3.v. Græsdalen Chicago – Lippa Opdrætter Orla L. Chrisstensen
Jakob Poulsen, Kærbøl Markvej 25, Kærbøl Mark, 6760 Ribe

FJD Søborggård's Krieger DK01831/2010 H korthår
4.v. Søborggård's Thor – Trille Opdrætter Uffe Jacobsen
Ejer og fører Preben Bach Christensen, Nørskovvej 6, Vrold, 8660 Skanderborg

FJD Hjortlund's Olivia DK10443/2007 08.05.2007 T ruhår
5.v. Luchs Lii V. D. Wupperaue – Hjortlunds Elise
Opdrætter, ejer og fører Jens Arne Velling, Tranevej 6, 7200 Grindsted

FJD Morild's Nova DK10055/2010 22.04.2010 T ruhår
6.v. Bommelunds Nimbus – Sølvrævens Nano
Opdrætter, ejer og fører Ole Sørensen, Industrivej 16, Troldhede, 6920 Videbæk

FJDs 5. vinderprøve på Sydsjælland søndag den 6. oktober 2013

FJD 5.pr. Sundby Canis DK09532/2007 30.04.2007 H ruhår
1.v. Egemosens Gonzo – Fjeldsøes E. S. Zitta Opdrætter Kim Nielsen
Ejer og fører Palle Eriksen, Orebyvej 315, 4990 Sakskøbing

FJD 5.pr. Kærholt Mads DK00880/2009 06.01.2009 H ruhår
2.v. Klokkemarkens Adam – Ally Opdrætter Jesper Kjærulf Hansen
Ejer og fører Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, Assentoft, 8960 Randers SØ

FJD 5.pr. Hals Bondens Bono DK09937/2010 09.05.2010 H korthår
3.v. Bislevs Ax – Mølholts Kia Opdrætter Karl Georg Kristensen
Ejer og fører Svend W. Larsen, Enggårdsvej 17, 4060 Kirke Saaby

FJD 5.pr. Kærholt Sax DK12277/2010 11.06.2010 H Ruhår
4.v. Bøgeskovens Gus – Ally Opdrætter Jesper Kjærulff Hansen
Ejer og fører Michael Skov Pedersen, Borupvej 80, 3330 Gørløse

FJD 5.pr. Nuser DK11627/2007 02.06.2007 T korthår
5.v. Pan – Lærkevejen's Rosa Opdrætter Mogens Hartmann
Ejer og fører Frits Olsen, Højsagervej 12, 3480 Fredensborg

FJD 5.pr. Bakkevænget H. Trolle DK11836/2007 01.06.2007 H korthår
6.v. Kamager's Azi – Fuglsig's Fie
Opdrætter, ejer og fører Allan Grundahl, Traneholmvej 3, Jersie, 2680 Solrød Strand

 

Senest opdateret: Tirsdag, 19. november 2013 09:58
 

Kalender

2018
2019
2020