Hjem Arkiv Resultater Placerede hunde på vinderprøverne 2006
Placerede hunde på vinderprøverne 2006 Udskriv Email
Torsdag, 21. januar 2010 00:00

ENGELSKE RACER

Danmarksmesterskabet 2006

1. vinder og Danmarksmester

DKK Fugledes Yatsi 09740/2002 pointer tæve 20.05.02 s/h
2.v. F; Vestfjorddalens Black Luck M: Fugledes Snert
Opdr., ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Borupgaard, 9480 Løkken

2.vinder

DKK Heegårds Q Randi 09759/2001 engelsk setter tæve 08.05.01 tri
1.v. F: Huntingfield Harvard 23075/98 M: Nevertoppens D Gro 01051/97
Opdr., ejer og fører Jørgen Heegård Nielsen, Foldagervej 5, 8883 Gjern

3.vinder

DJ Øst Ringlias Aura N06512/2003 pointer tæve 08.01.03 g/h
4.v. F: Vestfjorddalens Paco M: Fugledes Ultra Opdrætter Anton Ringøen
Ejer og fører Søren Mulvad Johansen, Søvejen 23 D, 8752 Østbirk

4. vinder

FJD Fugledes Dirch 05625/2004 pointer han 18.03.04 sort
2.v. F: Uskon Pikkumusta FIN 24612/95 M: Fugledes Snert 06508/95
Opdr., ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Borupgaard, 9480 Løkken

5. vinder

DKK Fugledes Vento 12610/2001 pointer han 23.06.01 s/h
3.v. F: Vestfjorddalens Black Luck M: Fugledes Snert Opdrætter Kennel Fuglede
Ejer og fører Aksel Nielsen, Svanninge Huse 31, 5600 Faaborg

6. vinder

DJ Øst Ibber 15123/2001 irsk setter han 11.08.01 rød
1.v. F: Klippeøens Riff 04423/96 M: Tessa 10687/93 Opdrætter Helge Knudsen
Ejer og fører Tony Andersen, Enighedsvej 3, 4300 Holbæk

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest

DJ vest Kiwi 07623/98 irsk setter tæve 16.03.98 rød
1.v. F: Klippeøens Riff M: Thes, Opdrætter Kim Jacobsen
Ejer og fører Jan K. Lorentsen, Faurbjergvej 21, 4300 Holbæk

DJ Vest Astrup's Sif 09602/99 pointer tæve 02.05.99 sort/hvid
2.v. F: Öbs Try S 28771/91 M. Freja, Opdrætter Aage Christiansen
Ejer Søren Lassen, H. C. Davidsensvej 5, 6270 Tønder Fører Flemming Sørensen

DJ Vest Østkystens Minette 03156/2003 engelsk setter tæve 04.02.03 fref
3.v. F: Nordvestjydens Martell M: Østkystens Leika
Opdrætter, ejer og fører Poul Rasmussen, Bolle Engvej 94, 9330 Dronninglund

DJ Vest PVNs Poker 15398/99 breton han 06.08.99 hv/or
4.v. F: Claes M: Keerens Nicky, Opdrætter Poul V. Nielsen
Ejer Thomas Klit, Hallundbækvej 3, Blåhøj, 7330 Brande Fører Knud Klit

DJ Vest Flemløses Amanda 04672/2000 pointer tæve 14.03.00 g/h
5.v. F: Texas av Frygne M. Mjølners Freja Opdrætter Ib Eriksen
Ejer og fører Jens Have, Grønneled 2, Mejrup Kirkeby, 7500 Holstebro

Danmarks Jægerforbund Vinderprøve Øst

DJ Øst Ibber 15123/2001 irsk setter han 11.08.01 rød
1.v. F: Klippeøens Riff 04423/96 M: Tessa 10687/93, Opdrætter Helge Knudsen
Ejer og fører Tony Andersen, Enighedsvej 3, 4300 Holbæk

DJ Øst Skovlykke Hilti 04407/2003 irsk setter tæve 05.03.03 rød
2.v. F: Greif M. Skovlykkes Donna
Opdr., ejer og fører Erling Christensen, Bremerskovvej 187, 5550 Langeskov

DJ Øst Flanny 15407/99 irsk setter tæve 06.08.99 rød
3.v. F: Klippeøens Riff M: Thes
Opdr., ejer og fører Kim Jacobsen, Højlystvej 23, 4300 Holbæk

DJ Øst Ringlias Aura N06512/2003 pointer tæve 08.01.03 g/h
4.v. F: Vestfjorddalens Paco M: Fugledes Ultra, Opdrætter Anton Ringøen
Ejer og fører Søren Mulvad Johansen, Søvejen 23 D, 8752 Østbirk

DJ Øst PVN's Unac 06597/2003 breton han 29.03.03 hv/or
5.v. F: Paragos Zico 10265/2002 M: PVNs Pia Opdrætter Poul V. Nielsen
Ejer Niels A. Nielsen, Kometvej 29, 6230 Rødekro Fører Aksel Spangsberg

DJ Øst Indy 15120/2001 irsk setter han 11.08.01 rød
6.v. F: Klippeøens Riff 04423/96 M: Tessa 10687/93 Opdrætter Helge Knudsen
Ejer og fører Ole Halberg, Skovbovej 73, 4632 Bjæverskov

Dansk Kennel Klubs vinderprøve i Sønderjylland

DKK Heegårds Q Randi 09759/2001 engelsk setter tæve 08.05.01 tri
1.v. F: Huntingfield Harvard 23075/98 M: Nevertoppens D Gro 01051/97
Opdr., ejer og fører Jørgen Heegård Nielsen, Foldagervej 5, 8883 Gjern

DKK Fugledes Yatsi 09740/2002 pointer tæve 20.05.02 s/h
2.v. F; Vestfjorddalens Black Luck M: Fugledes Snert
Opdr., ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Borupgaard, 9480 Løkken

DKK Fugledes Vento 12610/2001 pointer han 23.06.01 s/h
3.v. F: Vestfjorddalens Black Luck M: Fugledes Snert Opdrætter Kennel Fuglede
Ejer og fører Aksel Nielsen, Svanninge Huse 31, 5600 Faaborg

DKK Østkystens Leika 09624/98 engelsk setter tæve 24.04.98 trefarvet
4.v. F: Hagalidens Klint M: Nordvestjydens Flicka
Opdrætter Ingerlise og Poul Rasmussen
Ejer og fører Lars Drongstrup, Østergade 18, 7361 Ejstrupholm

DKK Senja's G. Shjanne 11679/2001 engelsk setter 12.06.01 hv/rø
5.v. F: Senja's C Feuda M. Bjergagers Sasja
Opdr., ejer og fører Erling Clausen, Stratvej 11, Sejstrup, 6740 Bramming

DKK Niholys I Sam 07912/2003 pointer han 25.04.03 g/hv
6.v. F: Astrups Frijs M: Astrups Nadia
Opdr., ejer og fører Niels Holger Lykke, Kratvej 2, Haslund, 6760 Ribe

Dansk Kennel Klub Den 5. vinderprøve ved Vildbjerg

DKK 5.pr. Treff 21421/2004 pointer han 01.10.04 sort/hvid
1.v. F: Zar M. Oxspring Rose Opdrætter Michael Konstatin Voegeding
Ejer og fører N. P. Olesen, Frederiksdal allé 10 B, 7800 Skive

DKK 5.pr. Zoko 03923/98 pointer han 19.02.98 brun/hvid
2.v. F: Spurvfugldalens Es M: Ziba
Opdr., ejer og fører Erik Henrichsen Aarø, Hjaltesvej 45, 7800 Skive

FJDs vinderprøve i Vendsyssel

FJD Zolo 10076/2002 breton han 27.05.02 hv/or
1.v. F: Odinvejs Django 08614/94 M: Zila 07949/98
Opdr., ejer og fører Sven Bjerg, Bakken 145, 7441 Bording

FJD Fugledes Dirch 05625/2004 pointer han 18.03.04 sort
2.v. F: Uskon Pikkumusta FIN 24612/95 M: Fugledes Snert 06508/95
Opdr., ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Borupgaard, 9480 Løkken

FJD Reintoft HB Gaby 04657/2001 pointer tæve 07.03.01 S/hv
3.v. F: Alsbjergs Jeppe 13789/91 M: Reintoft T. Erikka 14418/95, Opdrætter Thorkild Reintoft
Ejer og fører Bent Boesen, Solbakken 11B, 7730 Hanstholm

FJD Siv 07913/2004 engelsk setter tæve 15.04.04 hv/s
4.v. F: Toby de Lécho de la Fôret 09649/2002 M: Senjas C. Kit 13689/97, Opdrætter Mads Andersen
Ejer og fører Thomas Klit, Hallundbækvej 3, 7330 Brande

FJD Fugledes Black Joker 06832/2003 pointer han 06.04.03 g/hv
5.v. Uskon Pikkumusta 24612/95 M: Fugledes Snert 06504/95, Opdrætter Kennel Fuglede
Ejer og fører Jes Krag, Stenderupvej 88, 9870 Sindal

FJD Nordvestjydens Sawa 10022/2001 engelsk setter tæve 12.05.01 hv/r
6.v. F: Nordvestjydens Martell 27821/91 M: Nordvestjydens Nina 26851/93
Opdr., ejer og fører Kurt Nedergaard, Efterskolevej 37, 7950 Erslev

Dansk Pointer Klubs vinderprøve

DPK Fugledes Yatsi 09740/2002 pointer tæve 20.05.02 s/h
1.v. F; Vestfjorddalens Black Luck M: Fugledes Snert
Opdr., ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Borupgaard, 9480 Løkken

DPK Makeos Mai 15167/99 pointer tæve 04.08.99 g/hv Opdrætter Orla Esmann
2.v. F: Metrinelunds Rolf 23908/95 M: Stormosens Ann 22208/92
Ejer og fører Hugo Nielsen, Østerhovedvej 13, 7480 Vildbjerg

DPK Villetoftes Raja 08310/2002 pointer tæve 01.05.02 g/hv
3.v. F: Villestoftes Roy M: Stødkildes Rikke, Opdrætter Gunnar Larsen
Ejer og fører Svend Buchhave, Ståbyvej 13, 5672 Broby

DPK Fugledes Dirch 05625/2004 pointer han 18.03.04 sort
4.v. F: Uskon Pikkumusta FIN 24612/95 M: Fugledes Snert 06508/95
Opdr., ejer og fører Flemming Fuglede Jørgensen, Borupgaard, 9480 Løkken

DPK Idimun Rona 22631/2004 pointer tæve 03.07.04 g/hv
5.v. F: Rado De Saint Claire SHSB 592171 M: Takese Randi JRP79391PO
Opdrætter Nebojsa Petrovic
Ejer og fører Aage Christiansen, Astrup allé 1, 7870 Roslev

DPK Ringlias Aura N06512/2003 pointer tæve 08.01.03 g/h
6.v. F: Vestfjorddalens Paco M: Fugledes Ultra Opdrætter Anton Ringøen
Ejer og fører Søren Mulvad Johansen, Søvejen 23 D, 8752 Østbirk

Engelsk Setter Klub i Danmarks vinderprøve

ESK Heegårds Q Randi 09759/2001 engelsk setter tæve 08.05.01 tri
1.v. F: Hunti ngfield Harvard 23075/98 M: Nevertoppens D Gro 01051/97
Opdr., ejer og fører Jørgen Heegård Nielsen, Foldagervej 5, 8883 Gjern

ESK Senja's G. Shjanne 11679/2001 engelsk setter 12.06.01 hv/rø
2.v. F: Senja's C Feuda M. Bjergagers Sasja
Opdr., ejer og fører Erling Clausen, Stratvej 11, Sejstrup, 6740 Bramming

ESK Bjerndrup's Blanco 08372/2004 engelsk setter tæve 12.04.04 hv/rø
3.v. F: Senja's C. Feuda 13693/97 M: Nordvestjydens Anja 13176/97
Opdrætter Gert Clausen
Ejer og fører Sven Aage Vad, Gørdingvej 5, 6740 Bramming

ESK Bjergagers Skarp 13185/2003 engelsk setter han 21.06.03 tri
4.v. F: Senja's D. Prins Flaks 17585/99 M: Bjergagers Pletten 14353/97
Opdrætter Asger Stein
Ejer og fører Per Olsson, Pilehavevej 15, 4983 Dannemare

ESK Senja's Ilex 07261/2003 engelsk setter han 12.04.03 tri
5.v. F: Tværgaard's Black Bussan 20025/96 M: Bjergagers Sasja 14537/95, Opdrætter Kennel Senja
Ejer og fører Ulrik Nielsen, Alstedvej 71, 4173 Fjenneslev

ESK Senja's Jena 15175/2003 engelsk setter tæve 10.07.03 hv/s
6.v. F: Senja's D. Prins Flaks M: Senja's Columbine, Opdrætter Kennel Senja
Ejer og fører Jørn Morthorst, Stavnsagervej 47 A, 6760 Ribe

Dansk Irsksetter-Klubs vinderprøve

DISK Tilde 02064/2000 irsk setter tæve 23.01.00 rød
1.v. F: Grif 10680/93 M: Rosendales Diksie 08803/03, Opdrætter Henrik Berg
Ejer og fører Ole Schmidt, Skovstræde 17, 4880 Nysted

DISK Indy 15120/2001 irsk setter han 11.08.01 rød
2.v. F: Klippeøens Riff 04423/96 M: Tessa 10687/93, Opdrætter Helge Knudsen
Ejer og fører Ole Halberg, Skovbovej 73, 4632 Bjæverskov

DISK Ibber 15123/2001 irsk setter han 11.08.01 rød
3.v. F: Klippeøens Riff 04423/96 M: Tessa 10687/93, Opdrætter Helge Knudsen
Ejer og fører Tony Andersen, Enighedsvej 3, 4300 Holbæk

DISK Chiss 15466/2003 irsk setter 19.07.03 rød
4.v. Sheantillagh Glenn 03659/2002 M: Englyst Canel 21252/97, Opdr. Jørgen Jensen
Ejer og fører Flemming Vilslev, Tjæreborg Stationsvej 15, 6731 Tjæreborg

DISK Rosendales Sam 09115/2002 irsk setter han 13.05.02 rød
5.v. F: Klippeøens Riff 04423/96 M: Rosendales Diana 08802/93
Opdr., ejer og fører Edvard Holm, Egeskovgade 16, 5772 Kværndrup

DISK Rosendales Frida 09149/2002 irsk seter tæve 15.05.02 rød
6.v. F: Klippeøens Riff 04423/96 M: Rosendales Diana 08802/93, Opdrætter Edvard Holm
Ejer og fører Helge Knudsen, Radbyvej 27, 5792 Årslev

Dansk Gordonsetter Klubs vinderprøve

DGSK Troldmarkens Chicko 01994/2000 gordonsetter han 16.01.00 sbt
1.v. F: Åens Junge M: Åens Frk. Freja, Opdrætter Kristian Frøkjær
Ejer og fører Lorenz Clemmensen, Povlskrovej 36, Uge, 6360 Tinglev

DGSK Ronja 09837/2002 gordonsetter tæve 21.06.02 sbt
2.v. F: Scott M: Lisa, Opdrætter Anton Dahl
Ejer og fører Søren Brøndum Thygesen

DGSK Åens Kalle Kluivert 12941/2000 gordonsetter han 24.06.00 sbt
3.v. F: Åens X-tra Luffe M: Rypebrinkens Isa
Opdr., ejer og fører Erik Petersen, Hedevænget 11, 8800 Viborg

Dansk Breton Klubs vinderprøve

DBK Midtvejs Bonni 04113/2004 breton tæve 22.02.04 hv/so
1.v. F: Mack Intosh d.l.Mur Haille Au Loup 188835/22291 M: Midtvejs Nadine 20470/99
Opdr., ejer og fører Karsten Hinnerup, Kærvej 73, 7900 Nykøbing M

DBK Syrach 10574/2001 breton han 30.05.01 hvid/orange
2.v. F: Marco 13865/97 M: Langvads Linka 09803/95, Opdrætter Torben Andreasen
Ejer og fører Jan Nielsen, Troelstrupvej 9, 7490 Aulum

DBK Midtvejs Tresor 01908/98 breton tæve 19.01.98 hvid/sort
3.v. F: Ideal Du Bois De Vauchelles lof 171858 M: Midtvejs Perine 09749/94, Opdrætter Karsten Hinnerup
Ejer og fører Brian Hinge Krog, Lykken 13, Krejbjerg, 7870 Roslev

DBK Stevnsåens Mille 02054/2002 breton tæve 24.01.02 hvid/sort
4.v. F: Odinvejs Django 08614/94 M: Stevnsåens Emma 05088/98, Opdrætter Poul Vestervang
Ejer og fører Kell Petersen, Uranienborg allé 13, 2860 Søborg

DBK PVN's Uffe 10234/2003 breton han 16.05.03 hvid/orange
5.v. F: PVN's Marquis 19780/96 M. Pamela de Keranlouarn 17807/2000
Opdr., ejer og fører Poul V. Nielsen, Holmvej 6, 6200 Aabenraa

DBK Frej 18900/99 breton han 04.10.99 kastaniebrun
6.v. F: Laban 12495/93 M: Sif 12691/99, Opdrætter Claus Nielsen
Ejer og fører Flemming Sørensen, Eriknaurvej 53, 8700 Horsens 

KONTINENTALE RACER

Danmarksmesterskabet 2006

1. vinder og Danmarksmester

DJ Øst Skovgårdmosens Hekta 03888/2002 ruhår tæve 03.03.03 grm
4.v. F: Østjydens A Boss 02620/93 M: Britt 05834/96
Opdr., ejer og fører Kurth Sørensen, Gadsbøllevej 25, 5492 Vissenbjerg

2.vinder

DJ Øst Faust 12226/2003 korthår han 13.06.03 bsmb
2.v. F: Nordboen Kalle M: Wanstrups Pab Opdrætter Kim Staal Nielsen
Ejer og fører René Jørgensen, Nykøbingvej 22, 4990 Sakskøbing

3. vinder

DKK 5.pr. Klokkemarkens Adam 14862/98 ruhår han 12.06.98 brunspættet
2.v. F: Zisko vom Zenngrund M: Asta vom Hirschwald Opdrætter Frank Mortensen
Ejer og fører Kjær Poulsen, Galtenvej 11, 8670 Låsby

4. vinder

DJ Vest Toes Brahms 16247/98 korthår han 30.07.98 bsp
5.v. F: Tell M: Nordboen Ziggi Opdrætter Kurt Grün
Ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovgårdsvej 28, 9370 Hals

5. vinder

KHK 1B Hals Bondens Sasha 08546/2001 korthår tæve 05.05.01 bsmb
1.v. F: Toes' Brahms M: Dinna
Opdr. ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovgårdsvej 28, 9370 Hals

6. vinder

FJD Fuglevangs Farro 04950/2003 kl. münsterl. han 09.03.03
2.v. F: Illebølles Arco 10085/95 M: Birka vom Heeker Eichengrund 02441/97
Opdrætter John Hansen
Ejer og fører Brian Tang Vestergaard, Margrethehåbsvej 41, 4000 Roskilde

Danmarks Jægerforbund Vinderprøve Vest

DJ Vest Lykkeagers Donna 09715/2002 ruhår tæve 28.05.02 brun
1.v. F: Kragborg Uniq M: Monic
Opdr., ejer og fører Svend Henningsen, Hjertingvej 29, 6800 Varde

DJ Vest Hjortlund´s Basso 15238/2004 ruhår han 15.07.04 bsk
2.v. F: Luchs III v.d.Wupperaue M. Hjortlunsd Elise, Opdrætter Jens Velling
Ejer og fører Brian Søgaard, Søndervold 143, 7200 Grindsted

DJ Vest Soffi 04925/2001 ruhår tæve 11.03.01 bsp
3.v. F: Engholms Viggo M: Jo, Opdrætter Jørgen T. Mortensen
Ejer og fører Flemming Larsen, Junivej 11, Andrup, 6705 Esbjerg Ø

DJ Vest Hals Bondens Riff 08553/2001 korthår han 05.05.01 bsmb
4.v. F: Toes Brahms M: Dinna, Opdrætter Karl Georg Kristensen
Ejer og fører Niels J. Jørgensen, Morsbølvej 76, 7200 Grindsted

DJ Vest Toes Brahms 16247/98 korthår han 30.07.98 bsp
5.v. F: Tell M: Nordboen Ziggi, Opdrætter Kurt Grün
Ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovgårdsvej 28, 9370 Hals

DJ Vest Hjortlunds Ellie 19440/99 ruhår tæve 18.10.99 bsp
6.v. F: Gero vom Balzplatz M;: Hjortlunds Rosett, Opdrætter Jens Velling
Ejer og fører Ib Jacobsen, Illervej 28, 6310 Broager

Danmarks Jægerforbund Vinderprøve Øst

DJ Øst Stevnsboens A (Es) 08971/2000 korthår han 14.05.00 bsmb
1.v. F: Rømøs Khan M: Hvedbjergs Candy
Opdr., ejer og fører Claus Søgaard, Skovvejen 7, 4660 St. Heddinge

DJ Øst Faust 12226/2003 korthår han 13.06.03 bsmb
2.v. F: Nordboen Kalle M: Wanstrups Pab, Opdrætter Kim Staal Nielsen
Ejer og fører René Jørgensen, Nykøbingvej 22, 4990 Sakskøbing

DJ Øst Langebjerggaards Django 12267/2004 ruhår han 28.05.04 bsk
3.v. F: Charlie M: Langebjerggaards Cif
Opdr., ejer og fører Bent C. Jensen, Valmuevangen 2, 2680 Solrød

DJ Øst Skovgårdmosens Hekta 03888/2002 ruhår tæve 03.03.03 grm
4.v. F: Østjydens A Boss 02620/93 M: Britt 05834/96
Opdr., ejer og fører Kurth Sørensen, Gadsbøllevej 25, 5492 Vissenbjerg

DJ Øst Kamagers Azi 13778/2000 korthår han 22.07.00 bsmb
5.v. F: Cliff M: Hakkemosens Ajva, Opdrætter Klaus Burom
Ejer og fører Allan Grunddahl, Tranemoseholmsvej 3, 2680 Solrød Strand

DJ Øst Saltofte Eicka 17576/97 kl. münsterl. Tæve 12.08.97 bsk
6.v. F: Illebølles Arco M: Bonnie, Opdrætter Palle Larsen
Ejer og fører Arne Nielsen, Fredensvej 17, 4295 Stenlille

Dansk Kennel Klubs vinderprøve ved Nørager

DKK Egemosens C Emma 01920/99 ruhår tæve 23.01.99 gråmeleret
1.v. Østjydens A. Boss M: Tanja, Opdrætter Peter Jensen
Ejer og fører Ole N. Andersen, Østerled 17, Udbyhøj, 8970 Havndal

DKK Egemosens Enok 00992/2001 ruhår han 30.12.00 brun
2.v. F: Vallumsøens Rass M: Tanja
Opdr., ejer og fører Peter Jensen, Mosevænget 8, 7160 Tørring

DKK Birkebæks Donna 11386/2002 ruhår tæve gråmeleret
3.v. F: Hjortlunds Gismo M: Ørbækskovens E. Ronja, Opdrætter Knud Søndergaard
Ejer og fører Knud Erik Thomsen, Tujavej 35, 7400 Herning

DKK Birkemosens Oscar 13650/2004 ruhår han 13.06.04 brunskimmel
4.v. F: Lupo vom Gehrenberg M: Hjortlunds Zita
Opdr., ejer og fører Jens Abildgård, Vester Boulevard 6, 7200 Grindsted

DKK Frammerslevs Hof 01995/2002 ruhår han 25.12.01 gråmeleret
5.v. F: Langholms Tyson M: Frammerslev Sussi, Opdrætter Jens Henriksen
Ejer og fører Martin Sundstrup, Stationen 5, 8830 Tjele Fører Erik Petersen

DKK Theibelgårds Vitus 15492/2002 gammel dansk hønsehund 14.08.02 hvid med brune
6.v. F: Nihøje Pelle M: Thorkildsens Muninn
Opdr., ejer og fører Jørgen Gerstrøm, Ildvedvej 4, 7160 Tørring

Dansk Kennel Klub Den 5. vinderprøve på Lolland

DKK 5.pr. Petermanns Holly 8759/2003 korthår tæve 01.05.03 bsmb
1.v. F: Nordboen Costa M: Petermanns Candy, Opdrætter Kirsten og Erik Petermann
Ejer og fører Poul Knudsen, Tubæk Møllevej 3, 4720 Præstø

DKK 5.pr. Klokkemarkens Adam 14862/98 ruhår han 12.06.98 brunspættet
2.v. F: Zisko vom Zenngrund M: Asta vom Hirschwald, Opdrætter Frank Mortensen
Ejer og fører Kjær Poulsen, Galtenvej 11, 8670 Låsby

DKK 5.pr. Bredsgaards Gryff 10043/2002 korthår han 24.05.02 bsmb
3.v. F: Mejlby Bossi M: Bredsgaards Ann, Opdrætter Allan Bredsgaard
Ejer og fører Kim Schrøder, Vestergade 37, 6230 Rødekro

DKK 5.pr. Søagers Birko 11156/2000 kl.münsterl. han 11.06.00 brunskimlet
4.v. F: Max M: Inka vom Hesseltal, Opdrætter Jens R. Jensen
Ejer og fører Karl Henrik Hamann, Højgårdsvej 6, 7441 Bording

DKK 5.pr. Hera 08956/2004 ruhår tæve 21.04.04 lys-skimmel
5.v. F: Kragborg Graff M: Bine
Fører Lars Helbo, Opdrætter og ejer Gitte Albrechtsen, Møllestranden 33, 5450 Otterup

DKK 5.pr. Charlie 11993/2002 ruhår han 18.06.02 brunspættet
6.v. F: Kragborg Graff M: Hørupholms Cleo, Opdrætter Bent Jensen
Ejer og fører Anders Due, Bjerrevej 413, 7130 Juelsminde

FJDs vinderprøve i Vendsyssel

FJD Nordboens Buster 09279/2002 korthår han 13.05.02 bsmp
1.v. F: Tørnquists Skipper 07996/98 M: Nordboen Mille 23070/97, Opdrætter Søren Andersen
Ejer og fører Jens Bak, Dybetsgade 7, 9700 Brønderslev

FJD Slugten's Fulton 07043/2000 ruhår han 18.04.00 grm
2.v. F: Zaco 21490/91 M: Lissner's B Etna 04046/93
Opdr., ejer og fører Bo B. Jensen, Sletten 91, 6800 Varde

FJD Chanell 07847/2002 korthår tæve 23.04.02 bmba
3.v. F: Toes Brahms M: Aja
Opdr., ejer og fører Hans Martin Christensen, Muskatvænget 17, 6360 Tinglev

FJD Rotuas H-Troja 10542/2003 kl. münsterl. Hn 11.11.02 br/hv
4.v. F: Trøjborgs Joker 22150/95 M: Rotuas D-Maerqaux NKK 14655/97, Opdrætter Tore Roed og Beate Heidenreich
Ejer og fører Carsten Trøjborg, Gl. Egebjergvej 31, 8700 Horsens

FJD Teis 08962/2000 ruhår han 12.05.00 BS
5.v. F: Kragborg Nixon 07178/93 M. Aakjærs Malu 21961/95 Opdr. Sv. Erik Jørgensen
Ejer og fører Michael Riis Jensen, Rughaven 6, 9320 Hjallerup

FJD Hjortlund's Minna 15245/2004 ruhår tæve 15.07.04 B/sk
6.v. F: Luchs III v.d.Wupperau ZDD 186754 M: Hjortlunds Elise 19441/99, Opdrætter Jens Velling
Ejer og fører Jonas Klattrup, Birkevej 4, 9370 Hals

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 1

DRK 1 Kragborg Mille 07137/2001 ruhår tæve 11.04.01 grm
1.v. F: Østjydens A. Boss 02620/93 M: Pimens Fia 25109/96, Opdrætter Anders Due
Ejer og fører Michael Dammand, Bøgeskovvejen 6, 7130 Juelsminde

DRK 1 Grøvtens Shima 09773/2001 ruhår tæve 04.05.01 grm
2.v. F: Langholm's Tyson 12151/96 M: Grøvtens Blondie 28147/94, Opdrætter Johs Hansen
Ejer og fører Poul Erik Jacobsen, Skovsbovej 53, Nårup, 5690 Tommerup

DRK 1 Slugten's Fulton 07043/2000 ruhår han 18.04.00 grm
3.v. F: Zaco 21490/91 M: Lissner's B Etna 04046/93
Opdr., ejer og fører Bo B. Jensen, Sletten 91, 6800 Varde

DRK 1 Birkemosen's Donna 03421/2002 ruhår tæve 23.02.02 grm
4.v. F: Hjortlunds Gismo 19435/99 M: Hjortlunds Zita 07244/98
Opdr., ejer og fører Jens Abildgaard, Vestre Boulevard 6, 7200 Grindsted

DRK 1 Katholts Fini 04575/2001 ruhår han 08.03.01 grm
5.v. F: Lord vom Liether-moor ZDD 176475 M: Agnes 06188/98, Opdrætter Eline Noisen
Ejer og fører Uffe Bech Andersen, Horsevang 17, 2740 Skovlunde

DRK 1 Hjortlund's Minna 15245/2004 ruhår tæve 15.07.04 B/sk
6.v. F: Luchs III v.d.Wupperau ZDD 186754 M: Hjortlunds Elise 19441/99, Opdrætter Jens Velling
Ejer og fører Jonas Klattrup, Birkevej 4, 9370 Hals

Dansk Ruhår Klubs vinderprøve 2

DRK 2 Esmann's H Mads 14861/99 ruhår han 07.07.99 bsp
1.v. F: Bækmarkens Chang 16424/92 M: Esmann's Fiffe 28628/95, Opdrætter Erik & Kirsten Esmann
Ejer og fører Jens Esmann, Flødstrupvej 15, 540 Ullerslev

DRK 2 Skovgårdmosens Hekta 03888/2002 ruhår tæve 03.03.03 grm
2.v. F: Østjydens A Boss 02620/93 M: Britt 05834/96
Opdr., ejer og fører Kurth Sørensen, Gadsbøllevej 25, 5492 Vissenbjerg

DRK 2 Kragborg Ezau 07143/2001 ruhår han 11.04.01 grm
3.v. F: Østjydens A. Boss 02620/93 M: Pimens Fia 25109/96, Opdrætter Anders Due
Ejer og fører Lars Helbo, Møllestranden 33, 5450 Otterup

DRK 2 Isa 06385/2002 ruhår tæve 23.03.02 grm
4.v. F: Hjortlunds Gismo 19435/99 M: Bine 07000/98 Opdrætter Gitte Albrechtsen
Ejer og fører Steen Langkjær, Stærevej 13, 3200 Helsinge

DRK 2 Birkemosen's Didde 21039/2003 ruhår tæve 14.11.03 B/SK
5.v. F: Hjortlunds Gismo 19435/99 M: Hjortlunds Zita 07422/98 , Opdrætter Jens Abildgaard
Ejer og fører Tommy Westergaard, Roagervej 364, 6760 Ribe

DRK 2 Ras 03886/2002 ruhår han 03.03.02 grm
6.v. F: Østjydens A Boss 02620/93 M: Britt 05834/96, Opdrætter Kurth Sørensen
Ejer og fører Peter Dueholm, Hvilhusvej 31, 8970 Havndal

Korthårklubbens vinderprøve 1A

KHK 1A Kamagers Azi 13778/2000 korthår han 22.07.00 bsmb
1.v. F: Cliff M: Hakkemosens Ajva, Opdrætter Klaus Burom
Ejer og fører Allan Grunddahl, Tranemoseholmsvej 3, 2680 Solrød Strand

KHK 1A Kigan 09751/2002 korthår han 10.05.02 brun
2.v. F: Nordboen Kalle M: Bolette
Opdr., ejer og fører Roger Drue, Brøndstrupvej 51, 5485 Skamby

KHK 1A Stevnsboens A (Es) 08971/2000 korthår han 14.05.00 bsmb
3.v. F: Rømøs Khan M: Hvedbjergs Candy
Opdr., ejer og fører Claus Søgaard, Skovvejen 7, 4660 St. Heddinge

KHK 1A Kluivert 10713/2003 korthår han 27.05.03 brun
4.v. F: Aslak M: Stella Opdrætter Flemming Thomassen
Ejer og fører Leif Hansen, Skrødstrupvej 13, 9550 Mariager

KHK 1A Nørre Skindbjergs Steffi 01555/2002 korthår tæve 10.01.02 bsmb
5.v. F: Søborggårds Max M: Bislevs Soffi Opdrætter Jacob Bislev
Ejer og fører Poul Bislev, Houvej 356, 9362 Gandrup

KHK 1A Øster Stillings Dixi 13204/2003 korthår han 22.06.03 bsmb
6.v. F: Bredsgaards Elk M: Bokbjerggårds Leika
Opdr., ejer og fører Finn Nielsen, Disagervej 18, 4200 Slagelse

Korthårklubbens vinderprøve 1B

KHK 1B Hals Bondens Sasha 08546/2001 korthår tæve 05.05.01 bsmb
1.v. F: Toes' Brahms M: Di nna
Opdr. ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovgårdsvej 28, 9370 Hals

KHK 1B Nordvestjydens Jess 15172/2001 korthår han 22.07.01 brun
2.v. F: Engdragets Eno M: Højvang Tina Opdrætter Finn Pedersen
Ejer og fører Ove Madsen, Nørre allé 83, 5610 Assens

KHK 1B Hals Bondens Riff 08553/2001 korthår han 05.05.01 bsmb
3.v. F: Toes Brahms M: Dinna Opdrætter Karl Georg Kristensen
Ejer og fører Niels J. Jørgensen, Morsbølvej 76, 7200 Grindsted

KHK 1 B Toes Brahms 16247/98 korthår han 30.07.98 bsp
4.v. F: Tell M: Nordboen Ziggi Opdrætter Kurt Grün
Ejer og fører Karl Georg Kristensen, Skovgårdsvej 28, 9370 Hals

KHK 1B Chanell 07847/2002 korthår tæve 23.04.02 bmba
5.v. F: Toes Brahms M: Aja
Opdr., ejer og fører Hans Martin Christensen, Muskatvænget 17, 6360 Tinglev

Dansk Münsterländer Klubs vinderprøve

DMK Fuglevangs Freya 04944/2003 kl. münsterl. tæve 09.03.03
1.v. F: Illebølles Arco 10085/95 M. Birka vom Heeker Eichengrund 02441/97
Opdr., ejer og fører John H. Hansen, Fanøvej 7, 4060 Kirke Såby

DMK Fuglevangs Farro 04950/2003 kl. münsterl. han 09.03.03
2.v. F: Illebølles Arco 10085/95 M: Birka vom Heeker Eichengrund 02441/97, Opdrætter John Hansen
Ejer og fører Brian Tang Vestergaard

DMK Ræhrbakkens Ajka 06932/2002 kl. münsterl. tæve 03.04.02
3.v. F: Max 28582/93 M: Spangkildes Hera 22647/98 Opdrætter Peter Ringgaard
Ejer og fører Michael Svendsen

DMK Bianca 09357/2002 kl. münsterl. tæve 28.04.02
4.v. F: Quimba v. d. Dansenbörger Heide KLMZB 93-0066 M:Spangkildes Fie 25740/96
Opdr., ejer og fører Freddy Pedersen

DMK Ally 12397/2002 kl. münsterl. tæve 25.06.02
5.v. F: Bonzo 19914/98 M: Saltoftes Eska 17582/97
Opdr., ejer og fører Niels Henrik Christiansen

DMK Horsias Gabi 12433/2002 kl. münsterl. tæve 27.06.02
6.v. F: Rotuas F-Emil 00501/2001 M: Horsias Lady 12258/96
Opdr., ejer og fører Henning A. Pedersen

5-klubbens vinderprøve

5.kl. Frede Fan's Swadde 01265/2003 langhår han 19.03.02 brun
1.v. F: Duko Fan's Swadde M: Yfke Fan's Swadde, Opdrætter W. V/D Veen
Ejer og fører Ulrich Kristiansen, Lysbrogade 1, 8600 Silkeborg

5.kl. Grønbankegårds Rasze-Thor 06328/2000 viszla han 06.04.00 rødgul
2.v. F: Nørredalens Galant M: Grønbankegårds Manon, Opdrætter Henning Nielsen
Ejer og fører Anders B. Mortensen, Idrætsvej 8, 5463 Harndrup

5.kl. Ally 06364/2003 langhår tæve 13.03.03 brun m. hv. aft.
3.v. F: Falco-Basco v. T Faan M: Futtrups Gamine, Opdrætter Anne Nielsen
Ejer og fører Børge Futtrup, Grynderupvej 12, 7870 Roslev

Senest opdateret: Torsdag, 25. februar 2010 21:32
 

Kalender

2018
2019
2020