Hjem Arkiv Resultater Placerede hunde på vinderprøverne efteråret 2012
Placerede hunde på vinderprøverne efteråret 2012 Udskriv Email
Tirsdag, 09. oktober 2012 09:00

ENGELSKE RACER

Danmarksmesterskabet i Sønderjylland søndag d. 14. oktober 2012

DKK             Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 engelsk setter tæve f. 25.06.09
1.v.                F: Østkystens Flying Scotsmann  M. Nordvestjydens Sawa
Opdrætter, ejer og fører Kurt Nedergaard, Efterskolevej 37, Tøving, 7950 Erslev
Danmarksmester og 1. vinder med HP

DKK             Bjerndrup's Bojana DK11215/2009 engelsk setter tæve f. 22.05.09
4.v.                F: Senja's Ilex M: Bjerndrup Blanco    Fører Sven Aage Vad
Opdrætter og ejer Jette og Sven Aage Vad, Gørdingvej 5, 6740 Bramming
2. vinder med HP

FJD               Ug's Prince DK01591/2008 pointer han f. 3.01.08
1.v.                F: Niholys Pax  M: Maggie  Opdrætter Arne Larsen
Ejer og fører Christian Johansen, Bilstrupvej 32, 7800 Skive
3. vinder med HP

DJ vest          Packo 03764/2006 pointer han f. 17.02.06
2.v.                F: Xeres v. d. Bonte Kamp  M: Fugledes Yogi  Opdrætter Henrik Bennedsen
Ejer og fører Mogens Bruun Pedersen, Stavnagervej 11, Obbekær, 6760 Ribe
4. vinder med HP

ESK              Østkystens Isak 07988/2006 engelsk setter han f. 22.04.06
3.v.                F: Huntingfield Ikaros M: Østkystens Leika Opdrætter Ingerlise og Poul Rasmussen
Ejer og fører Tonny Nygaard, Sepstrupvej 48, Sepstrup, 8653 Them
5. vinder med HP

DISK            Lohmanns Jaffa 06083/2005 irsk setter tæve f. 05.05.04 rød
1.v.                F: Lohmanns Dietze VDH/DPSJ62/98  M: Tilde 02064/2000  Opdr. Andreas Lohmann
Ejer og fører Frank Krøyer, Ejby Mosevej 199, 2600 Glostrup
6. vinder

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve vest v. Hejnsvig fredag d. 5. oktober 2012

DJ vest          Senja’s Nitte DK15785/2008 engelsk setter han f. 24.06.08
1.v.                F: Senja’ Ilex M: Senja’s Jubii Opdr. Minna og Erling Clausen
Ejer Aksel og Annette Nielsen, Svanninge Huse 31, 5600 Faaborg Fører Aksel Nielsen

DJ vest          Packo 03764/2006 pointer han f. 17.02.06
2.v.                F: Xeres v. d. Bonte Kamp  M: Fugledes Yogi  Opdrætter Henrik Bennedsen
Ejer og fører Mogens Bruun Pedersen, Stavnagervej 11, Obbekær, 6760 Ribe

DJ vest          Østjylland’s Pb Fie DK01365/2009 gordonsetter tæve f. 9.12.08
3.v.                F: Nørre Løgums Beckham  M: Hammarkleiva’s Ze-Pil  Opdrætter Anton Dahl
Ejer og fører Søren Brøndum Thygesen, Mosvigvej 16, 6093 Sjølund

DJ vest          Nordvestjyden’s Ecy DK04535/2010 engelsk setter han f. 27.02.10
4.v.                F: Østkysten’s Flying Scotsman  M: Nordvestjyden’s Victoria Opdrætter Kurt Nedergaard
Ejer og fører Asbjørn Møller Jensen, Ilkjæret 8, 7950 Erslev

DJ vest          Østjyllands Pb Inez DK01366/2009 gordonsetter tæve f. 9.12.08
5.v.                F: Nørre Løgums Beckham  M: Hammarkleivas ZE-Pil  Opdr. AntonDahl
Ejer og fører Lorenz Clemmensen, Povlskrovej 36, 6360 Tinglev 

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst på Vestsjælland lørdag d. 6. oktober 2012

DJ øst            Lammefjordens Lady DK06289/2008 engelsk setter tæve f.21.03.08                    
1.v.                F: Chjak M: Stærkærs Scarlett
Opdrætter, ejer og fører Asger Mogensen, Vejrhøjvej 6, 4534 Hørve

DJ Øst           Asta DK05213/2010 breton tæve f. 8.03.10
2.v.                F: Pancho De Kerveillant  M. Engbjergvejs Abelone
Opdrætter, ejer og fører Kenneth Schultz, Solsortevej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ

DJ øst            Martallens Iasy 18042/2006 engelsk setter tæve f. 18.03.06
3.v.                F: Martallens Göte  M: Tværgaard Black Hunter  Opdrætter Benny & Birgitta Melin
Ejer Minna og Erling Clausen, Stratvej 11, Sejstrup, 6740 Bramming  Fører Erling Clausen

DJ øst            Nordvestjyden’s Eto DK04533/2010 engelsk setter han f. 27.02.1
4.v.                F: Østkystens Flying Scotsmann  M: Nordvestjydens Victoria  Opdrætter Kurt Nedergaard
Ejer og fører Allan Højrup, Midtkjærvej 12, 7250 Hejnsvig

DJ øst            Amico DK16410/2011 engelsk setter han f. 10.05.11
5.v.                F: Dik  M: Alina  Opdrætter Zoran MiticEjer Poul V. Nielsen, Holmvej 6, 6200 Aabenraa  Fører Aksel Spangsberg

DJ øst            Stevnsåens’s Delta DK10369/2008 breton tæve f. 5.05.08
6.v.                F: PVN’s Poker  M: Stevnsåen’s Gucci Opdrætter Poul Vestervang
Ejer og fører Jens Kristian Frost, Ledøje Søndre Gade 11, 2765 Smørum

Dansk Kennel Klub, 5. vinderprøve på Sydvestsjælland søndag d. 7. oktober 2012

DKK             Tobølbjergs Columbine DK 18216/2007 engelsk setter tæve f. 17.08.07
1.v.                F: Vitus De L’echo De La Foret  M: Troldmarkens Freja
Opdrætter, ejer og fører Allan Nissen, Povlskrovej 27, Uge Mark, 6360 Tinglev

DKK 5.pr.     Blacksetter Aldo DK10535/2010 gordonsetter han f. 23.05.10
2.v.                F: Finnvolas Kid  M: Åens G. Blackie
Opdrætter, ejer og fører Ole Halberg, Skovbovej 73, 4632 Bjæverskov

DKK 5.pr.     Fugledes Juvel DK17705/2007 pointer tæve f. 23.08.07
3.v.                F: Fugledes Black Magic  M: Fugledes Ulla
Opdrætter, ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

DKK             Bjerndrup’s Bojana DK11215/2009 engelsk setter tæve f. 22.05.09
4.v.                F: Senja’s Ilex M: Bjerndrup Blanco    Fører Sven Aage Vad
Opdrætter og ejer Jette og Sven Aage Vad, Gørdingvej 5, 6740 Bramming   

DKK 5.pr.     Nørre Løgum’s Carloo  DK00755/2007 gordonsetter han f. 29.11.0
5.v.                F: Troldmarkens Echo  M: Ashöjdens Locky  Opdrætter Karl Chr. Jensen
Ejer og fører Gorm Pedersen, Nygårdsvej 17, Hinge, 8620 Kjellerup

DKK 5.pr.     Freja DK16870/2008 irsk setter tæve f. 26.07.08
6.v.                F: Klippeøens C. Bimbo  M: Bess Opdrætter Henrik Keinicke
Ejer og fører Per Christophersen, Åhusene 14, Ejby, 4070 Kirke Hyllinge

Dansk Kennel Klubs vinderprøve ved Vildbjerg søndag d. 7. oktober 2012

DKK             Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 engelsk setter tæve f. 25.06.09
1.v.                F: Østkystens Flying Scotsmann  M. Nordvestjydens Sawa
Opdrætter, ejer og fører Kurt Nedergaard, Efterskolevej 37, Tøving, 7950 Erslev

DKK             Unika DK05893/2007 irsk setter tæve f. 23.03.07
2.v.                F: Ibber  M: Flanny  Opdrætter Kim Jacobsen
Ejer Helle Høst-Madsen, Højlystvej 2, 4300 Holbæk  Fører Brian Krog

DKK             Engbjergvejs Aggi 19164/2005 breton tæve f. 26.09.05
3.v.                F: Danmark Van Het Patryzenveld  M: Gaio
Opdrætter, ejer og fører Asger Bak, Engbjergvej 3, Kjelstrup, 7700 Thisted

DKK             Erin Vom Kapellenpfad DK00147/2011 irsk setter han f. 3.11.09
4.v.                F: Boston Du Val De Loue  M: Alina Vom Kapellenpfad Opdrætter Solveig Anheuser
Ejer og fører Jan Justesen, Ringhøj 2, 8382 Hinnerup

DKK             Vilslev Josefine DK14625/2008 irsk setter tæve f. 24.06.08
5.v.                F: Rødrypa’s Riders on The Storm  M: Chiss
Opdrætter, ejer og fører Flemming Vilslev Knudsen, Esbjergvej 123, 6670 Holsted

DKK             Storåens Cash 12693/2004 gordonsetter han f. 10.06.04
6.v.                F: Entangens B-Boss  M: Troldmarkens Abelone  Opdrætter Flemming Østergaard
Ejer og fører Poul Erik Dahl, Ingridsvej 85, 6000 Kolding

FJDs vinderprøve i Vendsyssel lørdag d. 6. oktober 2012

FJD               Ug’s Prince DK01591/2008 pointer han f. 3.01.08
1.v.                F: Niholys Pax  M: Maggie  Opdrætter Arne Larsen
Ejer og fører Christian Johansen, Bilstrupvej 32, 7800 Skive

FJD               Elling Å’s Smilla 19407/2006 breton tæve f.11.10.06
2.v.                F: Marki  M: Stevnsåens Vicki
Opdrætter, ejer og fører Mikael Birklykke, Vestergårdsvej 24, Elling, 9900 Frederikshavn

FJD               Nørre Løgums Diva af 5. maj DK12036/2008 gordonsetter tæve f. 30.04.08
3.v.                F: Carolinas All Hat No Catle  M: Åshöjdens Locky Opdrætter Karl Chr. Jensen
Ejer og fører Kristian Frøkjær, Nordvangen 41, 7173 Vonge

FJD               Frierfjordens Rit DK03020/2011 pointer tæve f. 5.10.10
4.v.                F: Jutevatnets Radar  M: Fugledes Black Britt  Opdrætter Jan Tommy Nilsen
Ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

FJD               Mørups Britta DK05562/2008 pointer tæve f. 24.03.08
5.v.                F: Niholys Pax  M: Makeo’s Mai
Opdrætter, ejer og fører Hugo Nielsen, Østerhovedvej 13, Nøvling, 7480 Vildbjerg

FJD               Østjylland’s Rbz Sandy DK17015/2009 gordonsetter tæve f.19.07.09
6.v.                F: Entangens B-Boss  M: Ronja  Opdrætter Anton Dahl
Ejer og fører Søren Brøndum Thygesen, Mosvigvej 16, 6093 Sjølund

Dansk Breton Klubs vinderprøve på Sjælland lørdag d. 29. september 2012

DBK             Midtvejs Loke DK 23295/2009 breton han f. 9.12.09
1.v.                F: Midtvejs Camus M: Midtvejs Coco
Opdrætter, ejer og fører Karsten Hinnerup, Kærvej 73, 7900 Nykøbing F.

DBK             Stenhøj Noah 01520/2006 breton han f. 5.01.06
2.v.                F: Syrach M: Gigi De L’isle De Callac  Opdrætter Aage Stenhøj Jørgensen
Ejer og fører Jens Stenhøj Jørgensen, Rosenvoldvej 25, 7140 Stouby

DBK             PVN’s Darwin DK23036/2008 breton han f. 1.11.08
3.v.                F: Vallunds Nat M: PVN’s Amie
Opdrætter, ejer og fører Poul Valdemar Nielsen, 6200 Aabenraa

DBK             Prinz 06399/2005 breton han f. 20.03.04
4.v.                F: Marki M: Oni  Opdrætter Esben Mortensen
Ejer og fører Per Iversen

DBK             Stevnsaaens Mirell DK10377/2008 breton tæve f.05.05.08
5.v.                F: PVN’s Poker M: Stevnsaaens Gucci Opdrætter Poul Vestervang
Ejer og fører Thomas Stenbek

Dansk Pointer Klubs vinderprøve i Vendsyssel lørdag d. 22. september 2012

DPK              Fugledes Merlot DK03490/2009 pointer tæve f. 12.02.09
1.v.                F: Black Luckys William  M. Fugledes Venus
Opdr., ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen,  Trudslevvej 58, 9480 Løkken

DPK              Fugledes Extra 03042/2005 pointer han f.10.02.05
2.v.                F: Fuglede Black Joker  M: Astrups Siff  Opdrætter Flemming Fuglede Jørgensen
Ejer og fører Flemming Sørensen, Solvig, Åbenråvej 26, 6270 Tønder

DPK              Astrups Zaza DK04121/2009 pointer han f. 17.02.09
3.v.                F:Astrup’s Dirty Dancer  M: Idium-Rona  Opdrætter Aage Christiansen
Ejer og fører Jes Krag, Stenderupvej 88, Tolne, 9870 Sindal

DPK              Niholys Chang 03412/2006 pointer han f.12.02.06
4.v.                F: Idimum Laky  M: Astrup’s Nadia
Opdrætter, ejer og fører Niels Holger Lykke, Kratvej 2, Horslund, 6760 Ribe

Engelsk Setter Klub i Danmarks vinderprøve i Sønderjylland søndag d. 23. september 2012

ESK              Lammefjordens Lady DK06289/2008 engelsk setter tæve f.21.03.08                    
1.v.                F: Chjak M: Stærkærs Scarlett
Opdrætter, ejer og fører Asger Mogensen, Vejrhøjvej 6, 4534 Hørve

ESK              Senja’s Nitte DK15785/2008 engelsk setter han f. 24.06.08
2.v.                F: Senja’ Ilex M: Senja’s Jubii Opdr. Minna og Erling Clausen
Ejer Aksel og Annette Nielsen, Svanninge Huse 31, 5600 Faaborg Fører Aksel Nielsen

ESK              Østkystens Isak 07988/2006 engelsk setter han f. 22.04.06
3.v.                F: Huntingfield Ikaros M: Østkystens Leika Opdrætter Ingerlise og Poul Rasmussen
Ejer og fører Tonny Nygaard, Sepstrupvej 48, Sepstrup, 8653 Them

ESK              Senja’s Zeibas 09832/2005 engelsk setter han f. 24.04.05
4.v.                F: Senja’s C. Feuda M: Senja’s D. Taya Opdrætter Minna og Erling Clausen
Ejer og fører Jan Andreasen, Gudumkærvej 6, Nybo, 7400 Herning

ESK              Bjerndrup’s Bojana DK11215/2009 engelsk setter tæve f. 22.05.09
5.v.                F: Senja’s Ilex M: Bjerndrup Blanco    Fører Sven Aage Vad
Opdrætter og ejer Jette og Sven Aage Vad, Gørdingvej 5, 6740 Bramming

Dansk Gordon Setter Klubs vinderprøve i Sydsjælland lørdag d. 29. september 2012

DGSK           Østjyllands Pb Inez DK01366/2009 gordonsetter tæve f. 9.12.08
1.v.                F: Nørre Løgums Beckham  M: Hammarkleivas ZE-Pil  Opdr. AntonDahl
Ejer og fører Lorenz Clemmensen, Povlskrovej 36, 6360 Tinglev

DGSK           Østjyllands RB Liv DK04031/2007 gordonsetter tæve f. 10.02.07
2.v.                F: Entangens B-Boss  M: Ronja
Opdrætter, ejer og fører Anton Dahl, Vesterskovvej 34, 6091 Bjert

DGSK           Slåttbuas Tikka DK02700/2009 gordonsetter tæve f.11.04.08
3.v.                F: Åshöjdens Cowboy  M: Imingens Br Arja Opdrætter Arne Opdahl
Ejer og fører Henrik G. Christensen, Kobbelskoven 39, 6000 Kolding

DGSK           Vinterdalens Tillaaens DK 20740/2008 gordonsetter tæve f. 24.01.08
4.v.                F: Finnvolas Kid  M: Åshöjdens Vivi Opdr. Carola Hedlund og Johan Vedholm
Ejer og fører Erik Petersen, Hedevænget 11, 8800 Viborg

DGSK           Blacksetter Aldo DK10535/2010 gordonsetter han f. 23.05.10
5.v.                F: Finnvolas Kid  M: Åens G. Blackie
Opdrætter, ejer og fører Ole Halberg, Skovbovej 73, 4632 Bjæverskov

Dansk Irsksetter Klubs vinderprøve i Vendsyssel lørdag d. 29. september 2012 

DISK            Lohmanns Jaffa 06083/2005 irsk setter tæve f. 05.05.04 rød
1.v.                F: Lohmanns Dietze VDH/DPSJ62/98  M: Tilde 02064/2000  Opdr. Andreas Lohmann
Ejer og fører Frank Krøyer, Ejby Mosevej 199, 2600 Glostrup

DISK            Mårup Messi DK02213/2007 irsk setter han f. 07.01.07 rød Opdr. Erik Rimmen
2.v.                F: Rødrypa’s Riders On The Storm 20550/2005 M: Klippeøens C. Sill 12271/2002
Ejer og fører Per Pedersen, Lykkesvej 34, Tilsted, 7700 Thisted

DISK            Krageredens Debbie DK13553/2007 irsk setter tæve f. 28.06.07
3.v.                F: Ibber  M: Douedals Kyra  Opdrætter Palle Krag
Ejer og fører John Skovgaard, Rosenvænget 14, 5540 Ullerslev

DISK            Erica DK11463/2009 irsk setter tæve f. 24.05.09
4.v.                F: Klippeøens C. Tjako  M: Askedalens Bonni
Opdrætter, ejer og fører Ulrik Kjærsgaard, Sulsted Landevej 128 B, 9381 Sulsted

DISK            Freja DK16870/2008 irsk setter tæve f. 26.07.08
5.v.                F: Klippeøens C. Bimbo  M: Bess Opdrætter Henrik Keinicke
Ejer og fører Per Christophersen, Åhusene 14, Ejby, 4070 Kirke Hyllinge

KONTINENTALE RACER

Danmarksmesterskabet i Sønderjylland søndag d. 14. oktober 2012

KHK 2            Petermann’s Jolly DK08542/2007 korthår tæve f. 18.04.07
1.v.                F:  Hejnerup Bax  M: Petermanns Gaia            Fører Erik Petermann
                      Opdrætter og ejer: Kirsten og Erik Petermann, Søndergade 44, 6670 Holsted
                     Danmarksmester og 1. vinder med HP

DKK 5.pr.        Fredskovs Woodo DK11812/2008 ruhår han f. 22.005.08
2.v.                F: Skovgårdmosens Ras  M: Dutlig      Fører Søren Nielsen
                      Opdrætter og ejer Grete Wiese og Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup Midtsjæll. 
                      2. vinder med HP

DJ vest          Toes’ Krohg DK07762/2010 korthår han f. 18.04.10
3.v.                F: Skovby Boen’s Sillas  M: Toes’ Alaska
                      Opdrætter, ejer og fører Kurt Grün, Bjørnstrupvej 130, 9830 Tårs
                      3. vinder

DKK                Frida 02096/2006 ruhår tæve f. 7.01.06
4.v.                F: Birkemosen’s Oscar  M: Klokkemarkens Anja  Opdrætter Knud Maabjerg
                      Ejer og fører Hugo Schibsbye, Palleshøj 20, Lind, 7400 Herning
                      4. vinder

DJ øst            Ambi DK03549/2008 korthår tæve f. 7.02.08
4.v.                F: Græsdalens Chicago  M: Lippa  Opdrætter Orla Christensen
                      Ejer og fører Jakob Poulsen, Kærbøl Markvej 25, Kærbøl Mark, 6760 Ribe
                      5. vinder

DRK 2             Bommelunds Kura 13266/2005 ruhår tæve f. 20.06.05
1.v.                F: Athos  M: Bommelunds Lina
                      Opdrætter, ejer og fører Orla Didriksen, Mosevej 4, Grønnebæk, 6630 Rødding
                      6. vinder

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve vest v. Hjallerup fredag d. 5. oktober 2012

DJ vest          Birkemosens Tenna DK08591/2008 ruhår tæve f. 22.04.08
1.v.                F: Luchs v.d. Wupperaue  M: Birkemosens Donna Opdrætter Jens Abildgård
Ejer og fører Jesper Andersen, V. Starengvej 367, 9700 Brønderslev

DJ vest          Kærholt Emma DK02299/2008 ruhår tæve f. 10.01.08
2.v.                F: Solo vom Oechtringer-Forst  M: Ally
Opdrætter, ejer og fører Jesper Kjærulff Hansen, Rimmervej 50, Ulsted, 9370 Hals

DJ vest          Toes’ Krohg DK07762/2010 korthår han f. 18.04.10
3.v.                F: Skovby Boen’s Sillas  M: Toes’ Alaska
Opdrætter, ejer og fører Kurt Grün, Bjørnstrupvej 130, 9830 Tårs

DJ vest          Tiki DK02116/2007 ruhår tæve f. 22.01.07
4.v.                F: Buller  M: Frammerslevs Sille Opdrætter Lise Nørgaard Hansen
Ejer og fører Kaj Verner Nielsen, Irupvej 5, Koldby, 7752 Snedsted

DJ vest          Githa 11942/2005 kleiner münsterländer tæve f. 2.06.05
5.v.                F: Uldjydens Rass  M: Spangkildes Grille  Opdrætter Inger Lise Hansen
Ejer og fører Thomas Moltesen Hansen, Klintingvej 240, Stausø, 6854 Henne

DJ vest          Hjortlund’s Olivia DK10443/2007 ruhår tæve f. 8.05.07
6.v.                F: Luchs I I I v. d. Wupperaue  M: Hjortlund’s Elise
Opdrætter, ejer og fører Jens Arne Velling, Tranevej 6, 7200 Grindsted

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst v. Slagelse søndag d. 7. oktober 2012

DJ øst            Birkemosens Liva DK12826/2009 ruhår tæve f. 08.06.09
1.v.                F: Gero vom Donaueck  M: Birkemosens Donna
Opdrætter, ejer og fører Jens Abildgaard, Krusbjergvej 1 C, 6870 Ølgod

DJ øst            Sif DK05470/2010 korthår tæve f. 16.03.10
2.v.                F: Kigan  M: Floh vom Heese-Holz  Opdrætter Peter Bøgholm
Ejer og fører Roger Drue, Brøndstrupvej 51, 5485 Skamby

DJ øst            Langebjerggaards Ea DK01438/2007 ruhår tæve f. 10.01.07
3.v.                F: Arche  M: Langebjerggaards Cif  Fører Bent Clemen Jensen
Opdrætter og ejer Inge-Lise og Bent Clemen Jensen, Valmuevangen 2, 2680 Solrød Strand

DJ øst            Ambi DK03549/2008 korthår tæve f. 7.02.08
4.v.                F: Græsdalens Chicago  M: Lippa  Opdrætter Orla Christensen
Ejer og fører Jakob Poulsen, Kærbøl Markvej 25, Kærbøl Mark, 6760 Ribe

DJ øst            Tessan’s Gina DK10621/2010 korthår tæve f. 22.05.10
5.v.                F: Henriksen’s Skot  M: Tessan’s Førgi Opdrætter Johan Hansen Sørensen
Ejer og fører Søren Weber, Varnæsvej 595, Ny Skovbøl, 6200 Aabenraa

DJ øst            Jalte DK09823/2009 ruhår han f.02.05.09
6.v.                F: Bommelunds Nimbus  M: Porsemosens B Ayla  Opdrætter Søren Lehnert
Ejer og fører Leif Daae, Bruntoftevej 14, Sørup, 4863 Eskilstrup

Dansk Kennel Klub, 5. vinderprøve på Sydsjælland lørdag d. 6. oktober 2012

DKK 5.pr.     Petermann’s Liva DK07031/2009 korthår tæve 2.04.09
1.v.                F: Roslins Benn  M: Petermann’s Hera Opdrætter Erik og Kirsten Petermann
Ejer og fører Poul Knudsen, Tubæk Møllevej 3, 4720 Præstø

DKK 5.pr.     Fredskovs Woodo DK11812/2008 ruhår han f. 22.005.08
2.v.                F: Skovgårdmosens Ras  M: Dutlig      Fører Søren Nielsen
Opdrætter og ejer Grete Wiese og Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup Midtsjæll. 

DKK 5.pr.     Broengen Riko 09715/2006 korthår han f. 4.05.06
3.v.                F: Hejnerup Bax  M: Broengen Mira  Opdrætter John Christensen
Ejer og fører Kaj Olsen, Masnedøvej 50 A, Masnedø, 4760 Vordingborg

DKK 5.pr.     Barmosens C Nynne 09099/2006 ruhår tæve f. 24.04.06
4.v.                F: Nick v.d.Herzogstadt  M: Ellidsbøl’s D. Liva
Opdrætter, ejer og fører Bo Christensen, Granvej 20, Neder Vindinge, 4760 Vordingborg

DKK 5.pr.     Lykkeagers Tejs DK06944/2010 ruhår han f. 5.04.10
5.v.                F: Waldmann Vom Liether-Moor  M: Lykkeagers Sheila  Opdrætter Steen Henningsen
Dan Hartvig Jacobsen, Lundsfrydsvej 9 B, 1., 2500 Valby               

Dansk Kennel Klubs vinderprøve v. Nørager søndag d. 7. oktober 2012

DKK             Bygumbakken’s A Hella DK04197/2008 ruhår tæve f. 8.02.08
1.v.                F: Frammerslev Hof  M: Nyramskov’s K. Venus
Opdrætter, ejer og fører Hardy Iversen, Bygumvej 67, 9620 Aalestrup

DKK             Kobborg’s Plet 21379/2006 ruhår han f. 5.11.06
2.v.                F: Slugten’s Fulton  M: Kobborg’s Alma  Opdrætter Niels Ole Strandby 

Ejer og fører Erik Madsen, Gefions Allé 17 A, 6705 Esbjerg Ø

DKK             Bredsgaard’s Nemo DK20482/2010 korthår han f. 14.10.2010
3.v.                F: Vasco Von Bockhöft  M: Bredsgaard’s Kimmi  Opdrætter Allan Bredsgaard
Ejer og fører Lars Kock, Bottrupvej 21, Ølsted, 8723 Løsning

DKK             Frida 02096/2006 ruhår tæve f. 7.01.06
4.v.                F: Birkemosen’s Oscar  M: Klokkemarkens Anja  Opdrætter Knud Maabjerg
Ejer og fører Hugo Schibsbye, Palleshøj 20, Lind, 7400 Herning

DKK             Hekla DK11088/2009 Ruhår tæve f. 17.05.09
5.v.                F: Egemosen’s Gonzo  M: Dambo’s Zilla  Opdrætter Henning Frandsen
Ejer og fører Morten Juul, Ahornvej 5, Ø. Bjerregrav, 8920 Randers NV

DKK             Egemosen’s  M. Sepp DK15053/2007 ruhår han f. 9.07.07
6.v.                F: Nyramskovs H. Gonzo  M: Dyrvigs K. Lola  Opdrætter Peter Jensen
Ejer og fører Knud Erik Andersen, Akacievej 20, 7900 Nykøbing M

FJDs vinderprøve i Vendsyssel lørdag d. 6. oktober 2012

FJD               Ajstrupmosens Thera DK10475/2008 ruhår tæve f. 9.05.08
1.v.                F: Springbjerglunds Milton  M: Ajstrupmosens Noa

Opdrætter, ejer og fører Finn Jensen, Ajstrup Mosevej 25, 9381 Sulsted

FJD               Tækkemandens Ayla DK11159/2007 ruhår tæve f.5.05.07
2.v.                F: Hjortlunds Basso  M: Dambos Ulla Opdrætter Frede Hovgaard
                      Ejer og fører Dan Bach, Amtsvejen 7, 8900 Randers

FJD               Hjortlunds Zuki DK10444/2007 ruhår tæve f. 8.05.07
3.v.                F: Luchs v.d.Wupperaue  M: Hjortlunds Elise  Opdrætter Jens Velling
Ejer og fører Flemming Thune-Stephensen, Møllebakken 47, 8382 Hinnerup

FJD               Kira DK12365/2009 korthår tæve f. 10.06.09
4.v.                F: Græsdalens Chicago  M: Egelundens Abelone  Opdrætter Søren Petersen
Ejer og fører Kurt Grün, Bjørnstrupvej 130, 9830 Tårs

FJD               Lykkeagers Wendy DK06947/2010 ruhår tæve f. 5.04.10
5.v.                F: Waldmann vom Liether-Moor  M: Lykkeagers Sheila
Opdrætter, ejer og føtrer Steen Henningsen, Baunshøjvej 3, Strellev, 6870 Ølgod

FJD               Giddi DK08287/2009 ruhår tæve f. 18.04.09
6.v.                F: Boss  M: Egemosens Inca  Opdrætter Anne Sophie Bass
Ejer og fører Vibeke Gude, Mosevænget 8, 7160 Tørring

FJD. Den 6. vinderprøve på Lolland søndag d. 7. oktober 2012

FJD 6.pr.       Gyvellunds Magnus DK02785/2008 ruhår han f. 17.01.08
1.v.                F: Skovgårdmosens Ras  M: Fjordgårdens Falli  Opdr. Arne Laursen
Ejer og fører Jan Feldborg, Tuse Byvej 35, Tuse, 4300 Holbæk

FJD 6.pr.       Sundby Kahles DK09534/2007 ruhår han f. 30.04.07
2.v.                F: Egemosens Gonzo  M: Fjeldsøes E.S.Zitta  Opdrætter Kim Nielsen
Ejer og fører Mikkel Petersen, Nordmarksvej 4, 4621 Gadstrup

FJD 6.pr.       Baloo DK11562/2011 korthår han f. 10.06.11
3.v.                F: Nordboen Buster  M: Trille 
Opdrætter, ejer og fører Allan Grundahl, Traneholmvej 3, Jersie, 2680 Solrød Strand

FJD 6.pr.       Bøgeskovens Mille DK03649/2007 ruhår tæve f. 20.01.07
4.v.                F: Hjortlunds Basso  M: Kragborg Mille  Opdrætter Michael Dammand
Ejer Kirsten og Morten Kaas Jespersen, Tuehuse 9, 4653 Karise  Fører Morten Kaas Jespersen

FJD 6.pr.       Igor Vom Biggesee DK06154/2009  Ruhår han f. 15.01.09
5.v.                F: Donn vom Bandorfer M: Forst-Reni v.d.Wupperaue Opdrætter Helmuth Huckestein
Ejer og fører Morten Kaas Jespersen, Tuehuse 9, 4653 Karise 

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 1 på Lolland lørdag d. 29. september 2012  

DRK 1          Jalte DK09823/2009 ruhår han f.02.05.09
1.v.                F: Bommelunds Nimbus  M: Porsemosens B Ayla  Opdrætter Søren Lehnert
Ejer og fører Leif Daae, Bruntoftevej 14, Sørup, 4863 Eskilstrup

DRK 1          Sundby Kahles DK09534/2007 ruhår han f. 30.04.07
2.v.                F: Egemosens Gonzo  M: Fjeldsøes E.S.Zitta  Opdrætter Kim Nielsen
Ejer og fører Mikkel Petersen, Nordmarksvej 4, 4621 Gadstrup

DRK 1          Birkemosens Tenna DK08591/2008 ruhår tæve f. 22.04.08
3.v.                F: Luchs v.d. Wupperaue  M: Birkemosens Donna   Opdrætter Jens Abildgård
Ejer og fører Jesper Andersen, V. Starengvej 367, 9700 Brønderslev

DRK 1          Gyvellunds Magnus DK02785/2008 ruhår han f. 17.01.08
4.v.                F: Skovgårdmosens Ras  M. Fjordgårdens Falli Opdrætter Arne Laursen
Ejer og fører Jan Feldborg, Tuse Byvej 35, Tuse, 4300 Holbæk

DRK 1          Vallumsøens Ilot 09595/2006 ruhår tæve f. 28.04.06
5.v.                F: Katholts Fini  M: Vallumsøens Alice 
Opdrætter, ejer og fører Christian Holm Pedersen, Vestergade 59, 8550 Ryomgård

DRK 1          Bøgeskovens Mille DK03649/2007 ruhår tæve f. 20.01.07
6.v.                F: Hjortlunds Basso  M: Kragborg Mille  Opdrætter Michael Dammand
Ejer Kirsten og Morten Kaas Jespersen, Tuehuse 9, 4653 Karise  Fører Morten Kaas Jespersen

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 2 på Lolland søndag d. 30. september 2012

DRK 2          Bommelunds Kura 13266/2005 ruhår tæve f. 20.06.05
1.v.                F: Athos  M: Bommelunds Lina
Opdrætter, ejer og fører Orla Didriksen, Mosevej 4, Grønnebæk, 6630 Rødding

DRK 2          Sundby Fenja 07628/2006 ruhår tæve f. 18.04.06
2.v.                F: Fredskovs Bill  M: Fjeldsøes E. S. Zitta  Opdrætter Kim Nielsen
                      Ejer og fører Steen Langkjær, Stærevej 13, 3200 Helsinge

DRK 2          Langebjerggaards Ea DK01438/2007 ruhår tæve f. 10.01.07
3.v.                F: Arche  M: Langebjerggaards Cif  Fører Bent Clemen Jensen
Opdrætter og ejer Inge-Lise og Bent Clemen Jensen, Valmuevangen 2, 2680 Solrød Strand

DRK 2          Barmosens C Nynne 09099/2006 ruhår tæve f. 24.04.06
4.v.                F: Nick v.d.Herzogstadt  M: Ellidsbøl’s D. Liva
Opdrætter, ejer og fører Bo Christensen, Granvej 20, Neder Vindinge, 4760 Vordingborg

DRK 2          Kørvel’s Bill DK14248/2010 ruhår han f. 15.07.10
5.v.                F: Max  M: Hashøjgård’s Sibbe Opdræter Ole Kørvel
                      Ejer og fører Jan Krogh Nielsen, Fasterlundvej 17, Ejstrup, 6900 Skjern

DRK 2          Kærholt Emma DK02299/2008 ruhår tæve f. 10.01.08
6.v.                F: Solo vom Oechtringer-Forst  M: Ally
Opdrætter, ejer og fører Jesper Kjærulff Hansen, Rimmervej 50, Ulsted, 9370 Hals

Korthaarklubbens vinderprøve 1 på Lolland-Falster lørdag d. 29. september 2012    

KHK 1          Skovby Boen’s Sillas 20285/2006 korthår han f.21.10.06
1.v.                F: Vaks  M: Hals Bondens Miss Molly  Opdrætter Flemming Gosvig
Ejer og fører Gorm Henriksen, Ørnevej 6, Rindum, 6950 Ringkøbing

KHK 1          Stenholt Hus’s Maddie DK22103/2008 korthår tæve f. 25.10.08
2.v.                F: Joker Ks von Jydebek  M: Staal A-Kia Opdrætter Teddy Petersen
Ejer og fører Peter T. Madsen, Løvgårdsvej 35, 2830 Virum

KHK 1          Kira DK12365/2009 korthår tæve f. 10.06.09
3.v.                F: Græsdalens Chicago  M: Egelundens Abelone  Opdrætter Søren Petersen
Ejer og fører Kurt Grün, Bjørnstrupvej 130, 9830 Tårs

KHK 1          Trille 15527/2005 korthår tæve f. 04.07.05
4.v.                F: Kamager Azi  M: Freja
Opdrætter, ejer og fører Claus Bælum, Hastrupvej 21, 4600 Køge

KHK 1          Rie Von Der Jydebæk DK01479/2009 korthår tæve f. 15.06.08
5.v.                F: Erko Engholms  M: Hera von der Jydebek  Opdrætter Claus-Peter Andresen
Ejer og fører Uffe Søndergaard, Højbjerg Huse 34, 8840 Rødkjærsbro

KHK 1          Nuser DK11627/2007 korthår tæve f. 02.06.07
6.v                 F: Pan  M: Lærkevejen Rosa  Opdrætter Mogens Hartmann             
Ejer og fører Frits Olsen, Højsagervej 12, Højsager, 3480 Fredensborg

Korthaarklubbens vinderprøve 2 på Lolland-Falster lørdag d. 29. september 2012

KHK 2          Petermann’s Jolly DK08542/2007 korthår tæve f. 18.04.07
1.v.                F:  Hejnerup Bax  M: Petermanns Gaia            Fører Erik Petermann
Opdrætter og ejer: Kirsten og Erik Petermann, Søndergade 44, 6670 Holsted

KHK 2          Nordboen Nelli 11434/2005 korthår tæve f. 25.05.05
2.v                 F: Strødams Bono  M: Nordboen Mille  Opdrætter Søren Andersen
Ejer og fører Birte Johansen, Dengsøvej 11, Vester Velling, 8860 Ulstrup

KHK 2          Henriksen’s Tino DK04851/2008 han f. 03.03.08
3.v                 F: Hejnerup Bax  M: Henriksens Mia Opdrætter Kim Henriksen  Fører Jeff Jacobsen
Ejer Lene Engholm og Jeff Jacobsen, Lergravsvej 55, Grandløse, 4300 Holbæk

KHK 2          Broengen Riko 09715/2006 korthår han f. 04.05.06
4.v.                F: Hejnerup Bax  M: Broengen Mira      Opdrætter John Christensen
Ejer og fører Kaj Olsen, Masnedøvej 50 A, 4760 Vordingborg

KHK 2          Linda DK09060/2008 korthår tæve f. 25.04.08
5.v.                F: Vaks  M: Vesterviggårds Kiki
Opdrætter, ejer og fører Ventzislav Simeonov Valtchinov, Vardevej 34, 6880 Tarm 

Dansk Münsterländer Klubs vinderprøve i Midtjylland søndag d. 30. september 2012

DMK            Fuglevangs Heiki DK00525/2007 kleiner münsterländer tæve f. 16.12.06
1.v.                F: Hedeskovs Amogo  M: Fuglevangs Freya
Opdrætter, ejer og fører John Hilmer Hansen, Fanøvej 7, 4060 Kr. Såby

DMK            Fuglevangs Kiki DK09224/2009 kleiner münsterländer tæve f. 20.04.09
2.v.                F: Chip Eben-Ezer  M: Fuglevangs Heiki  Opdrætter John Hilmer Hansen
Ejer og fører Kenneth Hansen, Tåstrup Hovedgade 154, 1., 2630 Tåstrup

DMK            Dosty 05431/2006 kleiner münsterländer han f. 12.03.06
3.v.                F: Horsias Gonzo  M: Donna  Opdrætter Kristian Jensen
Ejer og fører John Mathiasen, Gøgeurten 16, 7500 Holstebro

DMK            Ichelle Indira v.d. Chesannehof DK16581/2009 kleiner münsterländer tæve f.15.04.09
4.v.                F: Fedja v. Menkema  M: Mille  Opdrætter Mentrop-Joosten
Ejer og fører Michael Østergaard

DMK            Fuglevangs Hector DK00523/2007 kleiner münsterländer
5.v.             F: Hedeskovs Amogo  M: Fuglevangs Freya Opdrætter John Hilmer Hansen
Ejer og fører Henrik Hansen, Gilsagervej 26, 4100 Ringsted

DMK            Hedeskovs Henna DK17073/2010 kleiner münsterländer tæve f. 04.09.10
6.v.             F: Uldjydens Heino  M: Bonjamis Donna
Opdrætter, ejer og fører Johannes Mørch, Pindstrupvej 19, 8410 Rønde

5-klubbens vinderprøve på Vestsjælland søndag d. 30. september 2012

5.klub            Sjørslevs Dodo DK16480/2008 langhåret hønsehund tæve f. 21.07.08
1.v.                F: Soudo-Kays Albert  M: Bine Opdrætter Holger Pedersen
Ejer og fører Leif Hansen, Skødstrupvej 13, 9550 Mariager

5-klub            Sjørslevs Chili   langhåret hønsehund
2.v.                Opdrætter Holger Pedersen
Ejer og fører Børge Wendt Wæverstrøm, Gjelstenåsen 27, 3650 Ølstykke

5-klub            Sjørlevs Etta DK 09048/2010 langhåret hønsehund tæve f. 28.04.10
3.v.                F: Endo Von Heek  M: Bine
Opdrætter, ejer og fører Holger Pedersen, Højvangsvej 21, Brundby, 8305 Samsø

5-klub            Sony DK07664/2009 gammel dansk hønsehund han f. 7.04.09
4.v.                F: Nikon  M: Flade Revdal Dine  Opdrætter Rene Sørig
Ejer og fører Marianne Hummelgaard, Rolighedsvej 3, 8500 Grenå 

 

Senest opdateret: Mandag, 15. oktober 2012 09:59
 

Kalender

2018
2019
2020